"Ужасно неправилна е ситуацията, в която се оказахме в момента, да върнем лентата 20-ина години назад и да започне невероятният спор за това кой е спасителят (на българските евреи - б.р.). По-важният въпрос е какво се е случило. ... Резултатът, до който се е стигнало - да бъде отменена на 9-и срещу 10-и март заповедта за депортиране, а след това да се отстои и да не се случи отново - би трябвало да си задаваме въпроса от какво е бил спасен този, който се е налагало да бъде спасяван. И какво се е случило с обществото тогава и как се е случило така, че едни авантюристи с мракобесна идеология да овладеят институциите на държавната власт, говоря за национал-социалистическа Германия на Хитлер, и да започнат да решават кой ще живее и кой ще умре".
Това каза пред БНР доц. Албена Танева, специалист по публична администрация и преподавател в Софийския университет. По думите ѝ "Кой е спасител на българските евреи?" е изключително невалиден въпрос, отговор на който не трябва да бъде търсен, "за да се украсим":
"Знанието за историята е, за да се равняваме с нея, със стандартите, които ни е завещала в доброто, и да се замислим и за мрачните страници, защото има и от какво да се засрамим. Когато умеем да гледаме цялата картина, тогава се научаваме на нещо. Българският случай не прави изключение - има преследване, има и защита".
По думите на Албена Танева много важно е възникването на реакция срещу Закона за защита на нацията:
"Той е изключително репресивен закон, отнемащ на всички евреи гражданските и политически права в България. Той поставя забраната на международните организации в България. Реакцията срещу него е много, много важна. Да видим как реагират всички организации, които са най-различни, включително и БПЦ. Те са си направили труда да изпратят своите мисли и становища на институциите на държавната власт и да изискват да се спре това преследване. Всички, които се отнасят активно против репресиите, не казват ние искаме да защитим само нашите евреи. Те казват просто "Не се прави така!". Комисарството има своите регионални представители, то участва в организацията на депортацията (на евреите от новите земи - б.р.). Имаме и лошото, имаме и доброто. Когато мислим за тези процеси, трябва да внимаваме кой етикет на кое слагаме".
Интервюто на Даниела Големинова с доц. Албена Танева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". Председателят на училищния синдикат Янка Такева ще дискутира темата "Добродетели и религии" в българското училище заедно с представител на Светия Синод на БПЦ. Идеята за промяна в учебната програма е на..
Сдружение "Ангели на пътя" организира протест пред Съдебната палата в София срещу убийствата на пътя. От сдружението предвиждат и шествие, което ще премине край Министерство на правосъдието, Народното събрание и ще завърши пред агенция "Пътна инфраструктура", където ще поискат оставката на ръководството на пътната агенция. Бащата на Сияна..
Президентът Доналд Тръмп заяви, че не желае да сключи сделка с Китай по отношение на новите мита, освен ако търговският дефицит от над 1 трилион долара не бъде разрешен. Пред журналисти на борда на Air Force One Доналд Тръмп уточни, че докато с някои страни САЩ имат търговски дефицит от над 1 милиард долара, то с Китай той е в размер над 1..
"Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви британският премиер Киър Стармър в коментар за вестник "Сънди телеграф“, като обеща да помогне "за защитата на британския бизнес от бурята на американските мита“. Киър Стармър заяви, че неговото правителство е готово да използва адекватни индустирални политики "за защита на..
ЕС е готов да защитава интересите си със съразмерни ответни мерки на митата на американския президент Доналд Тръмп и ще работи заедно с партньорите си в тази насока, каза днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след телефонен разговор с британския премиер Киър Стармър, предаде "Ройтерс". Фон дер Лайен посочи, че..
Доброволното формирование към Община Дупница набира доброволци за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, обявиха от администрацията. Във формированието сега членуват 29 души. Пълният комплект от документи за членство в доброволното формирование се подава в деловодството..
Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..