Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идея за настоящето като основа за бъдещето представя България на Венецианското архитектурно биенале

Отличник е "Образованието е придвижването от тъмнина към светлина"

Проф. Тодор Булев
Снимка: Лора Търколева

"Идеята за бъдещето според нас трябва да бъде през приемането и справянето с настоящето. Проектът ни е многопластов. Основната тема е за демографските проблеми и обезлюдяването на райони в България". 

Това сподели арх. Борис Тикварски от екипа, спечелил първото място в конкурса за български павилион на Венецианско архитектурно биенале 2023 г. След 15-годишно отсъствие България се завръща на тази сцена

"Образованието е придвижване от тъмнина към светлина" е проектът победител в конкурса за биеналето с тема "Лаборатория на бъдещето", в който кандидатстваха 34 проекта. 

"Фокусът е върху училищата. Те представят най-добре демографския проблем. Училището се явява като метафора. Не знам архитектурата доколко може да реши такъв проблем. Но целта ни е да се обсъди стратегия, да се предизвика дебат, който да доведе до реално отражение. Обезлюдените училища са резултат, те са предупреждение. Тези процеси не могат да останат непроменени... Всички страни от бившия Източен блок преживяват подобни процеси. Както екологичните проблеми, така и демографският спад са проблеми, пред които обществото не може да реагира заради техния мащаб", каза още арх. Тикварски.  

В предаването "Преди всички" се включи и проф. Тодор Булев, председател на журито и председател на Съюза на архитектите: 

"В подадените проекти има много интересни идеи. Поне 7-8 относително равностойни проекта, които се стремят да разберат бъдещето. В "Образованието е придвижване от тъмнина към светлина" ни привлече това, че ясно се подчертава настоящето като основа за бъдещето. Нещата трябва да се гледат не в духа на научната фантастика, а в това, което ни заобикаля, за да можем да развиваме бъдещето". 

Той посочи, че Венецианското биенале е особено като експозиционен жанр и не се дават толкова конкретни архитектурни решения, колкото се дава насока за архитектурно мислене

"Проектите, които се представят в изложбените павилиони, представляват визуални философски търсения, които отразяват нивото на архитектурната мисъл в дадена държава. Показва се отношението, което архитектурната общност схваща като проблем на настоящето или на бъдещето". 

Преобладаващата част от участниците са хора на възраст до 35-40-годишна възраст

"Това говори, че това поколение се интересува от дълбочината на архитектурните проблеми и търси начини да ги осмисли, отрази, преди да достигне до самите сгради. Това са хората, на които принадлежи бъдещето". 

18-ото издание на Биеналето ще се проведе от 20 май до 26 ноември тази година

Интервюто на Лора Търколева с арх. Борис Тикварски и с проф. Тодор Булев в предаването "Преди всички" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27