"Всяка жена, която е била здрава по време на раждането си и е родила здраво бебе, връщайки се назад в спомените си, ще си даде сметка, че намеците, които бяха направени - абсолютно недопустимите намеци, че ромската майка умишлено е заменила бебетата, са абсурдни. Подобно нещо е невъзможно да се случи в болнична среда."
Това заяви в интервю за БНР Надежда Цекулова, журналист и правозащитник, съосновател на мрежа за съвременна родилна грижа.
Няма как всички журналисти и медии да познават болничните процедури в дълбочина, но всички раждали жени от първа ръка, от личен опит имат впечатления от родилното отделение, отбеляза Цекулова. По думите ѝ една журналистка може да приложи "личния си опит, ако няма административни знания", спрямо "версиите, по които се спекулира от вчера насам".
Според нея "отговорните фактори в здравеопазването не разбират чисто човешката драма в случилото се".
"Организира се лов на вещици. Търси се някой, който да бъде изкаран през камерите и посочен като виновник, не се търси системният проблем", смята Цекулова.
В предаването "Хоризонт до обед" Надежда Цекулова подчерта, че стандартите на българските родилни отделения не са осъвременени и са "архаични".
В българските болници бебетата системно се отделят от майките много по-рано и за много по-дълго време от допустимото по съвременните медицински препоръки, обясни тя.
"Най-важно за майката и бебето е да имат своя спокоен първи контакт, да разполагат със своите часове, в които да се опознаят и свържат."
Цекулова посочи още, че ако някои процедури са като в развитите здравни системи, "няма никакъв шанс една майка да не успее да се запознае с бебето си след раждането му".
Надежда Цекулова вижда в медийното отразяване на случая с разменените бебета повод за сезиране на националния съвет по журналистическа етика заради това, че доста от медиите акцентираха върху етническия произход на една от майките.
По думите ѝ "българските медии трябва да започнат да получават обратна връзка за своето неетично поведение" и в гилдията да си казваме, "когато не си вършим работата с уважение и незачитане на човешките нужди на героите на нашите истории".
Това е разписано изключително детайлно и ясно в Етичния кодекс на българските медии, но "изпадна от практиката на съвременното правене на журналистика у нас", заяви тя.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..