Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водят ли старите стратегии до нов парламент?

Милен Любенов и Албена Танева пред БНР

Снимка: Ани Петрова

"Не всички партии са разбрали какво трябва да се случва. Виждаме, че някои от тях продължават със старите предизборни стратегии. Политическата среда е променена през последния месец и аз очаквам по-различна предизборна кампания от тези, които видяхме през последните години. Най-малкото и защото има политическа промяна вътре в политическите сили - новото обединение между ПП и ДБ, което в трето социологическо проучване е лидер в класациите, а БСП, пак според тези проучвания, прави впечатление, че в нея се задълбочават процесите на разпад и е твърде вероятно на тези избори партията да получи най-ниския изборен резултат в историята си".

Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Милен Любенов, университетски преподавател, в коментар на предстоящата кампания за предсрочните избори на 2-ри април.

Доц. Милен Любенов

По думите на доц. Любенов много важна за малките партии, които социологическите проучвания ги позиционират около 4%-овата бариера, ще е избирателната активност:

"Всеизвестно е, че при по-ниска избирателна активност и прагът за влизане в парламента ще е по-нисък".

Политологът изказа скептицизъм относно ангажираността на партиите с усилие да мотивират негласуващите граждани:

"Това е най-сложният въпрос, защото има разочарование в последните години от политическия процес и от институциите въобще. Това, което се забелязва в момента, е, че основните политически партии насочват своите послания към своите твърди ядра. За да има успех една голяма партия, имаща претенции да управлява, трябва да намери послания и да привлече и колебаещите се избиратели, както и хора, разочаровани от партии и политици, но не и от политическия процес, които трайно не гласуват. Трябва да има насочени послания към колебаещите се и стратегията на партиите, поне на тези, които искат да управляват, по някакъв начин да се повиши избирателната активност".  

Прогнозата на доц. Милен Любенов е за много трудно съставяне на правителство при петпартиен парламент:

"Ако ПП-ДБ спечелят вота и то с по-голяма преднина от отразената в проучванията, ще имат претенция да предложат кабинет на малцинството. Аз не вярвам, че е възможна т.нар. евро-атлантическа коалиция. Още повече, че и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов има намерение да се връща като народен представител. А Борисов продължава да бъде основна пречка за съставяне на такова евро-атлантическа правителство. При загуба на ГЕРБ на изборите с 3-4%, тогава на дневен ред ще бъде поставен въпросът за лидерството в партията, защото всички очакват поредния списък "Магнитски", където може би ще видим още политически фигури от водещи политически партии".  

Доц. д-р Албена Танева

"Положителното в тази политическа криза на нестабилност е осъзнаването от повече граждани колко важно е да има устойчиви органи на власт". 

Коментара пред БНР направи доц. Албена Танева, специалист по публична администрация и преподавател в Софийския университет.

По думите ѝ партиите са интровертни, насочили са се към твърдите си ядра:

"Някои от тях се занимават с инженеринг - създават подписки, което има инструментално значение, независимо от изобилната реторика на водачите и активисти на съответните политически сили. Може да активира избиратели да отидат да гласуват, но откроява определени проблеми на гражданите, когато се подвеждат по моментни неща и гласуват за партии, които, когато бъдат овластени, все пак трябва да имат капацитет и програма, за да могат да вземат решения. Има нужда от политически дейци, които не се занимават с партизански тип партийна политика, разбират отговорността на тези позиции, за да могат да мобилизират очакванията на гражданите и заедно с тях да придобият сила".   

Много е важно да има редовно правителство иначе започват да се виждат определени много сериозни дефицити, подчерта доц. Танева. 

"Трябва да има диалог между политическите партии. Диалог не означава да се съгласяват една с друга, нормално е да не са съгласни. Ако предизборната кампания е много монолози, които звучат в пространството, от това няма никаква полза", смята тя.

Интервюто на Георги Марков с Милен Любенов и Албена Танева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Среща с депутатите от Плевенско за развитието на общината

В Плевен председателят на Общинския съвет Иван Малкодански организира среща-разговор с народните представители от региона за развитието на общината. Осем са депутатите от Плевен, които ще чуят от ръководството основните проблеми и подготвените проекти. "Целта е народните избраници от областта заедно с кмета и областния управител да..

публикувано на 22.07.24 в 08:33
Протест срещу туризма в Испания.

Хиляди на протест срещу прекомерния туризъм в Палма де Майорка

Хиляди хора протестираха в Палма де Майорка срещу прекомерния туризъм. Това е втората голяма демонстрация на Майорка след протеста в края на май, който събра 10 хиляди души в столицата на Балеарските острови. Участниците в демонстрацията в Палма са били 12 000 според полицията, 50 000 - по данни на организаторите. Те се обявиха срещу..

публикувано на 22.07.24 в 08:20

Пунктовете за технически прегледи без свързаност с Автомобилна администрация спират работа

От днес спират дейност пунктовете за технически прегледи, които не са осигурили свързаност на уредите за измерване със системата на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". С промени, приети миналата година, резултатите от измерванията ще се изпращат електронно, обясни Станимир Арабаджиев, заместник изпълнителен директор на Агенцията:..

публикувано на 22.07.24 в 08:07

Външните министри на ЕС обсъждат руската агресия срещу Украйна

Днес министрите на външните работи на страните членки на ЕС ще обсъдят в Брюксел руската агресия срещу Украйна след неформален разговор с министъра на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба по видеоконферентна връзка. След това те ще дебатират по положението в Близкия изток с оглед на последните събития в региона, както и по цифровата..

публикувано на 22.07.24 в 07:58
Борислав Сандов

Борислав Сандов: Не се учим от бедствията, не действаме превантивно

С нашите решения определяме какъв да бъде светът около нас. Но когато говорим за по-мащабни прояви, трябва да търсим отговорността на политическите представители, на институциите . Това коментира пред БНР Борислав Сандов от "Зелено движение", бивш вицепремиер по климатичните политики. Седмица под знака на пожарите и червения код..

публикувано на 22.07.24 в 07:58
Кметът на Киев Виталий Кличко

Кличко допуска референдум за план за край на войната

Кметът на Киев Виталий Кличко заяви, че на президента Володимир Зеленски в крайна сметка може да се наложи да проведе референдум относно план за прекратяване на войната. Зеленски ще трябва да покаже, че мнозинството от украинците стоят зад условията за мир, включително потенциални болезнени териториални отстъпки, подчертава Кличко в интервю..

публикувано на 22.07.24 в 07:55
Антиправителствен протест в Ерусалим, 13 юли 2024 г.

Пореден протест срещу Нетаняху в Израел

Демонстранти се събраха пред резиденцията на премиера Бенямин Нетаняху в Ерусалим с искане за сделка за освобождаване на израелските заложници. Друга група пък протестира на летище "Бен Гурион" с настояване военната операция в Ивицата Газа да продължи. Израел предприе офанзивата срещу "Хамас" след атаките на радикалната палестинска групировка на 7..

публикувано на 22.07.24 в 07:52