"Всяка година датата 18 февруари носи със себе си много знаци. На първо място е паметта за саможертвата на Апостола. Но по-важно е да се опитаме да разкодираме и да запомним какво Васил Левски ни е завещал - мечтите за България".
Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Митев.
И подчерта колко е важно всеки от нас през цялата година да измерва собствените си дела с аршина на Апостола.
"150 години след неговата гибел ние продължаваме да се лутаме, търсейки онзи вариант, в който България наистина ще бъде равна на другите европейски държави. Онова, което Левски искаше за своите сънародници, беше свобода на словото, на печата, на вероизповеданията, равенство на всички пред закона. Къде е равенството? Къде са тези управници, които се опитват да реализират тези завети на Левски? Разговорът за Левски не трябва да бъде воден два пъти в годината, а всеки ден".
В предаването "Неделя 150" историкът допълни, че много неща не се знаят за Апостола, тъй като значителна част от живота му е преминала в условия на конспиративност и нелегалност:
"Затова няма автентични и богати свидетелства за това как е преминал животът му. За мен Левски винаги ще остане велик с мечтите си за България. Когато не мечтаеш за свободна, силна, единна България, няма как да искаш да помогнеш на отечеството си. Откривам в него онези качества, които го правят безспорен политик. Той има лични качества, които са в основата на харизмата, с която печели обикновените хора. Той мечтае за една друга България, не за тази, в която сме затънали в злободневието си. Нямаме самочувствието, за което Левски е мечтал, за да бъдем равни на другите европейски народи. Лъжата, с която сме заобиколени от избори до избори, убива желанието за промяна".
По думите му 150 години след смъртта на Васил Левски не сме научили урока, че не трябва да чакаме някой да ни поднесе на тепсия това, което искаме, а трябва сами да си го поднесем.
Интервюто на Явор Стаматов с проф. Пламен Митев в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..