Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Колесников: Путин ще продължи да воюва в Украйна и догодина, руските елити остават послушни

"Путин вече не е субрегионален лидер, в психологията му са настъпили необратими изменения"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 17 декември преди една година на официалния сайт на руското министерство на външните работи бяха публикувани два документа: Договор между Руската федерация и Съединените щати за сигурност и Споразумение за мерките за гарантиране на сигурността на Руската федерация и държавите членки на Организацията на Северноатлантическия договор. Ден по-рано проектът за двустранен договор беше предаден на американския посланик в Москва, а проектът за многостранно споразумение - изпратен в столиците на всички натовски държави.

Двата документа отразяват виждането на Русия за новата, по-справедлива и не толкова натоцентрична, архитектура за сигурност в Европа. В ултимативна форма Москва настоя да спре разширяването на НАТО на изток, военната инфраструктура на Алианса да се изтегли на позициите от 1997 година и в близост до руските граници да не се разполагат оръжия, които застрашават сигурността й. 

Година по-късно натовските войски на източния фланг са десетократно повече, Швеция и Финландия са на прага на членството в Алианса, а Русия води кръвопролитна война с в Украйна неясен изход. 

Руският президент Владимир Путин дава да се разбере, че няма намерение да се отказва от плановете си. "Задължително ще постигнем поставените цели. (...) Вече изминахме този път с Крим и Севастопол и знаем какво трябва да направим", обясни той тази седмица. И обеща на сънародниците си намаляване на бедността и неравенството, ръст на заплатите, нови работни места, увеличаване на раждаемостта и на продължителността на живота. 

Според следващия ни събеседник Путин ще продължи да воюва в Украйна и догодина. Защото руските елити остават зависими и послушни, засега няма изгледи недоволството от военната мобилизация да се трансформира в масови протести, опозиционните политици са или в затвора, или в чужбина, а репресивната машина работи на пълни обороти. 

Известният руски политически наблюдател и бивш ръководител на програмата "Вътрешна политика и политическия институции" на Московския център "Карнеги" Андрей Колесников е гост в последното за тази година издание на предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" на БНР.

Как ще се развива догодина това, което хората в Русия са задължени със закон да наричат "специална военна операция"? Какви сценарии са възможни и който от тях е най-вероятен? 

Струва ми се, че инерционният сценарий е най-вероятен. Путин няма да спре войната. Мисля, че ще има опити за активизиране на сухопътните бойни действия. Ракетните атаки навярно също ще останат инструмент за натиск над Украйна. През следващата година вероятно Путин трябва да започне кандидатпрезидентската си кампания. Във всеки случай през есента на 2023 г. вече трябва да формулира някакви послания към обществото. Въпреки това се създава усещането, че той не бърза, смята, че всичко се развива относително благоприятно и може да продължава да прави това, което е правил досега. 

Струва ми се, че в неговата психология вече са настъпили необратими изменения, в смисъл че не слуша никакви алтернативни гледни точки и не възнамерява да се оправдава по никакъв начин за действията си по отношение на вътрешната опозиция и на Украйна. Той, неговото обкръжение и неговите пропагандисти отдавна са загубили всякакво чувство за срам. Никой не се притеснява в прав текст да оправдава ракетните атаки и да говори за териториалните придобивки. Естествено, това го нямаше в началото на специалната операция. 

Някои ваши колеги говорят за разкол сред елитите, намаляване на влиянието на Владимир Путин. В интервю за БНР през септември казахте, че Путин е съсредоточил в ръцете си повече власт, отколкото преди началото на бойните действия в Украйна. Промени ли се нещо оттогава, или президентът продължава здраво да държи властта в ръцете си? 

Елитите са с вързани ръце и напълно зависими. Може да го ненавиждат до дъното на душата си, но няма къде да ходят. Те продължават да се с него и да му служат. Средното равнище бюрократи служат така, както биха служили на всеки началник. Висшата бюрокрация не знае как да се държи и затова остава лоялна към Путин. Появяват се играчи, които усилиха позициите си тази година като основателя на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин и чеченския лидер Рамзан Кадиров. Навярно Путин все пак ги контролира по някакъв начин и те няма да станат самостоятелни фигури. В противен случай биха застрашили политическата стабилност около Путин. 

Обявяването на военната мобилизация в края на септември не предизвика масови протести. Проявите на недоволство бяха малобройни и локални. Възможни ли са по-мащабни протести през следващата година? 

