Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермерът Петър Карадамянов: В България мляко няма, скоро няма и да има. Животновъдството се унищожава

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Симеон Караколев, НОКА: Всичко е корпоративен интерес. Въпросът е къде е националният

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява. Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство.

Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско.

"Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро. Животновъдството се унищожава и там някъде се губи нишката."

"На наши колеги с кози им отказват млеката. Никой не иска да купува козе мляко в България - това е голям проблем. Нямали пазар, няма какво да го правят – това са обясненията. Козето мляко е световен хит. Козите сирена и кашкавали са много търсени", разказа Карадамянов.

По думите му "няколко фермички" са се обединили, направили са инвестиции, искат да си концентрират количествата, но мандрите им отказват – "мандрите търсят те да командват и да създават условия", защото "30 години така работят и ще продължават".

Симеон Караколев  Снимка: Силвия Великова

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко, което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко, потвърди той.

За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал неколкократно, посочи данни Караколев и остро критикува липсата на контрол и политика за санкциониране на нелоялни търговски практики – например продажбата на нискокачествено сирене с палмова мазнина и сухо мляко, "имитиращ продукт, който хората си купуват вместо сирене". По думите му, в Гърция, Румъния и Франция подобни практики липсват, "защото там има държавници, които излизат и казват – това не е хубаво, не е полезно".

"Процесът е обратим, стига да има политическа и държавническа воля."

Ядем боклуци, а някой поощрява това, изрази възмущението си Симеон Караколев в предаването "Преди всички".

"Всичко това е корпоративен интерес. Въпросът е къде е националният интерес. Защо им е да купуват мляко от фермерите? Ей ги къде са камионите от Полша, от Унгария, от Украйна! Хората си правят бизнес."

Симеон Караколев по време на един от фермерските протести през 2023 г. Снимка: Здравка Маслянкова

Караколев подчерта, че големи глоби и затваряне на предприятия могат да променят сегашното положение – "глобяват те 1000 лева и утре пак го правиш и регистрираш огромни печалби".

"Трябва да се променят тези възпиращи, дисциплиниращи нормативни бази и това нещо няма да се случи. Тогава този нека си прави имитиращия продукт, ако ще и със 100% съдържание на вода, да си джурка тези имитиращи космически храни, със сухи млека, с палмови мазнини. Въпросът е с големи букви да пише – това няма нищо общо със сиренето, нищо общо с кашкавала."

Според животновъда липсва и ограмотяваща кампания за потребителите от страна на здравни експерти, които да разясняват вредите.

Двете гледни точки по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00