"Война" е Думата на 2022 година. Тя беше подбрана сред 300 думи, посочени от граждани. Авторитетно жури селектира 10 от тях, а гласуващите откроиха челната тройка.
Думата „война“ е събрала над 50% от гласовете в допитването, организирано от платформата „Как се пише“, посочи пред БНР журналистът Веселина Седларска, която е част от журито. Тя е и автор на книгите „Кладенецът“, „България за начинаещи“, „Джаз от сюжети и портрети“, „Депресията ме обича“ и „Гладни сърца“.
„Много ми се искаше думата „мир“ да попадне в десетката, но това не се случи“, посочи Седларска в предаването „Хоризонт до обед“
Думата, заемаща второ място в класацията, е инфлация, посочи още тя.
„На трето място са две думи, тъй като имаха еднакъв резултат-избори и Украйна. Последната може да се приеме и в негативно, и в положителен контекст“.
Времето, в което живяхме през миналата година, оголи думите до истинското им значение, заяви Седларска.
„Войната вече не е сюжет от филм или книга“.
Думата бежанци също промени своето значение, отбеляза тя.
„Това вече не са само едни тъмни хора, които идват от южната ни граница“.
Най-сериозна промяна тя открива при възприемането на думата доброволци.
„Радвам се, че попадна в класацията. Това е единствената положителна дума в челната десетка. Искаше ми се да е победител. Това, което направиха доброволците за украинските бежанци, за издирването на Сашко, за подпомагането на селата, пострадали от наводненията в Карловско е изключително важно. Виждаме една съвсем нова сила, която досега не беше толкова ясно очертана“.
Останалите думи са- газ, мижав интерес, хартиена коалиция и рашисти, посочи Седларска.
„Рашисти е единствената новосъздадена дума в класацията. Хората не се интересуваха от самото явление, а от нашенските му поддръжници“
Ако човек прочете десетте думи, всичко, което се е случвало в политиката, веднага се вижда, отбеляза Веселина Седларска.
Думите в топ 3 за 2021 година бяха преценям, изчегъртвам и антиваксър, напомни тя.
„Те са много различни от тези на 2022 година. Сега го няма това иронично чувство, с което често се спасяваме в България“.
Думата генератори също присъства в селекцията от 30 думи, посочи журналистката.
Тази година кампанията беше обогатена с още един компонент, разказа тя.
„Броиха се думите, които се употребяват от медиите. Това беше извършено от изкуствен интелект. Проверени бяха 11 милиона и 300 хиляди публикации в близо 8000 източника. Всеки от тях претендира, че е медия. Оказа се, че най-използваните думи в българските медии през миналата година са България – на първо място, на второ – Русия, на трето Украйна, на четвърто-война. Европа, САЩ, политика, министър, цена, дете и помощ също са сред най-употребяваните от медиите думи“.
Цялото интервю на Ирина Недева с Веселина Седларска може да чуете в звуковия файл.
Близки и приятели си взеха последно сбогом с музиканта Георги Марков. Легендарният барабанист на "Щурците" почина във вторник на 73 годишна възраст. Поклонението днес беше в столичния катедрален храм "Света Неделя". С кончината на Георги Марков българската музикална сцена понесе тежка загуба, споделиха колеги-музиканти дошли да се сбогуват с него. Сред..
Унгария обяви, че ще се оттегли от Международния наказателен съд. Изявлението дойде по време на посещението в Будапеща на израелския премиер Бенямин Нетаняху, срещу когото съдът издаде заповед за арест заради войната в ивицата Газа. "Унгария ще се оттегли от Международния наказателен съд", обяви в кратко изявление началникът на канцеларията на унгарския..
По повод 146 години от обявяването на София за столица на България Дирекция "Култура“ на Столична община организира празнични събития. Редица от тях се провеждат в Регионалния исторически музей. 146 години от обявяването на София за столица на България В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" Ерина Кръстева от Регионалния..
София отбелязва днес 146 години от обявяването си за столица на България. В празничния ден могат да бъдат резгледани документални изложби, концерти и фотокътове с градски пейзажи от миналото. С вход свободен гражданите могат да разгледат и Регионалния исторически музей. Ирина Кръстева, Регионален исторически музей – София, посочи пред БНР,..
В Сливенска област предстои да бъде направено анкетно изследване на тема "Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година", съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода април - юни...
Провалът на вота на недоверие не изненада нито управяващите, нито опозицията, която вече гледа към мотивите за следващи искания за вот. Вотът на недоверие не успя Управляващите са удовлетворени. Станислав Балабанов от "Има такъв народ": "Днес станахте свидетели на най-безсмисления вот на недоверие в последните няколко парламента, тъй като той..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш, за опасния участък от пътя, на който в тежката катастрофа загина 12-годишната Сияна. Местните го наричат "гробище". Бащата на загиналата при ПТП Сияна за ръководството на АПИ: Престъпници! Да..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..