Промяната в системата за таксуване в градския транспорт в София е поетапна и постепенна.
В това увери Димитър Дилчев, изпълнителен директор на Центъра за градска мобилност, който обясни в предаването "Хоризонт до обед" новите правила и промените в превозните документи за столичния градски транспорт.
"През септември вече се въведоха нови превозни документи. Вече с едно посещение в ЦГМ можете да заредите годишна карта за ученик или за студент, а и въобще за младежи до 26 г, за цялата градска мрежа - за 250 лева. Остава в сила годишната карта от 365 лева. От 1-ви януари основната промяна е възможността с единично електронно билетче от 1,60 да се пътува повече. За 30 минути с него (билет 30+) ще можете да се валидирате в толкова превозни средства, колкото са ви необходими. Последната валидация, дори и тя да е в 29-ата минута, ще можете спокойно да продължите пътуването до вашата дестинация", обясни той.
Билетът 60+ (за 60 минути) ще струва 2,20 лева.
Хартиеното билетче от 1,60 лева в метрото остава и ще може да се купува от касите. В наземния транспорт билет ще може да се закупи от водача, но на цена от 2 лева.
"Над 90% от пътуванията в градския транспорт в София се извършват с абонаментни карти. Това е най-удобният начин да се пътува, без да мислите за време и без да мислите как и къде да заредите, защото се зарежда веднъж годишно, а има и опция - веднъж месечно. Вече около 30-40 хиляди ползвания дневно има таксуване с банкова карта или смарт устройство. Навсякъде в превозните средства има устройства за валидация", посочи Дилчев.
От 1-ви януари 2023 г. отпадат тридневната карта за всички линии, месечните карти за метро, за една линия наземен транспорт и за метро плюс една линия наземен превоз, както и тримесечната и 6-месечната карта за всички линии.
През март 2023 г. перфораторите за хартиени билети ще бъдат демонтирани и отиват в историята, обобщи директорът на ЦГМ:
"Ако някой има закупен хартиен билет, ще може да го използва в първите два месеца на следващата година".
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..