"Стандартът HEMS, който се прилага в много европейски държави, но не и у нас, регулира конституционното право на всеки гражданин да получи спешна медицинска помощ до 60 минути след подаване на сигнал. Няма значение дали това е по повод инсулт, инфаркт или ПТП. Планинското спасяване е изолиран случай и по наши доклади би представлявало под 1% от общите мисии, които биха се случвали по въздух".
Това каза пред БНР Виктор Иванов, активист за въвеждане на системата HEMS, във връзка с бъдещето на медицинската авиация у нас и защо е важно да се прави разлика между въздушните линейки и планинското спасяване.
И посочи, че тепърва трябва да се изгради системата - нещо като триаж - дали да бъде изпратена линейка или хеликоптер:
"Ако се съобщи за инсулт в Смолянско и че пациентът трябва да бъде транспортиран до голяма болница, естествено е да се изпрати хеликоптер, защото при инсулт, ако не се окаже навременна медицинска помощ, последствията са сериозни. Ако става въпрос за ПТП, органите на МВР трябва да бъдат обучени да преценят нивото на спешност - дали да викат линейка, или хеликоптер. Разликата - дали един пациент ще получи спешна помощ на първия, или на третия час - е огромна и животоспасяваща".
В предаването "12+3" Иванов допълни, че шест хеликоптера са достатъчни за територията на страната ни.
"И три хеликоптера са достатъчни, системата е гъвкава... Не ми се струва, че хората в заинтересованите министерства, които са четири, са достатъчно наясно какво трябва да се предприеме в кръга на организация, законодателство, координация. Прехвърлят си темата като горещ картоф. Работи се на парче... Все пак има раздвижване, излизат на повърхността редица проблеми, за които сме сигнализирали, без да се обръща внимание през годините. Аз съм част от работна група, която ще предложи конкретни законодателни промени, за да може услугата да се случи. Предстои не лека работа, авиоправото е сложна материя с немного специалисти в България".
Той даде пример с частна компания, която пет години организира сама тази дейност въпреки държавата:
"Купиха хеликоптера, построиха три лицензирани площадки, но държавата попречи и през 2019 година въпросната компания си продаде хеликоптерите в Грузия... Държавата трябва да си свърши задълженията, да спре да търси облаги, тъй като става дума за икономически сблъсъци, и да приеме, че това е проект с общонационално значение и да го реализира".
Според него е реалистично до края на годината България да има първия медицински хеликоптер:
"Но това е само началото, защото едно е да имаш хеликоптер, друго е да имаш структура, която да го оперира, да имаш обучените екипажи. Много работа трябва да се случи, преди да дойде този хеликоптер. Тази дейност е урегулирана с регламент на ЕС и не търпи подобни импровизации. Тя трябва да е безопасна".
Интервюто на Елена Бейкова с Виктор Иванов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
През последните години България и Гърция издигнаха на ново равнище двустранното сътрудничество в развитието на енергийната и инфраструктурната свързаност. Това беше общата позиция на президентите на двете държави Румен Радев и Константинос Тасулас, които проведоха днес среща в рамките на Делфийския икономически форум. Двамата бяха..
Пазарджишкият окръжен съд постанови доживотен затвор за 19-годишния Николай Райчев, който преди година и половина уби 21-годишния Ангел Здравков, заради момиче. Съдът прие тезата на обвинението, че убийството е извършено умишлено по особено мъчителен за жертвата начин. Преди днешното заключително заседание близките на убития Ангел протестираха пред..
Еднодневни винетки за автомобили до 3 тона и половина се предвиждат в изменения на Закона за пътищата, одобрени на първо четене от парламентарната комисия по регионална политика. Въвеждат се и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на тол таксите за камиони. Целта на въвеждането на ежедневните винетки е да се..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..