Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великолепие и разруха - ще се превърне ли остров Св. Кирик и Юлита в център за изкуства?

Снимка: архив

Помощник-генералният директор на ЮНЕСКО Ернесто Отоне и началникът на отдел "Европа" Берта де Санкристобал ще посетят созополския остров Свети Кирик и Юлита. На място те ще се запознаят с проекта за изграждането на Световен център за изкуства на острова.

Миналата година по инициатива на областния управител на Бургас Мария Нейкова се актуализира статутът на Св. Кирик и Юлита като историческа недвижима културна ценност с "национално значение".

"Очакваме да бъде забелязана историческата ценност и стойност на остров Св. Кирик и Юлита. Там има хилядолетна история, има наслоявани множество култури. Единствено с подкрепата на ЮНЕСКО може да бъде превърнат в световен културен център. (…) За да бъде забелязана тази красота, всичко онова, което нашите предшественици са оставили", коментира пред БНР областният управител Мария Нейкова.

С помощта на 300 000 лева, осигурени от служебното правителство, вече се укрепва една от сградите на острова – рибарското училище.

Нейкова е оптимист, че островът има бъдеще като културен център. Тя изрази очакване да се търсят възможности за финансиране и по европейски фондове. 

Каменни котви са открити от водолази от подводна експедиция на Националния исторически музей. Древното пристанище е било  разположено западно от остров Св. Кирик и Юлита край Созопол. Формите на котвите свидетелстват, че са използвани през ХV-ХІІ век пр. Хр. от крито-микенски, карийски или финикийски мореплаватели в епохата преди Троянската война. Снимка: БГНЕС

Трябва да се погрижим за нашето културно наследство, категорична е Мария Нейкова. По думите ѝ България е сред страните с най-голямо културно богатство, но е проявявала престъпно бездействие спрямо него.

"Там доста артефакти бяха намерени. Идеята е да стане средище от музеи и галерии. Има и присъдружни сгради, които ще се развиват. Всичко е във фаза, в която все още вървят идеи", коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев.

Свети Кирик и Юлита е единственият български остров, свързан със сушата чрез вълнолом. Счита се, че на острова е бил разположен най-древният град по българките земи и че там е било сърцето на Аполония. Археологическите разкрития дават основание на учените да смятат, че островът е изпълнявал ролята на Акропол на древния гръцки град–държава Аполония Понтика. През Средновековието там е издигната първата базилика у нас, а по-късно се е помещавал и един от най-важните за региона манастири, носещ името на двамата светци. Като територия островът е 82 декара. Сега там има рушащи се, изоставени сгради. Една част от него е военноморска база с отпаднала необходимост, сред другите сгради е старо рибарско училище. От 1965 година островът е паметник на културата.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41