"Ценовият таван на природния газ на едро от 180 евро на мегават час при борсова търговия е вид гаранция, че няма да видим шоковите поскъпвания на природния газ от август. Тази мярка може никога да не влезе в сила, тъй като пазарът се поуспокоява. Не трябва да се правят големи заключения за ефекта върху европейските газови пазари".
Това каза пред БНР енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров.
По думите му има една мярка, която е от съществено значение - решението на министрите - компромис, при който се казва, че цената на втечнения газ, който се внася в Европа, не може да е 35 евро на мегават час по-висока, отколкото средната цена на втечнения природен газ на световния пазар:
"Този таван е достатъчно висок, за да се избегне сценарий, при който доставчиците на втечнен природен газ ще преориентират износа си към азиатските или други пазари, където могат да постигнат по-добри цени".
Владимиров посочи, че в търговията с енергийни ресурси не трябва да има политическо вмешателство:
"Най-добрият начин за овладяване на кризата - сигурност на доставките и намаляване на цените, е диверсификация и намаляване на потреблението на природен газ. В Европа то се е свило с около 1/4 през тази година. Това има сериозна цена от гледна точка - индустриална и конкурентоспособност. Още не можем да преценим какви ще са последиците от високата цена на природния газ. Може би решението за тавана е прибързано и плод на сериозно лобиране от страна на тежката индустрия, която най-много зависи от използването на природния газ... България няма алтернативен доставчик на Азербайджан и продължаваме да купуваме количества, остатъци на пазара", допълни енергийният експерт в предаването "Преди всички".
Той подчерта за казаното от Европа - България няма право да изнася готови горива, произведени от руски нефт, на пазарите на Европейския съюз, след като месеци наред служебното правителство е обяснявало как дерогацията обхваща и износа на готови продукти, произведени в рафинерията в Бургас:
"Странно е, че досега правителството ни мълчеше и обясняваше, че Комисията се е объркала. От решението е видно, че ние сме вложили целия политически и държавен ресурс да облагодетелстваме частни интереси на руската компания "Лукойл", тъй като явно е имало преговори, при които държавата е успяла да уговори това, че ще има дерогация за износа на горива към Украйна, включително транзит през трети страни, което отваря една огромна пробойна в санкционното законодателство, тъй като при този транзит може да се стигне до контрабанда и до пласиране на руско гориво на европейските пазари. Целта е да се помогне на Украйна, но остава горчив привкус, че Европейският съвет взима решение да позволи на руска компания да генерира огромна печалба от доставки на крайни продукти за Украйна... Европейската комисия често е клиент на страните членки и в опитите си да влияе върху решенията на страните, те знаят, че имат лостове през Европейския съвет да влияят на решенията на ЕК. България се е научила чудесно, имитирайки други членки, да парира натиска на ЕС по стратегически решения. Налице е пореден пример, че българските регулатори са завладени от частния интерес".
Според Мартин Владимиров има нужда от законодателство, според което държавата да поеме оперативния контрол на рафинерията "Лукойл" в Бургас, защото няма гаранции, че руската компания ще спазва санкциите, ще се съобразява с правилата за данъчно облагане на българската територия.Няма разцепление в ПП-ДБ. Това, което е общото в нашата позиция са приоритетите, които считаме, че това НС трябва да има когато започне да действа. Ние за такива приоритети и за възможно управление не можем да водим разговори с 2 партии - ДПС-НН и "Възраждане", заяви депутатът от ПП-ДБ Андрей Цеков и кандидат на втората политическа сила за..
Депутати от различни политически формации се срещнаха с протестиращите таксиметрови шофьори в София. Народни представители от "Продължаваме промяната- Демократична България", "ДПС-Ново начало" и "БСП - Обединена левица" коментираха, че също като протестиращите подозират картелно споразумение във връзка с поскъпването на застраховката "Гражданска..
ИТН ще води разговори с БСП и ПП-ДБ, за да потърси подкрепа за избора на Силви Кирилов за председател на НС, съобщи Станислав Балабанов и призова "Демократична България" да преосмислят позицията си: "Тук отговорите трябва да бъдат от ДБ. Това гласуване не касае Путин и как ще превземе София и българския парламент. Стига с тия опорки и фалшиви..
" Не виждам никаква дългосрочна политика в Министерство на финансите. Последните сериозни промени на данъци бяха правени през 2006-2007 г., когато ситуацията беше съвсем друга. Но оттогава минаха почти 20 години. Не може една система 20 години са не се обновява по някакъв начин ". Това заяви пред БНР Георги Кадиев от "Нормална държава",..
След гласуването в зала лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов коментира, че с гласуването си от "Демократична България" на практика са подкрепили отиването на избори със служебно правителство на Делян Пеевски. "ПП-ДБ са токсични. Те са един от символите на корупцията и на лъжата в българската политика, така че за нас това не е изненада...
Време е за нови избори. Това заяви председателят на "ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски: "Аз искам избори, защото трябва да има вече мисъл за хората. Тези хора вътре не мислят за хората. Нека да дойдат изборите и хората да изберат някой ясно да управлява България и да има волята. Ако изберат нас, ние ще поемем отговорност да управляваме и няма да се..
Тази вечер в Първо студио на БНР от 19 ч. с концерт ще бъдат почетени трима ярки композитори - представители на българския музикален авангард , които имат кръгли годишнини през настоящата 2024 г. Това са Константин Илиев и Георги Тутев, от чието рождение се навършиха 100 г., както и академик Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..