"Войната не е просто военни действия, не е просто трагедия. Тя е изпитание за отношенията между политическата класа и хората, особено в страни като нашата, които имат особени обществени настроения, по-специфична връзка с воюващите."
Българският рефлекс за представена близост със страните от бившия Съветски съюз съвсем не е умрял и разделя обществото, подчерта той. По думите му разломите са дотолкова дълбоки, че надхвърлят тези от началото на промените след 10 ноември.
"Не съм виждал такова разделение и озлобление дори в началото на демокрацията. Войната е огромен дразнител, тя е за нас пряк тест за силата на нашата либерална демокрация, непосредствено изпитание пред обществените ни отношения."
В коментара си Явор Сидеров открои като проблемно и тревожно подлагането под съмнение и разклащането на международния правов ред.
Ако международните отношения се върнат към една хаотична форма на себеорганизация, ще имаме големи неприятности, особено големи за държави като България, които не са в състояние да осигурят собствената си национална сигурност сами и се намират в разломен регион, коментира той в предаването "Събота 150".
"Нашият непосредствен интерес е първо да си осигурим националната си сигурност в рамките на една много по-широка платформа като НАТО, защото без колективна сигурност сме на милостта на всеки по-авантюристично настроен авторитарен лидер."
"Това, което правят Орбан, Качински, новите квазиавторитарни лидери, има мобилизиращ и освежаващ ефект върху техните електорати, но не е визионерско само по себе си", заяви Сидеров.
Според него "такъв тип идеологии хващат дикиш на места, където хората са изтощени от промени, от трансформации и търсят психологическа стабилност".
Определящият признак на съвременния свят е промяната – трансформации, които са толкова мащабни, толкова чудовищни, че хората изпадат в екзистенциална немощ, тези промени ги дестабилизират и объркват и ги карат да се страхуват, посочи в анализа си Явор Сидеров.
"Като края на 19 век - началото на 20 век. Страхове, че новите технологии променят света за лошо, че се нагнетява напрежение, което неминуемо ще избие в конфликти. Хората се страхуват за поминъка си, страхуват се за бъдещето на децата си. Всяко поколение при капитализма, досега при демокрацията е живяло по-добре от предишното. Сега вече със сигурност знаем, че това поколение, което идва сега, няма да живее по-добре от предходното. Ето, един основателен страх."
Не може обаче един, двама или трима лидери с подобна философия като тази на Орбан "да спрат пороя на промяната, който е необратим", допълни анализаторът.
Той изрази мнение, че партийната система в либералната демокрация е в огромна криза, като "ерозията е застрашителна", включително в стари демокрации с много големи традиции, отчете Явор Сидеров.
"Те просто нямат с какво да заместят старите традиционни идеологии пред напора на една модерност, която носи такива промени, пред напора на такова множество от кризи, които се случват едновременно. Партиите са малко като боксьор секунди преди нокаут. Нямат път и посока. Говорим за традиционните партии, защото новото време непрекъснато изхвърля проекти, които са все по-малко идеологически и все повече популистки. Това е огромен проблем."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..