Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 9 до 12 февруари в Плевен се открива Международно изложение - „Пчеларство – Плевен 2023“

Инж. Михаил Михайлов: Без пчелите като опрашители, светът няма да бъде същият

Обществото трябва да се бори, за да запази местообитанията на пчелите казва пчеларят

3
Инж. Михаил Михайлов, председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“
Снимка: Станислава Пирчева

Каква е картината за реалното състояние на пчеларството при топлата зима до този момент, за пчелните семейства и подготовката им за паша напролет - това е темата в "Нощен Хоризонт" със специален гост инж. Михаил Михайлов, председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“.

"Пчелите са много важни за хората, защото те осигуряват поддържане на биоразнообразието в природата, дават пчелни продукти, които са храна и лекарство. Основната им дейност е опрашителната", каза в "Нощен Хоризонт" инж. Михаил Михайлов, председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“.

"Приходите от опрашителната дейност многократно надхвърлят тези от пчелни продукти, така че без тяхната опрашителна дейност и без пчелите светът не би бил същият.

Пчелите опрашват близо 80 на сто, в сравение с всички други опрашители, хранителните посеви и те са най-важни. Затова ние държим те да се запазят като вид.

Защото има тенденции те да намаляват, да загиват, да изчезват и това ни безпокои нас пчеларите, а и всички хора.


Пчелите опрашват медоносните посеви, растения и така увеличават добивите, количествата и качеството на получаваните плодове, зеленчуци, маслодайни ядки, семена...Така че, те са изключително важни във хранителната верига", разказа още инж. Михайлов.

"Медът, който ние получаваме, е от медоносните растения, затова връзката пчели - растения е неразривна.

Пчелите осигуряват и храна за много животни. Затова трябва да ги поддържаме като вид и същевременно обществото трябва да се бори, за да запази местообитанията на пчелите. Има домашни пчели, има диви пчели, на които също трябва да се запазят като местообитания.

Защото тези местообитания са застрашени, последните години се установява необичайно голям срив на броя на тези популации. Преди години в "Зелената сделка" ЕК поиска в близките години - до 2030 да се запазят тези местообитания в три направления", припомни още пчеларят.


От 9 до 12 февруари в Плевен се открива  XX-то юбилейно Международно изложение – договаряне „Пчеларство – Плевен 2023“. 

"Новосъзадената Аграрна камара е полезна за пчеларите. На изложението на 9 февурари наши членове в Плевен ще излъчат представители, които да представляват нашия сектор в Камарата. Защото все още няма Закон за браншовите организации. След това идеята е тази камара да прерастне в структура, която да комуникира с държавата, защото гласът  на всички - земеделци, животновъди, пчелари -  да се чува единно, министерствата да знаят с кого да общуват", подчерта още пред БНР инж. Михайлов.

Още по темата за това има ли отравяне на пчелите, заради пестициди в почвата, оказват ли им влияние промените в климата, трябва ли да се увеличават насажденията, които дават нектар, както и за всички полезни свойства за човешкото здраве от меда и пчелните продукти - слушайте в звуковия файл.


Михаил Михайлов е пчелар - земеделски стопанин. Завършил инженерство в Техническия Университет, магистратура зооинженерство в Тракийския Университет в Ст. Загора, преподавател в „Курс пчелари“ и в „Пчеларски университет“, инспектор на биологични пчелини, към „Булгарконтрола“ АД. Председател на УС на сдружение Пчеларско дружество „Акация“ Банкя, на УС на сдружение „Столичен браншови пчеларски съюз, на УС на сдружение „Съюз на българските пчелари“ и председател на УС на сдружение „Обединен български пчеларски съюз“.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47