"Бяха много напрегнати дни. На 19-и влязохме, минахме през Одеса, през Бердянск, след това влязохме в Мариупол. Решихме да качим северно до две градчета – Маринка и Краснохоривка, които бяха завзети от руските сили преди няколко седмици. Там вече градове няма. Тогава бяха разположени на линията на съприкосновение между сепаратистите и украинската армия. Хората живееха в едни панелни блокове, които нямаха дограма, изгорели, долу – в мазетата, нямаха бомбоубежища", разказа авторът на филма Александър Марков пред БНР.
"В 3.30 започна всичко. Ние бяхме в един хотел в източната част на града (Мариупол – бел. ред.), близо до "Азовстал". Това ни събуди. 40 минути по-късно, когато отидохме пред театъра на града, започнаха ракетните удари по летището. Това, което никога няма да забравя, е, че ги усещахме физически. (…)Просто не можех да повярвам. Не можех да го възприема. После много бързо трябва да превключиш и разбираш какво е станало."
"Решихме да разкажем за тази една година през човешки истории. Типизирахме ги", обясни Марков в предаването "Хоризонт до обед". Така се спрели на образите на любимата, доброволеца, бащата, дъщерята, война и журналиста.
"Всеки от екипа, който работи по този филм, си избра по един любимец."
Александър Марков сподели, че неговият любим образ от документалната лента е този на журналиста, станал доброволец. В дните, в които не е на работа, той помага на украинските военни.
"Той каза, че като повечето хора в Украйна е включил "режима на мравката" – всеки избира с какво може да бъде полезен на своето общество и влиза в тази роля. (…) Тези хора като Артьом, доброволците, отиват, раздават хляба – има хора по 3-4 месеца не са яли хляб, пекат си питки, раздават външни батерии на войниците и са под постоянна опасност. Видеата от тези доброволчески походи са просто покъртителни."
Журналистът отбеляза още, че докато е бил в Украйна, му е било много трудно, но на терен трябва "да се събереш", въпреки че месеци след началото на войната всички плачат.
"Тези хора ни допуснаха изцяло в личното си пространство и на мен ми беше много неудобно да влизам там. Аз им обясних, че целта е да разкажем на зрителите в България тези трагедии."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В публикацията са използвани кадри от филма
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..