Регламентирано доплащане за медицинските услуги, които получаваме, вместо увеличение на здравната вноска, е едно от възможните решения за компенсиране на натрупания през последните 12 години финансов недостиг в здравната система. Предложението идва от Експертния клуб за икономика и политика. Оттам представиха анализ за инфлацията и цените в здравеопазването, който показва, че ако през миналата година общото поскъпване на живота у нас е било с 16.9 процента, то в здравеопазването този ръст е бил 8.7 процента.
Събраната информация на Експертния клуб за икономика и политика за периода от 2010 до 2022-ра година показва, че цените в здравеопазването са нараснали по-малко от тези в останалата част на икономиката. През 2020-та година заради пандемията и затварянето цените в здравната система растат по-бързо, но през следващите две години дупката между общото поскъпване и това в здравеопазването расте, обясни макроикономистът Стоян Панчев.
„Тази дупка, която е затворена в повечето от другите сектори, остава в този“
Другият проблем за здравната система е с по-дълга история – разликата между цените на клинични пътеки и реалните разходи за лечение, обясни икономистът Аркади Шарков. Той представи данни, с които се съпоставят двата показателя в една голяма болница у нас.
„Например клиничните пътеки за акушерство и гинекология, за които болницата има сключени договори, реалната цена на лечение спрямо цената на клиничните пътеки е 2.5 пъти. Същото, но в по-малка степен, важи и за клиничните пътеки за нефрология. Те са догонващи и с невъзможност за реално компенсиране, тъй като механизмите са силно ограничени, като например избор на екип“
Икономистите предлагат три възможни решения за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването. Сред тях е целево заделяне на пари от събраните приходи от акцизи, като сумата, която според тях може да се насочи към здравната система, достига до половин милиард лева годишно. Друга мярка е узаконяване на доплащането, а не вдигане на здравната вноска, както предложиха вчера от Българския лекарски съюз. Според Аркади Шарков такова увеличение ще се случи трудно.
„Не говорим за увеличение на доплащането, а за регламентиране. Наблюдавайки политическата обстановка, подобен тип решения - за увеличение на какъвто и да е данък, са трудни за реализация“
За регламентиране на доплащането в болниците се обяви директорът "Пирогов" д-р Валентин Димитров.
„Трябва да се излезе от даването на пари под масата. Никой лекар не иска това нещо. Аз не познавам човек, който иска да му се плаща под масата, ако има механизъм, при който той да си получи заработеното възнаграждение, заслуженото, защото е заслужено, което му се полага. Не може да искате от един професор, който е дал 30 години от живота си, да прави 12-часова операция и да стои на крак, 3 000 лв. да му бъде възнагражданието като основна заплата и да имаме 900 лв. избор на екип като пари, които се разпределят между целия екип".
Според представения анализ през миналата година медицинските услуги са поскъпнали с 10.4 процента, а лекарствата – с 8,2 процента.
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Във вторник - 7 януари - са прекратени доставките на азербайджански газ за страната ни, съобщи "Булгаргаз". Причините са технически при компанията доставчик. "Булгаргаз" е осигурил заместващи количества синьо гориво по споразумението с турската компания "Боташ". Това не е довело до дълнителни разходи за страната ни. Очаква се доставките на газ от..
Специализирана полицейска операция приключи тази вечер в Кюстендил, а акцентът беше проверка на животновъдни обекти, както и по линия на конвенционалната престъпност. Освен сили на Областната дирекция на полицията в акцията участват екипи на Жандармерия, БАБХ и НАП. Резултатите ще бъдат оповестени на по-късен етап, обяви говорителят на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...