Как украинците виждат хода на военните действия, края на тази война и кого усещат като истински приятел и поддръжник в лицето на Запада – темата коментира за БНР украинският политолог и автор Микола Давидюк.
Със сигурност в момента украинската армия има превес в сраженията - последната победа на руснаците беше през юли, когато превзеха Северодонецк. Оттогава Киев бележи серия от победи - Харков, Изюм, Лиман и Херсон, въпреки че Москва тероризира украинския народ с удари по енергийната инфраструктура. Но идва зимата, темпото на войната изглежда като че ли се позабави?
"Темпото не се забавя. Само преди два дни Русия атакува много украински градове - Одеса, Запорожие, Кривой Рих, Киев и много други. Същото беше и миналата седмица. Да, в някои направления сраженията не са толкова интензивни, но трябва да отбележим, че през последните 8 месеца освободихме Харковска, Сумска, Киевска и Херсонска област.
Забавят се руснаците, губят много територии, губят жива сила - над 100 хиляди души. Русия имаше много по-голямо предимство, когато нахлу в страната ни на 24 февруари, но сега първо времето налага по-бавно придвижване, а и възможностите на руската армия се изчерпват."
Какво е нужно на украинците да продължат да бележат победи и през зимата, докато дойде пролетта?
"Сега една от най-големите опасности е Украйна да бъде атакувана от Беларус. Те ни нападаха оттам с ракети, но сега искат да нападнат и със сухопътни войски. Това би означавало 1000 километра нова фронтова линия. Опитваме се да не дадем възможности на Путин да обсади Донбас, за който твърди, че е част от Руската федерация. Тактиката на украинските сили наподобява на тази в Херсон - тогава руснаците очакваха да тръгнем към Донбас, а ние тръгнахме на юг към Херсон. Никога не знаеш кога ще атакува украинската армия и какво ще се случи. Украинските войски и украинският народ не се интересуват от времето, ние защитаваме нашата родина, нашите семейства, нашето бъдеще. Не мисля, че зимата има някакво значение за украинския войник. Шегуваме се, че си имаме поларени дрехи, навсякъде ни е топло и сме готови да се бием. Благодарни сме на Запада за икономическата, политическата и военната подкрепа, и това има далеч по-силно влияние върху армията от суровата зима."
Целите на Русия в тази агресия като че ли непрекъснато се менят - първо беше демилитаризация и денацификация, после Донбас, тази седмица Путин определи като голям успех това, че Азовско море вече е вътрешно море за Русия?
"Истинската му цел е геноцид над украинския народ и унищожаване на украинската държава. След всяко нанесено поражение той сменя задачата. Първо искаше да ни унищожи за три дни, после беше до края на лятото, до края на есента, сега през зимата ще ни убива. Но ние продължаваме да се бием, да освобождаваме нашата територия и е много важно да се разбере, че няма да спрем, независимо какви цели поставя Путин. Той прилича на стар, изкуфял дядо. Единственото, което би трябвало да го интересува, са Кабаева, децата му, офшорните му сметки и парите, които открадна. Вместо това той иска да убива украинци, да атакува Полша, Молдова и други държави. Но всъщност истинската му цел е да ескалира конфликта и да се сдобие с влияние върху Европа и НАТО. Не съм убеден, че целта на Путин е само да подчини Украйна или Донбас. Иска да създаде хаос в света, да разбие политическата система. Вманиачен е заради сгромолясването на Съветския съюз и сега иска да срути и западната система. Това е истинската му цел и доказателството са предизвиканата енергийна криза, продоволствена криза и криза с бежанците."
Миналата седмица американският президент Джо Байдън заяви, че е готов да говори с Путин, но само ако е за край на войната. Това стана след среща с френския президент Еманюел Макрон, който пък каза нещо съвсем различно - Западът трябва да е готов с гаранции за Путин в момента, в който той реши да седне на масата за преговори. В един глас ли говори Западът?
"Байдън изпрати ясно послание към Путин, че е готов да разговаря, а Макрон се опитва да играе ролята на посредник. Френският президент се представя като лидер на Европейския съюз, но не съм убеден, че това е точно така. Жозеп Борел или Урсула фон дер Лайен в момента са по-силни лидери от всеки френски или германски политик, които ни дават три дни да се предадем.
Но Путин не е готов да разговаря с Макрон и упражняваната от френския президент мека сила не постига желания ефект. Путин в момента дори не води хибридна война, а се бие по старомоден начин - убива хора, окупира територии. Това е геноцид, това е тероризъм. Не съм сигурен, че играта на Макрон ще се увенчае с успех. Това, което прави Урсула фон дер Лайен ще ни приближи повече към примирието. Дори Олаф Шолц започна да променя политиката си спрямо Украйна.
Но нашето основно послание е следното - ако искате да разговаряте с Русия, Украйна не може да е цената за каквито и да е договорки. Имаме нужда от нова стена, но тя не трябва да разделя Украйна и Европейския съюз, а Запада и Русия. Украйна не иска да е сива, демилитаризирана зона. Когато Европа спря Хитлер, Германия беше обезоръжена и прочистена от нацистите. Същото трябва да се случи сега с Путин."
Описахте какви са условията на Украйна. А какви са условията, които са необходими на Русия, за да преговаря за край на войната?
"Светът мисли прекалено много какво трябва да предложи на Русия. Русия е агресор. Ако някой престъпник се разхожда в един квартал и убива хора, полицията не пита какво да му платим, за да спре. Просто го арестува. Защо трябва да пазим достойнството на Путин? Путин помисли ли за имиджа си, когато изстреля ракети срещу украински детски градини? Тогава пазеше ли достойнството си? Може би Путин просто е грозното лице на нацизма, на тероризма, на фашизма. Трябва ли да му плащаме!? За какво?! Позицията на Украйна е ясна - няма да се предадем, готови сме да се защитаваме и най-вече да покажем на Европа кой е наистина Путин. Това ще е добре и за вас, защото, когато знаете кой е врагът ви, ще бъдете по-силни."
В предварителния ни разговор казахте, че температурата на хотелската ви стая в София е прекалено висока?
"Това е така не само в София, а и в цяла Европа. Така беше и в Украйна миналата зима. Но сега у нас е студено, няма ток, няма парно. Топлината е в сърцата ни. Духът на украинците е силен. Ще оцелеем тази зима, ще продължим да се бием и няма да загубим тази война."
Украинският дух и президентът Зеленски станаха личност на годината за списание "Тайм" - стопля ли ви това отличие?
"По-добре е да получим Нобелова награда или признание за личност на годината заради икономиката ни, заради музиката или изкуството. Но живеем във времена, когато трябва да се защитаваме от фашизма. Е, добре, "личност на годината", не е лошо, но това никога не е била наша цел. Силно вярвам, че и българите да бяха в нашата ситуация, щяха да се борят също като нас. Всеки народ, който иска мир, би го направил. Това отличие разказва чисто човешката история на всеки народ, който иска да живее и мисли за бъдещето, а не гледа назад към епохата на империализма, както прави Москва."
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...