Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможно ли е регламентирано доплащане на медицинските услуги, вместо увеличение на здравната вноска?

Снимка: архив

Регламентирано доплащане за медицинските услуги, които получаваме, вместо увеличение на здравната вноска, е едно от възможните решения за компенсиране на натрупания през последните 12 години финансов недостиг в здравната система. Предложението идва от Експертния клуб за икономика и политика. Оттам представиха анализ за инфлацията и цените в здравеопазването, който показва, че ако през миналата година общото поскъпване на живота у нас е било с 16.9 процента, то в здравеопазването този ръст е бил 8.7 процента. 

Събраната информация на Експертния клуб за икономика и политика за периода от 2010 до 2022-ра година показва, че цените в здравеопазването са нараснали по-малко от тези в останалата част на икономиката. През 2020-та година заради пандемията и затварянето цените в здравната система растат по-бързо, но през следващите две години дупката между общото поскъпване и това в здравеопазването расте, обясни макроикономистът Стоян Панчев. 

„Тази дупка, която е затворена в повечето от другите сектори, остава в този“

Другият проблем за здравната система е с по-дълга история – разликата между цените на клинични пътеки и реалните разходи за лечение, обясни икономистът Аркади Шарков. Той представи данни, с които се съпоставят двата показателя в една голяма болница у нас. 

„Например клиничните пътеки за акушерство и гинекология, за които болницата има сключени договори, реалната цена на лечение спрямо цената на клиничните пътеки е 2.5 пъти. Същото, но в по-малка степен, важи и за клиничните пътеки за нефрология. Те са догонващи и с невъзможност за реално компенсиране, тъй като механизмите са силно ограничени, като например избор на екип“

Икономистите предлагат три възможни решения за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването. Сред тях е целево заделяне на пари от събраните приходи от акцизи, като сумата, която според тях може да се насочи към здравната система, достига до половин милиард лева годишно. Друга мярка е узаконяване на доплащането, а не вдигане на здравната вноска, както предложиха вчера от Българския лекарски съюз. Според Аркади Шарков такова увеличение ще се случи трудно. 

Не говорим за увеличение на доплащането, а за регламентиране. Наблюдавайки политическата обстановка, подобен тип решения - за увеличение на какъвто и да е данък, са трудни за реализация“

За регламентиране на доплащането в болниците се обяви директорът  "Пирогов" д-р Валентин Димитров

Трябва да се излезе от даването на пари под масата. Никой лекар не иска това нещо. Аз не познавам човек, който иска да му се плаща под масата, ако има механизъм, при който той да си получи заработеното възнаграждение, заслуженото, защото е заслужено, което му се полага. Не може да искате от един професор, който е дал 30 години от живота си, да прави 12-часова операция и да стои на крак, 3 000 лв. да му бъде възнагражданието като основна заплата и да имаме 900 лв. избор на екип като пари, които се разпределят между целия екип".

Според представения анализ през миналата година медицинските услуги са поскъпнали с 10.4 процента, а лекарствата – с 8,2 процента.  

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илхан Кючюк оглави комисията по правни въпроси в Европарламента

Евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк бе избран за председател на комисията по правни въпроси в Европейския парламент. Още четирима наши представители в Европарламента получиха ръководни места в комисиите. Евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова бе избрана за първи заместник-председател на..

публикувано на 23.07.24 в 13:31
Председателят на комисията по екология Красимир Гълъбов и общинските съветници Ваня Григорова (вдясно) и Марта Георгиева (вляво) дават брифинг в сградата на Столичната община за условията в приютите и клиниките на ОП

Общински съветници искат подобряване на условията във ветеринарната клиника към "Екоравновесие"

Общински съветници в София настояват да бъдат предприети спешни мерки за подобряване на условията във ветеринарната клиника "Връбница" към общинското предприятие "Екоравновесие" и да бъде отменена заповедта, с която се забранява достъпа на доброволците до клиниката. Темата беше обсъдена на среща на общинари с неправителствени организации. По..

публикувано на 23.07.24 в 13:25
Ружа Смилова

Ружа Смилова: Единственият печеливш от политическата криза е президентът

Надежда всички имаме, но оптимизмът е дефицитно чувство във връзка с третия мандат за съставяне на правителство.  Това коментира пред БНР политологът Ружа Смилова. "Вече видяхме най-малко 3 неуспешни опита за сформиране на правителство с третия мандат, който беше даван на БСП. Не е изключено президентът Радев да реши да играе с по-голямо..

публикувано на 23.07.24 в 13:21
Димитър Главчев

Главчев е готов да остане премиер, ако третият мандат не бъде изпълнен

Служебният премиер Димитър Главчев е склонен да остане на поста, ако третият мандат не бъде изпълнен и страната отново трябва да бъде управлявана от служебен кабинет. Това стана ясно от думите на самия Главчев, който по-рано днес отговаря на въпроси на граждани и медии във Фейсбук: "Министерският съвет е много сериозно предизвикателство от..

публикувано на 23.07.24 в 13:00

Радев удостои с "Мадарски конник" посланика на Финландия

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" първа степен посланика на Финландия Кристина Кувая-Ксантопулос. Дипломатът получи отличието за заслуги за укрепването на отношенията между двете държави. Мира Стефанова с още информация. Посланикът на Финландия Кристина Кувая-Ксантопулос работи активно за насърчаване на сътрудничеството..

публикувано на 23.07.24 в 12:47
Калин Стоянов

Пожарникари са прехвърлени от Ямболско на българо-гръцката граница

Голяма част от силите, които седем денонощия се бориха с огнената стихия в Ямболско, са предислоцирани на българо-гръцката граница, където е възможно огънят от гръцка страна да се прехвърли на наша територия. Това е информирал вътрешния министър Калин Стоянов, който проведе видеоконферентен разговор с гръцкия министър на климатичните кризи и..

публикувано на 23.07.24 в 12:41

Около 700 безработни могат да участват в дейности по преодоляване на щетите от огъня

Около 700 безработни ще могат да се включат в дейности, свързани с гасенето на пожарите и преодоляване на нанесените от огъня щети в засегнатите общини. Това съобщиха от МТСП.  Средствата за сформирането на аварийните екипи в размер на 3,4 млн. лв. са осигурени след одобрено от министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов преразпределение..

публикувано на 23.07.24 в 12:38