Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напред към природата! Все повече българи се връщат по родните места

Как изглежда животът в екообщност и защо става привлекателен за младите хора?

Снимка: БГНЕС

Как изглежда съвсем животът в екообщност? Далеч от урбанизирания живот – това е път, избиран от все повече млади хора, избрали да загърбят градския ритъм и да се завърнат към хармонията с природата и бавното живеене.

"Говорим изцяло за нов тип общности, които аз изследвам от 90-те години. Това е моята дисертация – за алтернативните общности. Това са групи хора, които съществуват независимо от организираното общество. Всички тези хора трябва да осигурят своето препитание и на помощ идват дигиталните средства. Това е връщане назад към природата, но със средствата на съвременния живот", пояснява пред БНР Цветелина Стоянова, социолог и част от екообщност "Надежда за нас - 2008".

Много млади хора се интересуват от това – те са откъснати от физическия труд, а тези общности им предоставят тази възможност, изтъква социологът.

"По принцип българите се връщат, когато се пенсионират. Има съвсем видима статистическа тенденция – българите се връщат по родните места. Тази тенденция ще бъде все повече видима", обобщава Цветелина Стоянова.

Британско семейство възражда идилията на българското село екоферма Дивата мащерка. Снимка: личен архив

"Ако си представите, че съм пораснала в Лондон и сега съм на село, много близо до природата, в Южна България – за мен всичко е много различно. Построили сме малки сгради за земеделска цел, имаме различни градини. Променили сме доста това място, което беше доста тъжно. Сега има нова екосистема. Много е различно от живота в града", споделя София Рийв, която живее в Странджа, в елховското село Маломирово, където действа сдружение "Ура гора". Рийв е учила специалност, свързана с изкуството. Решила да пътува и така стигнала до България. Тук е вече повече от 10 години.

"В България хората все още са много близо до живота на село. Трябва да продължим напред, към природата, но с нови идеи, нови технологии", казва София Рийв и допълва: "Ние сме част от голямата картина. Гледаме да имаме връзка със селата наоколо."

Илюстративна снимка: БГНЕС

"Тук сме една мини екообщност, десетина къщи – една махала на селото, която е била изселена, изоставени къщи, изоставена махала. С времето млади хора започват за възстановяват къщите и да живеят близо до природата. Аз съм родена в Перник, но баба ми и дядо ми са тук от едно село – Дебели лаг, което е съвсем наблизо. В града животът е доста напрегнат и няма усещане за естествено течение на живота. Това се дължи на факта, че сме се отделили от природата и сме създали една изкуствена среда. Хубаво е това завръщане към природата, дори да е само събота и неделя", смята Моника Николаева, която живее в село Буново, Кюстендилско. Тя е там вече три години.

Различни инициативи приобщават децата към живота на село. Такива са Резиденция Баба и Приеми ме на село. Снимка: https://www.priemimenaselo.eu"Интересното е, че сме смесена общност – има българи, но имаме и доста чужденци. Всички, които живеем тук, сме родени и израснали в града и съзнателно сме взели това решение да се върнем на село", подчертава Моника. Според нея няма място за сравнение с кибуците в Израел, защото народопсихологията у нас е различна.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39