Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ДНК тестовете не са абсолютното и еднозначно решение на казуса"

Адвокат Мария Петрова: От правна гледна точка проблемът с разменените бебета е сериозен

Процедурите ще отнемат значително повече време, отколкото на семействата, болницата и обществото им се иска, казва специалистът по медицинско право

Мария Петрова - адвокат, специалист по медицинско право
Снимка: Ани Петрова

"Едва ли не се създаде усещане, че тази формална грешка на хартия може да бъде преодоляна сравнително лесно, бързо, безболезнено и за ден-два тези деца са де върнат при биологичните си родители. От правна гледна точка проблемът не е толкова еднопластов."

Това коментира по казуса с двете размемени в София бебета д-р Мария Петрова, адвокат и специалист по медицинско право. Според нея "тези процедури ще отнемат значително повече време, отколкото на семействата, болницата и обществото им се иска".

Нещата могат да се усложнят, ако едно от семействата се противопостави на тези процедури, предупреди специалистът по медицинско право.

Правното разрешаване на казуса няма да стане просто защото някой е инициирал досъдебно производство, категорична е Петрова.

По думите ѝ извън моралния аспект, от правна гледна точка имаме сериозен проблем, защото "една такава размяна, една такава грешка може да доведе до много правни последици". Тя даде примери с непоставени ваксини на някое от децата заради хипотетично нежелание на майката или с възникване на евентуален наследствен казус.

По публични данни имаме две деца с разменени майки, но трябва да се уточни дали тези деца са били припознати, дали майките са в брак и автоматично съпрузите са записани като бащи. ДНК тестовете не са абсолютното и еднозначно решение на казуса, поясни Петрова.

Логично е през това време децата да останат в семействата, в които са изписани от болницата, посочи тя.

"Няма да е в най-добър интерес на децата те да бъдат дадени в институция. Това ще е допълнителен стрес както за самите бебета, така и за родилките, техните майки."

Снимка: БГНЕС

Единствено майчиният инстинкт, фактът, че децата са от различен етнос и визуално няма прилика с родителите са били предпоставка да се открие такъв огромен пропуск, коментира Мария Петрова, според която е налице "тотална липса на организация и контрол".

"Изкупителна жертва ще се явят работливите пчелички на българската родилна помощ – лекарите и акушерите", които нямат вина за това, че някой не е обезпечил необходимата организация и персонал, изтъкна тя.

Могат ли майките да претендират щети?

"Безспорно. Категорично майките, бащите, всички близки до новородените, които търпят неимуществени вреди, могат да търсят гражданска отговорност и да получат обезщетение. Подобни прецеденти са се случвали в световен мащаб, включително в държави, които претендират да имат добро здравеопазване. Болница "Шейново" може да бъде осъдена за това, което се е случило."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48