"Стандартът HEMS, който се прилага в много европейски държави, но не и у нас, регулира конституционното право на всеки гражданин да получи спешна медицинска помощ до 60 минути след подаване на сигнал. Няма значение дали това е по повод инсулт, инфаркт или ПТП. Планинското спасяване е изолиран случай и по наши доклади би представлявало под 1% от общите мисии, които биха се случвали по въздух".
Това каза пред БНР Виктор Иванов, активист за въвеждане на системата HEMS, във връзка с бъдещето на медицинската авиация у нас и защо е важно да се прави разлика между въздушните линейки и планинското спасяване.
И посочи, че тепърва трябва да се изгради системата - нещо като триаж - дали да бъде изпратена линейка или хеликоптер:
"Ако се съобщи за инсулт в Смолянско и че пациентът трябва да бъде транспортиран до голяма болница, естествено е да се изпрати хеликоптер, защото при инсулт, ако не се окаже навременна медицинска помощ, последствията са сериозни. Ако става въпрос за ПТП, органите на МВР трябва да бъдат обучени да преценят нивото на спешност - дали да викат линейка, или хеликоптер. Разликата - дали един пациент ще получи спешна помощ на първия, или на третия час - е огромна и животоспасяваща".
В предаването "12+3" Иванов допълни, че шест хеликоптера са достатъчни за територията на страната ни.
"И три хеликоптера са достатъчни, системата е гъвкава... Не ми се струва, че хората в заинтересованите министерства, които са четири, са достатъчно наясно какво трябва да се предприеме в кръга на организация, законодателство, координация. Прехвърлят си темата като горещ картоф. Работи се на парче... Все пак има раздвижване, излизат на повърхността редица проблеми, за които сме сигнализирали, без да се обръща внимание през годините. Аз съм част от работна група, която ще предложи конкретни законодателни промени, за да може услугата да се случи. Предстои не лека работа, авиоправото е сложна материя с немного специалисти в България".
Той даде пример с частна компания, която пет години организира сама тази дейност въпреки държавата:
"Купиха хеликоптера, построиха три лицензирани площадки, но държавата попречи и през 2019 година въпросната компания си продаде хеликоптерите в Грузия... Държавата трябва да си свърши задълженията, да спре да търси облаги, тъй като става дума за икономически сблъсъци, и да приеме, че това е проект с общонационално значение и да го реализира".
Според него е реалистично до края на годината България да има първия медицински хеликоптер:
"Но това е само началото, защото едно е да имаш хеликоптер, друго е да имаш структура, която да го оперира, да имаш обучените екипажи. Много работа трябва да се случи, преди да дойде този хеликоптер. Тази дейност е урегулирана с регламент на ЕС и не търпи подобни импровизации. Тя трябва да е безопасна".
Интервюто на Елена Бейкова с Виктор Иванов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Бурята "Ейоуин" стигна до Испания. Силни валежи и ветрове със скорост от 160 км/ч бяха регистрирани през последното денонощие на много места в страната. Вилнеещата над Британските острови буря "Ейоуин" взе една жертва Най-засегната е автономната област Галисия, където 13 000 души са без ток. Основните причини за липсата на електричество са..
Съветът на ЕС назначи Петер Сьоренсен за специален представител по диалога Белград - Прищина, след като мандатът на неговия предшественик Мирослав Лайчак изтече. Той ще поеме функциите си от 1 февруари, като първоначалният му мандат е 13 месеца. Сьоренсен е датски дипломат със сериозен опит, в т.ч. и от Западните Балкани, подчертават от Съвета. Той..
В Силистренско 183 на 10 000 души население през последната седмица са случаите на грип и остри респираторни заболявания при средни стойности за страната 189, съобщават от Регионалната здравна инспекция. Не се налага предприемането на специални мерки. Все още няма данни за общини, в които училищата да показват еднакво високо ниво, за да се..
Три случая на бруцелоза са регистрирани в Регионалната здравна инспекция в Кърджали. Други три са в процес на изясняване. Заразени са семейство и ветеринарен техник. Установен е и случай на говежда тения при 70-годишна жена, съобщи директорът на инспекцията доктор Виктор Кирчев. “Общо 6 човека са установени, тримата са потвърдени, другите трима ще..
Най-възрастната жителка на Габрово днес навършва 104 години. Столетницата споделя празника с близките си и посреща гости. Цанка Мамулева е най-възрастният жител на Габрово, един от петимата столетници в общината. За нея се грижи дъщеря ѝ, но 104-годишната жена не стои със скръстени ръце, защото не обича да бездейства. Въпреки възрастта ѝ..
Операцията "Иновативни здравно-социални услуги“ на програма "Развитие на човешките ресурси" ще замени тази която изтече в края на миналата година "Грижа в дома", коментираха пред БНР от социалното министерство. Новата схема за грижа на самотни възрастни и хора с увреждания с бюджет 100 милиона лева ще обхване само 10 хиляди нуждаещи се, което е в пъти по..
Имали сме случаи, при които устройства на кораба са загубвани в морето при лошо време. Котвеното устройство се наблюдава от навигационните организации, каза кап. Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциацията на морските капитани, който е работил в БМФ и разследвал инциденти. Шведските власти конфискуваха..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..