Разделението между европейските държави е факт повече от 10 години, а случващото се на енергийния пазар е само още един пример. Това обясни пред БНР Милен Керемедчиев, който е бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.
Очаква ни рязък скок в цените на синьото гориво, прогнозира той.
"Вижда, че европейският пазар е готов да поеме всякаква цена. България е много тежко уязвима. Разликата между икономиката на България и на Германия е огромна. Ако цените не бъдат регулирани или компенсирани, у нас може да се стигне до затваряне на предприятия, което ще доведе до вдигане на безработицата точно през зимните месеци и до повишаване на социалното напрежение".
Вижда се, че европейска солидарност няма, отбеляза още Керемедчиев.
"Създаването на лагери по интереси, които са плаващи, е пример за това. България трябва твърдо да стои на своята позиция, въпреки че нашето предложени е ниско и постигането на компромис е трудно", твърди той.
По думите му високият таван ще доведе до изплащане на тежки субсидии за предприятията и домакинствата.
"Ако няма рязка промяна във фискалната политика относно енергийните субсидии, които в момента се раздават на калпак, това ще доведе до тежко източване на бюджета. Ще трябва да извадим огромен ресурс. Това ще доведе до допълнителен тежък дефицит. Бюджета за следващата година ще трябва да се преправя няколко пъти. Ако не, цените ще се вдигнат и ще се стигне до сериозно социално напрежение".
Държавите са оставени да се справят самостоятелно, каза Керемедчиев.
"Всеки говори с всеки, което води до паника на пазара, а не до успокоение на цените. Хубавото е, че България не е сама в този спор. Има 12 държави, които се опълчват на ЕК. Има шанс за постигане на някакъв компромис за цени, които не са ужасяващо високи".
Той коментира и новината, че до края на януари може да получим известие за арбитраж от „Газпром“.
"Тази бомба тиктака от самото начало, когато България се отказа от доставките на газ от Русия. Арбитражът трябва да докаже дали Русия е спряла доставките на газ към България и не изпълнява договора. Има реална опасност България да бъде осъдена и да плаща неустойка на "Газпром".
Не сме готови да добиваме повече енергия от възобновяеми енергийни източници, посочи още Керемедчиев:
"Мерки в тази посока трябва да се вземат от едно редовно правителство. Необходимо е да има сериозни реформи в индустрията, за да се подобри достъпа до зелена енергия. Нашата политическа нестабилност води до тежки последици. Липсата на предсказуемост в политиката става опасна и за икономиката".
Министрите на енергетиката се събират в опит да намерят решение за тавана на газа в ЕС. България настоява за цена между 200-250 лв. за мегаватчас, докато държави като Германия са за таван, който е почти непостижим. След срещата на европейските лидери в четвъртък обаче беше даден ясен сигнал, че компромис ще бъде намерен. Кореспондентът ни в Брюксел Ангелина Пискова припомня:
Миналия понеделник, разделителната линия между 12-те държави, сред които България, Гърция, Италия, Белгия, Полша, Литва, Латвия, Словакия, Румъния, Хърватия, Словения и Малта, от една страна и Германия, Нидерландия, Австрия и Естония, от друга, остана все така категорично между тях. Основната разлика бе не само в конкретната цифра, а и в това, че първата група страни, сред които и нашата, настоява и за динамичен таван. Министър Росен Христов определено не беше оптимист:
"Работи се усилено-и еврокомисията, и президентнството се опитват да намерят компромис. Моето притеснение е, че той няма да е такъв, какъв то върши работа. На нас не ни трябва просто газ, а такъв, който е на цени от максимум 200-250 лева на мегаватчас. Иначе икономиката не може да работи ефективно и предпочита да затвори. Опасно е това, което се случва. Пазарът върви нагоре поради индикацията, че или няма да наложим ограничения, или те ще са много високи. Сами дърпаме цените нагоре, давайки грешни индикации на производителите и търговците на газ. Някои икономики могат да си го позволят, но държави като нашите страдат".
