Това каза пред БНР доц. Искрен Иванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", доктор по политология с научни интереси в американската политика, международната сигурност и управлението на конфликти.
По думите му изтеглянето на Русия от новия договор СТАРТ е най-ключовият момент в речта на руския президент от вчера, а останалото е "политически пълнеж".
Русия обаче няма технологиите, средствата и ресурсите да започне нова надпревара във въоръжаването, което означава, че Путин си оставя вратичка за нови ядрени опити, поясни Иванов.
Според него живеем в свят, познат ни от 60-те години на 20-и век, когато човечеството беше на прага на ядрена война с кубинската ракетна криза. С прекратяването на нов СТАРТ започват центробежни процеси, които изцяло ще променят системата на международните отношения.
Посещението на Байдън в украинската столица отправи ясно послание – че Америка твърда застава зад Украйна, но и че Байдън оставя отворени каналите за комуникация с Русия, а не ги затръшва, така че да не се стигне до нещо по-лошо, допълни преподавателят.
"Този ред, който познаваме след края на Студената война, вече приключи."
Зад думите на американския президент можем да разчетем подготовка на света за навлизане в един съвсем различен модел, смята Искрен Иванов.
Ако до 5 години този конфликт не свърши, това означава, че той ще се замрази, отбеляза още той.
"Това означава в перспектива или да преминем в един свят, в който отново ще станем свидетели на Студена война между САЩ и вероятно Китай, който е най-категоричният заявител за това на този етап да бъде другият полюс в международната система. Един такъв свят би бил съпроводен с технологична надпревара. Другият вариант е светът да бъде многополюсен, ако се появят актьори, които да имат възможността и капацитета да достигнат паритет със САЩ, а такива на този етап няма."
"Ако този конфликт се проточи, не само Русия, но и НАТО ще изчерпи стратегическите си ресурси. Това ще наложи не просто промяна на цялостните стратегии на НАТО. То ще наложи необходимостта от глобално превъоръжаване, в това число и в Европа. Това означава да отделяме много повече пари за оръжия, за сигурност, за военна промишленост", коментира доц. Иванов в предаването "Преди всички".
Асимилацията на Беларус е напълно в духа на неоевразийската доктрина на Русия. Ако Русия асимирила Беларус, тогава тя ще опре в границите на НАТО изцяло. Сега има линия с Прибалтика, но фронтът се разширява в посока Полша, посочи преподавателят.
Китайската гледна точка ще е решаваща, защото този конфликт не може да бъде разрешен без позицията на Пекин, подчерта Искрен Иванов.
"Технологично Китай вече е изпреварил САЩ, което означава, че лека-полека започва да достига паритет с Вашингтон. На този етап Китай е напълно неутрален в този конфликт. Едно посредничество, една намеса на Китай в този конфликт сериозно ще наклони везната в полза на едната или другата страна. За мен Китай ще избере неутралната позиция."
"Никоя държава не е самодостатъчна. Няма как една държава да претендира за самодостатъчност само на базата на това, че разполага с толкова много ресурси. Русия не може да се затвори в себе си и да функционира сама в системата на международните отношения. Никоя сила не е самодостатъчна. Русия не прави изключение от това правило", изтъкна доц. Искрен Иванов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..