Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И – бум, целият пчелин изчезва", казват Димитър и Ралица Станчеви и подозират, че "нещата са нагласени"

Как бюрокрацията сложи кръст на една от най-големите пчеларски ферми у нас

Фермери, съживили странджанско село, продават бизнеса си заради административен натиск

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

След 12 години възход, награди и успехи най-голямата пчеларска ферма в Бургаска област и една от най-големите в страната затвори врати. Работата на Пчеларска ферма "Странджа", която се намира в един от най-обезлюдените райони на България, беше напълно блокирана от проверки, инициирани от ДАНС. Резултатите от проверките са предадени на компетентната прокуратура. Как се стигна до затварянето?

Селото носи героичното име Индже войвода. В него няма вода, канализация, няма улици, инфраструктура, няма и жители. Годината е 2009-а. Тогава млад ветеринарен лекар, току-що завърнал се от чужбина, избира да вложи силите и енергията си в този замиращ и изчезващ от картата район.

Димитър Станчев няма да го видите облечен с всекидневни дрехи, той има едно облекло и то е работният гащеризон. Започнал е от няколко кошера с пчели, за да направи една от най-големите пчелни ферми в страната. Възродил е селото. Всеки, който е ходил през последните години в Индже войвода, знае какъв модерен облик е придобило малкото странджанско селце. Димитър отворил магазин, после направил битов ресторант, продължил да лети напред – направил и винарна, в която произвежда уникалната си медовина. Отворил е модерна фабрика за мед и пчелни продукти.

През 2021-ва година пчеларят и съпругата му получиха европейската награда за млади фермери. И така до 21-ви октомври миналата година, когато във фермата влизат контролните институции.

"В 9 часа вечерта дойдоха, да ни връчат заповедите за проверката. На следващата сутрин проверката трябваше да продължи. Дойдоха три камиона с жандармерия, някъде към 15 коли. Различни институции. Ние нямаме претенции, че ни правят проверка. Имаме претенции за начина на правене на проверка, на правене на репресия", заяви Димитър Станчев пред БНР. По думите му първата проверка е отнела 7 дни.

"Всичко ни беше проверено, кошер по кошер, рамка по рамка, капак по капак, декар по декар, култура по култура. Всичко."

От общо 6 констативни протокола, в 4 са описани нарушения. Фермерите са подали възражения.

"Не може цял пчелин да бъде премахнат за това, че GPSкоординатите му, които са заявени на животновъден обект, са на 20 или на 30 метра от същинския пчелин. Ние не ги подаваме. Идва официален ветеринарен лекар, той си взема координатите и си ги подава. И – бум, целият пчелин изчезва", коментира Станчев.

Вчера излезе информация, че при проверките контролните органи са констатирали липсата на пчелни кошери. Така ли е?

"Дойдоха да проверят 1850 кошера. Физически не намериха един-единствен кошер. 1849 кошера намериха."

Едва съвзели се от първата проверка и възобновили работата във фермата и на 10-и януари последвала нова проверка.

"По писмо, някаква си, седем човека ни направиха проверка на фабриката. Точно тогава беше кулминацията – подготвяме стока, която заминава за Германия, за да се представим на Зелената седмица на Берлин. Всичката стока, която беше подготвена, е иззета, защото на етикета пише съдържание, а е трябвало да пише съставки", пояснява фермерът.

Стока за 20 хиляди евро е замразена заради формална грешка в етикета. Установено е също, че за меда има издаден сертификат за биопродукт, но такъв сертификат липсва за предприятието.

"Оказа се, че ние имаме сертификати за произведения мед като биологичен, сертифицирани сме, но нямаме право да го продаваме като такъв, защото предприятието не било регистрирано като такова. Добре, съгласен съм."

Станчев сподели и своите съмнения, че "нещата са нагласени", защото досега контролните органи е трябвало да се произнесат за несъответствието и при годишните одити.

"Всички ми пишат по Фейсбук и навсякъде – бори се. С кой да се боря? Дайте ми някой да се сборя, да се сборя с него."

Обидени, унижени и отчаяни фермерите решават, че е абсолютно безсмислено за работят по 16 часа на ден и да получават подобно отношение.

"Обявяваме цялата ферма за продаване, за да може ние да си продадем бизнеса, да си съберем багажа и четирите деца – "багажа на суджук и чорбаджията друг". Аз така не мога да продължавам", категоричен е Димитър Станчев.

"Всички тези констатации, които направиха, особено последната  проверка миналата седмица, много бързо можем да ги поправим, защото са елементарни пропуски от наша страна. Който не работи, той не греши. Този път ни спряха износ на половин тон стока за Германия. Следващия път, ако направим сделка за чужбина и пак ни спрат стоката? Ние докога ще продължаваме да живеем в страх, че нещо може да се случи", попита съпругата на Димитър Станчев – Ралица. И допълни: "Може би пречим на някого."

Вчера директорът и участвалия в проверката ръководител на отдел "Контрол на храните" в БАБХ в Бургас бяха в болнични и с изключени телефони. От централата на агенцията казаха, че няма да коментират случая, защото е част от разследване. От прокуратурата в Бургас заявиха, че при тях няма образувана проверка. Дейността пчеларската ферма ще се проверява от европейската прокуратура.

Така едно семейство мечтатели, опитали да съживят пустеещата Странджа планина и оставили там сърцето си, сега трябва да се погрижат за оцеляването си.

Чуйте повече в звуковия файл. 

В публикацията са използвани снимки от архива на семейство Станчеви

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51