Дали силните като Германия отново не притискат останалите да се съгласят с това, което устройва тях? Всъщност, предложението на Комисията от 275 евро за мегаватчас, като че ли ги устройва:
"Това са групата държави, които или имат полза от търговията с газ, или изпитват остра нужда от газ – като Германия и са готови да платят каквато и да е цена. Отново виждаме една разделена Европа, двойни стандарти и надмощие на икономически силните държави".
220 евро е предложението на чешкото председателство, но то също не устройва България, се разбра от думите на министър Христов. Това го накара да припомни, че можем, по думите му, да се спасяваме сами, като купуваме синьо гориво от Турция, която е готова да обсъжда постоянни доставки за България.
В четвъртък обаче посланието, което се чу след срещата на европейските лидери, беше точно в обратна посока. Направи го премиерът на Чехия Петр Фиала:
"Съгласихме се, че трябва да се постигне споразумение за таван на цените на газа на извънредния енергиен съвет в понеделник. Мисля, че всички са наясно с това и готови на компромиси".
Конкретна цифра не бе спомената, тъй като, според лидерите, това трябва да направят министрите.
Особено категоричен беше председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, който отиде доста по-далеч от това да изрази надежда или увереност:
„Решихме да приканим министрите да приключат споразумението на датата 19-ти декември. Тази формулировка, според мен, е уникална и показва натиска, който оказваме върху тях. Затова съм твърдо убеден, че може да се стигне до споразумение в понеделник“.
Натискът си е натиск, но някои се оказват по-корави. Днес е предпоследният за годината Съвет на ЕС, но последният, на който трябва да се решават особено силни противоречия или поне видимите от тях. Привечер ще разберем дали разделителната линия остава стабилна между двете страни, или натискът си е свършил работата.
Привърженици на ДПС на Ахмед Доган се събраха през бившата резиденция на лидера Ахмед Доган в столичния квартал "Бояна". Във "Фейсбук" те обявиха, че са там, за да проведат заседание на Националния съвет на младежкото ДПС. Пред журналисти Валентин Тончев от ДПС - ДПС заяви: "Г-н Доган се прибра в дома си и ни покани да проведем национален съвет на..
Протестиращи с искане за правова и европейска държава блокираха за кратко движението по "Орлов мост" и част от булевард "Цар Освободител" в София. Един от организаторите на демонстрацията - Велислав Величков от инициатива "Правосъдие за всеки", заяви, че на демонстрацията са се събрали няколко хиляди души. Пореден протест на "Правосъдие за всеки"..
САЩ са изключили някои видове електроника, сред които смартфони и компютри, от ответните мита, наложени от президента Доналд Тръмп. Това става ясно от списък, публикуван от американската митническа и гранична служба. Част от списъка са популярни сред американското общество високотехнологични продукти - внос от Китай, на които бяха наложени допълнителни..
Студът и измръзналите овощия в Кюстендилско засегнаха сериозно и предизвикват смъртност при пчелите, коментираха собственици на пчелини в региона. Прогнозира се 50% - 60% от пчелите да загинат. Пролет пчелите събират количества прашец и нектар, необходим им, за да се развият. С това измръзване развойната паша приключи, коментира Тихомир..
Мирният граждански протест в Телиш се превърна в национален. Хиляди хора от цялата страна пристигнаха в селото, тук бяха стотици представители на седем автомобилни и 16 мото клуба от страната. Протестиращите блокираха главния път Плевен – Луковит за около час. "България няма деца за убиване"! В цялата страна се провеждат протести..
Разговорите на високо ниво между САЩ и Иран в Оман за поставяне на начало на преговори за ядрената програма на Техеран са приключили, писаха ирански държавни медии. САЩ и Иран преговарят за ядрената програма на Техеран Според информациите диалогът с американските представители, продължил два часа и половина, е бил "конструктивен и основан на..
Стотици полети и жп превози бяха отменени заради изключително силен вятър в Пекин и северната част на Китай, съобщава Би Би Си. 838 полета са били отменени само на двете основни летища в Пекин. Ветровете стигат скорост от 150 километра в час, в сила е оранжев код. Това е най-мощното подобно явление в китайската столица за последните над 50 години...
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Ловеч тази вечер започва тридневният традиционен пролетен празник "Цветница 2025". Жителите и много гости на града ще се докоснат до традициите,..