Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

4400 украинци са намерилите работа чрез бюрата по труда, 2000 - чрез директен контакт с работодател

Снимка: az.government.bg

Част от пристигналите у нас украинци вече работят, други чакат войната да свърши. Държавата е отворила програми за насърчаване на заетостта , които да улеснят интеграцията им. 

Първото, което страната ни успя да направи за украинските граждани, пристигащи у нас след 24.02.2022 г., е да отвори за тях системата за социално подпомагане. За една година над 50 хиляди са получили еднократна помощ от 365 лева. Това прави общо 17 милиона лева, коментира заместник-социалният министър Надя Клисурска пред БНР.

„По Закона за хората с увреждания те имат право на финансова подкрепа, ако са получили документ за трудова нетрудоспособност от българската държава. Към момента има 31 заявления. По Закона за социалните услуги също има лица, които са подали заявления за изготвяне на индивидуална оценка за потребностите, за да бъдат насочени към социални услуги. Не са голяма бройка, но има такива, които са настанени в кризисни центрове, в центрове за рехабилитация и социална интерграция, както и в центрове за обществена подкрепа“

На по-късен етап държавата осигури и ваучери от 100 лева за стоки от първа необходимост. До момента са раздадени близо 40 хиляди. На част от хората се предоставят и повторно. Мобилните екипи на Агенцията по заетостта са интервюирали над 18 хиляди украинци. Стартира и програмата „Солидарност“-  с над 40 милиона лева европейско финансиране. Тя трябва да осигури трудовата им интеграция. Парите по програмата са за 9000 украинци, коментира пред БНР зам.-социалният министър Наталия Ефремова.

„Тя насърчи работодателите да ги наемат. За момента назначените по тази мярка са 2250 украински граждани със статут за временна закрила. Паралелно с това, държавата е в постоянна информационна кампания. Правим и обобщени междуинституционални анкети за нагласите да останат в страната.  През последните два месеца наблюдаваме, че около 40% от анкетираните заявяват, че нямат намерение да започнат работа, но в същото време възнамеряват да останат в България“

Общо 4400 са намерилите препитание чрез бюрата по труда. Други 2000 са намерили работа чрез директен контакт с работодател.

„Най-често това е в хотелиерството и ресторантьорството. Това, че са основно по курортите, а не в големите градове, не позволява тяхната по-добра интеграция. 

Доста добре се интегрират и в сферата на услугите и продажбите. Статистиката ни показва, че намират работа в сектор "Транспорт",   складова дейност, пощенски услуги“.

Програмите на държавата продължават да действат и са отворени за кандидатстване. Официалната статистика сочи, че в момента у нас пребивават около 50 хиляди украински граждани. Половината от тях са деца. За тях са отворени българските училища.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на временната парламентарна комисия за влиянието на Мартин Божанов Нотариуса и Петьо Петров - Еврото в съдебната система -  25 юли 2024 г.

Комисията за влиянието на Нотариуса и Еврото ще изслуша Делян Пеевски, Христо Иванов и Лозан Панов

Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски се появи на заседанието на временната парламентарна комисия, която проверява данни за влияние в съдебната система на кръговете около Мартин Божанов - Нотариуса и Петьо Петров - Еврото. Той заяви, че иска  да опровергае - чрез справка, подписана от градския прокурор на София Илияна Кирилова, твърденията за негова..

публикувано на 25.07.24 в 18:15

Пожарът в граничната с Гърция планина Славянка е овладян

Пожарът в граничната с Гърция планина Славянка е овладян. На гръцка територия са установени тлеещи огнища, но властите в южната ни съседка уверяват, че ситуацията е под контрол.  Днес в района на пожара беше и вътрешният министър Калин Стоянов, който увери, че се предприемат всички мерки за недопускане на горския пожар към наша територия. Рано..

публикувано на 25.07.24 в 18:10

Демонстрации на екоактивисти на летището във Франкфурт доведоха до закъснения и отменени полети

Демонстрации на екоактивисти на летището във Франкфурт доведоха до закъснения и отменени полети и на летището във Виена.  Тази сутрин активисти от движението "Последно поколение" се залепиха за асфалта на двете основни писти на най-голямото летище в Германия и така се стигна до отмяната на 140 полета.  Заради сутрешната блокада отпаднаха и шест връзки..

публикувано на 25.07.24 в 17:42
Служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков (в центъра) отговаря на актуални въпроси пред депутатите от ресорната парламентарна комисия - 25 юли 2024 г.

Гвоздейков: Няма риск за процедурите, свързани с модернизацията на железопътния транспорт

Няма риск за процедурите, свързани с модернизацията на железопътния транспорт, заяви служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков. Пред депутатите в ресорната парламентарна комисия той обясни, че полската компания Stadler, която беше избрана за изпълнител на доставката на 35 мотрисни влака, е поискала да прекрати договора. От нейна..

публикувано на 25.07.24 в 17:08

Позиция на МС за смяната на областните управители на Смолян и Кърджали

От Министерския съвет излязоха с позиция за решението, с което вчера бяха освободени областните  управители на Смолян и Кърджали, а на тяхно място бяха отново назначени хората, които само преди месец бяха отстранени от тези постове.  Смениха областните управители на Кърджали и Смолян От Кабинета "Главчев" напомнят, че съгласно Конституцията..

публикувано на 25.07.24 в 16:54

Да се върне 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цените на тока, обсъждат депутатите

Да се възобнови 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цени на електроенергията за небитови потребители над 180 лв. за мегаватчас със задна дата от 1 юли.  Това проекторешение ще бъде обсъдено утре сутринта от депутатите от комисията по енергетика.  При постигнат консенсус, то ще бъде внесено в пленарната зала. Ако решението бъде..

публикувано на 25.07.24 в 16:50

Олимпийските игри: Човешко творение и съвкупност от неговия прогрес

Олимпиадата - събитие с много посоки. Утре предстои официалното ѝ откриване във френската столица Париж.  Симеон Кичуков: Олимпийските игри са шансът на България да се появи на картата БНР с пратеник на олимпийските игри в Париж Интервю с Елена Шаханова - дългогодишен състезател и треньор по волейбол. Като състезател, тя е носител на..

публикувано на 25.07.24 в 16:48