Всъщност, когато дойде беда като мобилизацията, недоволството се проявява не под формата на протести, а като опит проблемът да бъде решен на практика: да избегнеш мобилизацията, да заминеш, да се скриеш, да докажеш, че не полежиш на мобилизация и т.н. Видяхме, че всички протести по този повод бяха ограничени. Исканията се свеждаха до по-добро материално обезпечаване на мобилизираните. 

Когато се появят, например, искания за категоричен отказ от ядрена война и за мирни преговори, то такава организация се подлага на преследване. Всяка неформална политическа активност ще се неутрализира. Гражданското общество тук се назначава от Путин. Съветът по правата на човека и всякакви майки и съпруги се филтрират - ковид тестове, политически тестове и т.н. В този смисъл системата не се нуждае от никаква опозиция и от никакви заигравания с гражданското общество. 

Мисля, че недоволството няма да прерасне в протести. Това е политически невъзможно. То може да се трупа и да създаде в бъдеще проблеми на Путин, когато възникнат някакви предпоставки за това. Путин не позволява на системата да се отпусне, защото предполага, че латентното недоволство може да се трансформира в открит протест. По неочаквани поводи и не задължително поради някакви глобални политически причини. Това може да бъде регионален протест. Изблиците могат да бъдат случайни, както беше в Хабаровск, в Архангелск и в Екатеринбург. И тук обаче се наблюдава инерция. Всичко върви някак вяло, апатично и равнодушно. Равнодушието е това, което поддържа този режим от дълги години. Мисля, че то ще доминира и през следващата година. 

Тази година депутатите от московския Красноселски съвет Алексей Горинов и Иля Яшин бяха осъдени ефективно за антивоенни изказвания на седем и осем и половина години съответно. Очаквате ли нови дела и засилване на репресиите?

Репресиите на вътрешния фронт ще продължат по инерция. Чуждестранни агенти, дискредитиране на армията, сплашване на онези, които все още се осмеляват да говорят... Продължаване на блокирането на различни сайтове и медии... Всичко това ще го има. Ще има ли съдебни процеси като този срещу опозиционера Иля Яшин? Зависи от това кого ще назначат за виновен за пореден път и доколко ярка ще бъде тази личност. В Русия почти не останаха ярки личности, които да не са в затвора или срещу които да не се води наказателно дело като срещу бившия кмет на Екатеринбург Евгений Ройзман например. Останалите ярки личности са в чужбина. Разбира се, процесите срещу Горинов, Карамурза и Яшин целят да сплашат обществото и опозицията и да демонстрират на всички, че държавата е настроена много решително. 

Въпреки санкциите и мобилизацията прогнозите за крах на руската икономика така и не се оправдаха. Тази седмица Владимир Путин каза, че спадът на БВП е 2.5%, а не 8-10 на сто, каквито бяха първоначалните очаквания. Годишната инфлация е около 12% или далеч по-малко, отколкото някои специалисти прогнозираха. Какви са очакванията ви за икономическото състояние на Русия през следващата година? 

Много икономисти, които не са свързани с правителството казват, че икономическият спад през 2023 г. ще бъде по-голям, отколкото през 2022. Сравнително приличните показатели се задържаха за сметка на първото тримесечие, което беше фактически довоенно. През 2023 г. вече ще се усети ефектът на санкциите, безспорно ще намалеят приходите в бюджета, бюджетните разходи, които стават все по-секретни до голяма степен ще се военизират. Засега социалната сфера не страда от това. Министерството на финансите успява да балансира бюджета. Въпреки това ще има проблеми с федералния и с регионалните бюджети, които също ще се наложи да бъдат подкрепени. Страната се развива неравномерно и има много бедни региони. Навярно неравенството ще се задълбочава. В отделните отрасли и в регионите. Някои отрасли ще оцелеят, други вече се сринаха като авиационната и автомобилната индустрия. По всичко изглежда, че неравномерното развитие също ще се задълбочи.  Доходите на населението едва ли ще се увеличават. Те не са се увеличавали от 2014 г., когато беше анексиран Крим. Дали това ще провокира икономически протести и стачки или конвертиране на икономическите протести в политически? Даже не се наемам да прогнозирам. Може би хората просто ще продължат да се адаптират към това, което става. 

снимка: ЕПА/БГНЕС
Как ще се променя външната политика на Русия на фона на деградирането на отношенията й със Запада? 

