Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учители по физическо ще бъдат обучавани да разпознават гръбначните изкривявания при децата

Снимка: http://statii.svetikliment.com

От следващата седмица започва обучение на учителите по физическо възпитание как да разпознават гръбначните изкривявания при децата. Инициативата е на Столичната община и ще обхване по двама учители от 200 училища в София, обяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Обучението ще бъде в рамките на 3 месеца.

Учителите по физическо са най-често тези, които забелязват гръбначните изкривявания при децата, казва директорът на 119-то училище Деан Стаматов. 

"В повечето случаи учителят звъни на родителя и споделя това, което е забелязал. Родителят реагира съобразно своите виждания. Сигналната роля на учителя е много важна. Внимателно се подхожда, за да не се излага детето пред останалите свои съученици. Родителите не се притесняват от този казус. Децата трябва да бъдат щадени обаче".


Дъщерята на Диляна Дойчинова е със сколиоза, т.е. гръбначно изкривяване. Тя препоръча децата с такива проблеми да правят консултации с психолог:

"Той е необходим не само за децата, но и за родителите, защото много родители отричат състоянието на децата си. В моменти, когато другите деца се забавляват навън и играят, децата с гръбначни изкривявания трябва да правят тежки упражнения, които са сложни за тях, някои от тях са и болезнени. При някои се налага да се сложат и корсети. Това е свързано с доста болка, което се отразява както на физическо, така и на психическо ниво".

Общо 400 учители по физическо от 200 училища в София ще преминат през кратък курс на обучение за разпознаване на гръбначните изкривявания при децата, казва председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.


"Обучение ще се проведе в следващите месеци на всички учители по физическо възпитание и спорт, за да могат кинезитерапевтите да ги обучат за най-честите белези на гръбначни изкривявания. Целта на програмата е учителите максимално бързо да обърнат внимание на родителите, за да предприемат съответните мерки, за да може да се стигне до корекции на тези изкривявания и то по неоперативен път, разбира се. Проблемът е изключително сериозен. Децата носят тежки раници. Много са факторите. Нашата задача е да улесним родителите, за да вземат навременни мерки за здравето на своите деца".

Петър Петров е кинезитерапевт и шрот терапевт. Той ще обучава учителите по физическо как да разпознават гръбначните изкривявания:


"Между 1 и 3% се води на нашите ширини откриването на сколиоза при децата. Когато говорим за отклонения в правилната стойка, тогава процентът е доста по-висок. Доста деца са изгърбени, с приведени рамене, с изнесени напред шии. Може би лошата стойка е още по-голям проблем след локдауна и след онлайн обученията. След диагностиката това, което е най-важно - да се вземат наистина адекватни мерки. Надявам се в един бъдещ момент да успея да стигна и до лекарите, за да мога да ги запозная с ползите от шрот терапията. В световен мащаб и във времето се е доказала като може би една от най-успешните терапии за консервативно лечение на сколиоза".

Петров посочи основният признак, за който да се наблюдава: "Най-лесно се забелязва ротацията на прешлените, когато човек се наведе напред, надолу към земята. Когато се наведе, гръбнакът трябва да върви като акордеон, да е хармоничен, т.е. всички прешлени да вървят под формата на дъга и от двете страни на гръбнака да бъдат равни". 

Според него шрот терапията наистина работи: "Използваме собствените сили на тялото и мускулатурата. Активираме мускулатурата по специфичен начин в коригирана позиция на гръбначния стълб, опитваме чисто механично със специфични положения на тялото да коригираме гръбначния стълб и оттам активираме в статично положение мускулатурата".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00