Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Показват за 4 часа бележника на Апостола на изложбата "Аз съм Левски"

Оригиналът на личния бележник на Васил Левски, който се съхранява в трезора на БНБ, ще бъде показан днес само за 4 часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".

В централното фоайе там ще се открие документалната изложба "Аз съм Левски", а поводът за експозицията е 150 години от обесването на Апостола.

Експозицията ще продължи по-малко от месец.


Над 100 документа и снимки от българския исторически архив и от отдел "Ориенталски сбирки" на Националната библиотека, свързани с делото на Васил Левски, са включени в изложбата. Сред тях са записки на Апостола и препис от протокола със смъртната му присъда от 15 януари 1873 г. Националната библиотека ще покаже и оригинала на личния бележник на Апостола на свобода, който е със статут на национална реликва и се съхранява в трезора на Българската народна банка, разказа директора на библиотеката доц. Красимира Александрова: 


"Акцентът е върху живота и делото на Левски, върху документи, които са свързани с неговия живот. Има много фотографии. Те ще бъдат тематично обособени в няколко табла и съответно част от тях ще бъдат представени във витрини. Акцентът на изложбата в деня на откриването ще бъде тефтерчето на Левски, неговият оригинал. Това е един изключително ценен документ. Той е писан с молив. Хартията е с висока киселинност, тя е много крехка и неустойчива. Затова си позволяваме много рядко да го изнасяме от средата, в която се съхранява най-добре. Правим всичко възможно, за да запазим за поколенията по-дълго тази национална светиня".

Затова и тефтерчето на Левски ще бъде изложено за по-дълго време – в рамките на 4 часа от 11 до 15 часа следобед, макар първоначалният замисъл е то да остане в библиотеката само два часа. 

Снимка: Писмо от Васил Левски до Иван Кършовски, 20 юни 1871 г./Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"

Във фондовете на Българския исторически архив в Националната библиотека се съхраняват по-голямата част от документите, писани от Васил Левски, както и онези, свързани с неговата революционна дейност. Акцент в експозицията са писма с паметни слова на Левски.

Почти всичко, което имаме, вече е показвано в различни темативни направления, а сега сме се постарали да го покажем в по-пълен обхват, посочи доц. Красимира Александрова. В изложбата ще присъства и електронното издание на тефтерчето на Левски, което ще може да бъде разлистено от всеки желаещ.

Изложбата "Аз съм Левски" ще може да се разгледа в централното фоайе на Националната библиотека до 10 март, а след това експозицията ще бъде пътуваща – има интерес от библиотеки в страната, музеи и училища. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работиха: Николай Петров, Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички. Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината , разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. "Ролбанът като местност, позната на банскалии, е..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53