Селото носи героичното име Индже войвода. В него няма вода, канализация, няма улици, инфраструктура, няма и жители. Годината е 2009-а. Тогава млад ветеринарен лекар, току-що завърнал се от чужбина, избира да вложи силите и енергията си в този замиращ и изчезващ от картата район.
Димитър Станчев няма да го видите облечен с всекидневни дрехи, той има едно облекло и то е работният гащеризон. Започнал е от няколко кошера с пчели, за да направи една от най-големите пчелни ферми в страната. Възродил е селото. Всеки, който е ходил през последните години в Индже войвода, знае какъв модерен облик е придобило малкото странджанско селце. Димитър отворил магазин, после направил битов ресторант, продължил да лети напред – направил и винарна, в която произвежда уникалната си медовина. Отворил е модерна фабрика за мед и пчелни продукти.
През 2021-ва година пчеларят и съпругата му получиха европейската награда за млади фермери. И така до 21-ви октомври миналата година, когато във фермата влизат контролните институции.
"В 9 часа вечерта дойдоха, да ни връчат заповедите за проверката. На следващата сутрин проверката трябваше да продължи. Дойдоха три камиона с жандармерия, някъде към 15 коли. Различни институции. Ние нямаме претенции, че ни правят проверка. Имаме претенции за начина на правене на проверка, на правене на репресия", заяви Димитър Станчев пред БНР. По думите му първата проверка е отнела 7 дни.
"Всичко ни беше проверено, кошер по кошер, рамка по рамка, капак по капак, декар по декар, култура по култура. Всичко."
От общо 6 констативни протокола, в 4 са описани нарушения. Фермерите са подали възражения.
"Не може цял пчелин да бъде премахнат за това, че GPSкоординатите му, които са заявени на животновъден обект, са на 20 или на 30 метра от същинския пчелин. Ние не ги подаваме. Идва официален ветеринарен лекар, той си взема координатите и си ги подава. И – бум, целият пчелин изчезва", коментира Станчев.
Вчера излезе информация, че при проверките контролните органи са констатирали липсата на пчелни кошери. Така ли е?
"Дойдоха да проверят 1850 кошера. Физически не намериха един-единствен кошер. 1849 кошера намериха."
Едва съвзели се от първата проверка и възобновили работата във фермата и на 10-и януари последвала нова проверка.
"По писмо, някаква си, седем човека ни направиха проверка на фабриката. Точно тогава беше кулминацията – подготвяме стока, която заминава за Германия, за да се представим на Зелената седмица на Берлин. Всичката стока, която беше подготвена, е иззета, защото на етикета пише съдържание, а е трябвало да пише съставки", пояснява фермерът.
Стока за 20 хиляди евро е замразена заради формална грешка в етикета. Установено е също, че за меда има издаден сертификат за биопродукт, но такъв сертификат липсва за предприятието.
"Оказа се, че ние имаме сертификати за произведения мед като биологичен, сертифицирани сме, но нямаме право да го продаваме като такъв, защото предприятието не било регистрирано като такова. Добре, съгласен съм."
Станчев сподели и своите съмнения, че "нещата са нагласени", защото досега контролните органи е трябвало да се произнесат за несъответствието и при годишните одити.
"Всички ми пишат по Фейсбук и навсякъде – бори се. С кой да се боря? Дайте ми някой да се сборя, да се сборя с него."
Обидени, унижени и отчаяни фермерите решават, че е абсолютно безсмислено за работят по 16 часа на ден и да получават подобно отношение.
"Обявяваме цялата ферма за продаване, за да може ние да си продадем бизнеса, да си съберем багажа и четирите деца – "багажа на суджук и чорбаджията друг". Аз така не мога да продължавам", категоричен е Димитър Станчев.
"Всички тези констатации, които направиха, особено последната проверка миналата седмица, много бързо можем да ги поправим, защото са елементарни пропуски от наша страна. Който не работи, той не греши. Този път ни спряха износ на половин тон стока за Германия. Следващия път, ако направим сделка за чужбина и пак ни спрат стоката? Ние докога ще продължаваме да живеем в страх, че нещо може да се случи", попита съпругата на Димитър Станчев – Ралица. И допълни: "Може би пречим на някого."
Вчера директорът и участвалия в проверката ръководител на отдел "Контрол на храните" в БАБХ в Бургас бяха в болнични и с изключени телефони. От централата на агенцията казаха, че няма да коментират случая, защото е част от разследване. От прокуратурата в Бургас заявиха, че при тях няма образувана проверка. Дейността пчеларската ферма ще се проверява от европейската прокуратура.
Така едно семейство мечтатели, опитали да съживят пустеещата Странджа планина и оставили там сърцето си, сега трябва да се погрижат за оцеляването си.
Чуйте повече в звуковия файл.
В публикацията са използвани снимки от архива на семейство Станчеви
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..