Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Декларациите в НС показаха, че партиите гледат към третия мандат за кабинет

Снимка: БГНЕС

Възможностите за съставяне на правителство в рамките на този парламент с втория и третия мандат се превърнаха в акцент в декларациите на отделните парламентарни групи, с които бе открит политическият сезон.

 

Нарушавайки традицията първи думата взеха от "Продължаваме промяната" (ПП). Номинираният за премиер Николай Денков определи основната цел на формацията си:

"Кое е най-важното, което можем да свършим през тази сесия? Отговорът е един – това е да изберем редовно правителство".

И призова за подкрепа за техния мандат и тяхната декларация с приоритети, защото те били общи.

Отговорът на ГЕРБ Тома Биков:  

"Държавата не може да се управлява от декларация. Каквото и да пишат в нея, колкото и хубаво да е написана, а повярвайте ми, вашата не е добре написана. Затова ние ви призоваваме , ако действително искате да направите усилие за съставяне на правителство в 48-ото Народно събрание да подходите максимално сериозно към това и да предложите в пленарна зала състав на кабинета и структура на кабинет, така, както направихме ние."

От ГЕРБ дадоха срок проектосъставът да бъде представен още следващата седмица, за да видят потенциала на ПП, които така критично преценявали техния.  

Третият мандат е последен шанс за кабинет, смятат лидерите на ДПС Мустафа Карадайъ и на ДБ Христо Иванов.

"Днес не е важно кой първи ще изрече в декларация приоритетите за България, за да се нарече новият герой спасител и да лепи етикети на останалите. Днес е важно кой ще работи безкористно за България. Време е за отговорност", каза Мустафа Карадайъ.

"Този парламент трябва да излъчи правителство, но не трябва да излъчи просто какво да е правителство. Той трябва да излъчи правителство, което може да прави реформи. Той трябва да излъчи правителство, което не просто да почива на това, че сме стигнали третия мандат и вече няма накъде да ходим и трябва да сглобим нещо. Трябва да почива на правителство, което стъпва на ясна програма. Няма да има решение на тази криза, без да дадем надежда. Време е за надежда, колеги", посочи Христо Иванов.

За кабинет на разума с третия мандат заговори и лидерът на БСП Корнелия Нинова.  

"Да гарантираме политическа стабилност чрез съставяне на редовно правителство. Очевидно всички гледаме към третия мандат и там е последният шанс за това. Ние бихме го нарекли мандат на разума. Стига емоции. Нека с разум, но без недопустими компромиси, без задкулисни договорки, открито, да се опитаме да сложим край на политическата нестабилност."

За диалог призова и лидерът на "Български възход" Стефан Янев.


Според Костадин Костадинов от "Възраждане" обаче дните на този парламент са преброени. Идната седмица от формацията започват събиране на подписи за референдум за запазване на лева и срещу влизане в еврозоната.  


"Ние искаме сега България да тръгне по друг път, и затова следващата седмица започваме един общонароден референдум . На 11 януари започваме подготовката и събирането на подписи за запазване на българския лев. Следващите три месеца ние ще съберем повече от половин милион подписа. Ще обиколим улиците , селата, градовете на България , ще разговаряме с нашите сънародници, и ще искаме от тях едно единствено нещо - да ни подкрепят в битката на "Възраждане" за свобода."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Канзуров

Виктор Канзуров: РСМ се отдалечава от ЕС, а неговите стандарти ще ѝ помогнат

Северна Македония се отдалечава от ЕС, а неговите стандартите ще ѝ помогнат! Това каза пред БНР журналистът от македонски произход Виктор Канзуров, който от години живее в България. "Точно заради договорите за добросъседство, подписани със страни от ЕС, имаше възможност при трагедията в Кочани толкова бързо да се задействат и България, и..

публикувано на 18.03.25 в 17:28
Отляво надясно - министърът на външните работи на РСМ Тимчо Муцунски, директорът на

Министър Кирилов: Готови сме да направим евакуация на още 10 пациенти от Кочани

В неделя бяхме известени, че е необходимо да окажем помощ на РСМ. Направихме организация, вчера разписах благодарствени адреси, не смятам, че това е най-важното, но за мен е важно, защото сме забелязали приноса на лекарите в този процес. Направихме навременна евакуация на пострадалите деца и бяха настанени в българските болници, преди да..

публикувано на 18.03.25 в 17:26
Дискотеката в Кочани.

Жертвите на пожара в Кочани ще бъдат погребани на 20 март

В четвъртък , 20 март, ще бъде общото погребение на жертвите на пожарът в дискотека "Пулс" в гр. Кочани. Това обяви директорът на Центъра за управление на кризи в  Република Северна Македония  Стоянче Ангелов.  Решението е съгласувано с Македонската православна църква, която ще определи точния час. Послание към вярващите отправи и Брегалничкия..

публикувано на 18.03.25 в 17:16
Манол Пейков

Фондацията на Манол Пейков е събрала 54 хил. лв. в помощ на пострадалите в Кочани, продължава да приема дарения

"За по-малко от 48 часа събрахме около 54 хиляди лева. Вдъхновяващо е!" Министрите на здравеопазването и на външните работи на РСМ на посещение в "Пирогов" Това съобщи пред БНР Манол Пейков, депутат от ПП-ДБ, който  организира дарителска кампания в помощ на пострадалите в Кочани. Атанас Величков: Народният гняв ще се отприщи, ако..

публикувано на 18.03.25 в 17:15
Урсула фон дер Лайен

ЕС ще създаде механизъм за продажби на военно оборудване

ЕС ще създаде Европейски механизъм за продажби на военно оборудване, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в реч пред кадети в Кралската датска военна академия в Копенхаген. Той цели да засили европейската отбранителна промишлена база, за да може тя да произвежда отбранителни системи и оборудване в необходимите за..

публикувано на 18.03.25 в 17:01

Близо 100 души днес са дарили кръв във ВМА за пострадалите в РС Македония

Близо 100 души са дарили днес кръв за пострадалите в Република Северна Македония във Военномедицинска академия (ВМА), съобщиха от лечебното заведение. Акцията започна по-рано днес, като ВМА се включи към инициативата на Българския Червен кръст (БЧК), УМБАЛСМ "Пирогов" и Националния център по трансфузионна хематология. Продължава акцията за..

публикувано на 18.03.25 в 16:55

Министрите на здравеопазването и на външните работи на РСМ на посещение в "Пирогов"

Министърът на здравеопазването на България доц. д-р Силви Кирилов и министърът на здравеопазването на Република Северна Македония д-р Арбен Таравари, заедно с министрите на външните работи на двете страни Георг Георгиев и Тимчо Муцунски, ще посетят Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И. Пирогов",..

публикувано на 18.03.25 в 16:38