Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да могат да развият своя потенциал и да придобият повече когнитивни умения"

В защитени социални пространства хората с аутизъм се чувстват значими

"Там се чувстват приети. Това е мястото, където имат социален адрес"

Снимка: Фейсбук/Вила Аутистика

При хората с аутизъм се съчетават силни страни, дефицити и отклонения. Много често те изпитват затруднение да общуват заради интелектуален дефицит, неспособност за контрол върху импулсите и хиперактивност. Върху родителите на децата с аутизъм освен емоционалния, семеен и икономически шок от диагнозата се стоварва и социалната травма.

Две майки, които години наред не се отказват да променят обществото и да създават условия за децата със специфични нужди, свидетелстват за този път.

"Аз съм майка на младеж с аутизъм, който вече е на 30 години. От момента, в който е поставена неговата диагноза, ми се налага да се представям точно така. Това доведе до коренна промяна на житейските ми планове", споделя Милена Кънчева, логопед и магистър по Психо-социални интервенции с деца и семейства.

"Аз вече не мога и да си помисля да работя. Ежечасно съм с детето. Наистина е много сложен, пъстър и разностранен нашият живот", казва и Христина Бабалова, член на сдружение "Аутизъм, образование, бъдеще и възможности".

Родителите на децата със специални потребности са сред хората, които изпитват на гърба си всички недъзи на съвременното общество и държава.

"Ние ежедневно се сблъскваме буквално с битовизми, които в останалия свят са уредени преди повече от 20-30 години", разказва Христина.

"Няма конкретна програма за потребностите на аутистичните личности. Това е проблем. Тези деца получават социалните услуги, доколкото ги има. Децата и младежите от аутистичния спектър имат по-специфични потребности, които са строго индивидуални", подчертава Милена.

Хаотичното управление, липсата на стратегическа политика, неподготвените специалисти и широкото обществено неразбиране пораждат затруднения пред родителите на децата от аутистичния сектор.

"За повечето хора аутизмът е доста плашещ, непознат и неясен", посочва  Милена.

Специфичното състояние на детето изисква пълна отдаденост на родителите. Дългите и изтощителни дни, безсънните нощи, липсата на разбиране и на финансови средства – с всичко това родителят трябва да се справя.

"На много родители им се налага сами да търсят, да се ориентират какво е добре за децата им", изтъква Милена.

"До някаква степен какво ще правят с децата си е ясно до навършване на 18 години", допълва с тревога тя.

Но какво се случва, ако родителят не се справя? Ако детето не проговори, ако не може да извършва само обичайни дейности, не излиза, няма среда и приятели? Каква ще бъде съдбата на вече порасналите деца и кой ще се грижи за тях, когато родителите вече ги няма?

"Поставихме си за цел да създадем място, където чрез арт терапии и усвояване на трудови умения децата и младежите с проблеми в развитието да могат да развият своя потенциал и да придобият повече когнитивни умения", разказва Милена Кънчева.

Така се появява защитеното социално пространство "Творилница". То е създадено по проект на Министерството на труда и социалната политика. В него ръчно се изработват продукти от текстил. Инвестира се директно в осигуряването на заетост на хора с психично-здравни трудности. 

"Имаме няколко ателиета, в които те работят по интереси. Всички младежи и деца, които го посещават, там се чувстват приети. Това е мястото, където те имат социален адрес, значими са и имат повече самочувствие, което води до мотивация за повече общуване и за преодоляване на стреса от ежедневните им предизвикателства", коментира Милена.

"Вила Аутистика" също помага на хора с проблеми в развитието да развиват своя потенциал.

Вила Аутистика ще бъде дневен център за деца, младежи и възрастни с аутизъм  Снимка: Фейсбук/Вила Аутистика
Вила Аутистика ще бъде дневен център за деца, младежи и възрастни с аутизъм Снимка: Фейсбук/Вила Аутистика

"Творилница"-та, която съществува повече от 5-6 години, ни отесня като пространство, се наложи да потърсим ново място, където да разгърнем всички необходими дейности и терапии. "Вила Аутистика" ни е предоставена от Столична община в рамките на 10 години, където ние ще създадем този дневен център", разказва Христина Бабалова.

"Към момента се налага основен ремонт. Текат две кампании за набиране на средства, за да може по-скоро да се отвори този център. Това ще е място за деца, младежи и възрастни от аутистичния сектор, където те ще могат ползотворно да творят, да спортуват, да имат арт занимания, музикотерапия – всичко, което е необходимо за напредването на аутистичните личности."

Чуйте още детайли по темата в звуковия файл. 

Фейсбук страница/Вила Аутистика
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40