Във външната политика все по-ясно се очертава новият вектор - ориентацията на изток. Опитват се да докажат на себе си, че Русия е лидер на незападния свят, който включва Азия, Африка и Латинска Америка. Естествено, това не е така. Светът е много по-сложен. Това, което се случи тази година, предизвика далеч по-предпазливото отношение към Путин на бившите съветски републики. Особено на азиатските държави, които избират свой вектор на развитие. Виждаме това при Казахстан. Узбекистан и Таджикистан също се отнасят много предпазливо към това, което прави Путин. Това се дължи и на крайно невнимателните и войнствени изказвания на всякакви участници в кремълските телевизионни токшоу предавания, включително по повод на Казахстан, който трябва да се денацифицира. 

Възможно е Путин да не го осъзнава, но той вече не е субрегионален лидер. Не можа да реши проблема в Нагорни Карабах. Армения се намира в много тежко състояние. Опасността Азербайджан да окупира Карабах също се запазва. На пръв поглед Турция е партньор на Русия. Ердоган по великолепен начин извлича полза от посредничеството си. Той умее да играе с всички страни, така че е много трудно да се каже, че Путин има надеждни съюзници. Включително, ако говорим за Китай и Индия. Естествено, Индия и Китай, както всъщност и централноазиатските републики, всячески подчертават, че се отнасят добронамерено към Путин. Мисля обаче, че в реалната политика всичко е малко по-сложно и в този смисъл Русия се използва най-вече като доставчик на суровини. 

Интервюто на Ангел Григоров с Андрей Колесников можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

75,5% инфлация в Турция

75 и половина процента е инфлацията на годишна база в съседна Турция към края на май, обяви днес турският статистически институт. Най-голямо поскъпване е регистрирано в образованието, жилищата и ресторантьорския бизнес. Скокът в сравнение с края на април е голям. Тогава годишната инфлация беше изчислена на 69,8 на сто. А сегашното ниво е най-високо от..

публикувано на 03.06.24 в 22:55

Кипър обяви нови субсидии за жителите на планинските райони

В Кипър от днес започва подаването на заявления за включване в новите планове за субсидии за жилища и за получаване на специални надбавки за живот в планинските, труднодостъпните и селските райони, съобщиха от вътрешното министерство. Българите, които отговарят на условията, също могат да кандидатстват. Двойно се увеличава надбавката за издръжка за..

публикувано на 03.06.24 в 22:32
Бенямин Нетаняху

САЩ очакват отговора на "Хамас" за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Съединените щати все още очакват отговор от палестинската групировка "Хамас" на плана за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, представен в края на миналата седмица от президента Джо Байдън. За това съобщи тази вечер говорителят на държавния департамент Матю Милър. Той беше категоричен, че отгтоворът от израелското правителство е положителен. Специално..

публикувано на 03.06.24 в 22:26

Възстановено е движението в двете посоки по Е-79

Възстановено е движението в двете посоки по международния път Е-79 между Мездра и Враца, съобщава агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът беше блокиран близо 4 часа, след като в поройния дъжд шофьор на ТИР загуби контрол над управлението и се удари в крайпътен стълб и препречи платното. Блокирано е движението на Е-79 между Мездра и Враца..

публикувано на 03.06.24 в 21:59
Христо Мутафчиев

Христо Мутафчиев: Пари за култура има

Пари за култура в момента  има, но важното е те да достигнат до хората и да се отразят на техните доходи. Това коментира в Ямбол председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев. Министерството на културата разполага с един от най-големите бюджети, откакто съществува, подчерта Мутафчиев: „Почти 500 млн. лева са вече парите за..

публикувано на 03.06.24 в 21:47

180 машини за гласуване ще има за местните избори на 23 юни

180 машини за гласуване ще има за местните избори на 23 юни, стана ясно на днешното заседание на Централната избирателна комисия. 172 устройства са предвидени за редовните избори за кмет на Панагюрище, за общински съветници в Хасково и Борован, и за кметове на 7 кметства. Останалите 8 машини са предвидени за частичния вот, който ще определи 16 кметове..

публикувано на 03.06.24 в 21:40

Блокирано е движението на Е-79 между Мездра и Враца

Повече от 3 часа вече е блокирано движението на международния път Е-79 между Мездра и Враца, който беше препречен от ТИР. Шофьорът е изгубил контрол в проливния дъжд в района в късния следобед и се е ударил в стълб с автоматични устройства за записване на пътния трафик. В района все още има опашка от ТИР-ове. Леките коли и в двете посоки се..

публикувано на 03.06.24 в 21:07