Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Танева: За спасяването на българските евреи важният въпрос е какво се е случило

"Кой е спасителят им е изключително невалиден въпрос, чийто отговор не трябва да бъде търсен, за да се украсим"

Доц. д-р Албена Танева
Снимка: БГНЕС

"Ужасно неправилна е ситуацията, в която се оказахме в момента, да върнем лентата 20-ина години назад и да започне невероятният спор за това кой е спасителят (на българските евреи - б.р.). По-важният въпрос е какво се е случило. ... Резултатът, до който се е стигнало - да бъде отменена на 9-и срещу 10-и март заповедта за депортиране, а след това да се отстои и да не се случи отново - би трябвало да си задаваме въпроса от какво е бил спасен този, който се е налагало да бъде спасяван. И какво се е случило с обществото тогава и как се е случило така, че едни авантюристи с мракобесна идеология да овладеят институциите на държавната власт, говоря за национал-социалистическа Германия на Хитлер, и да започнат да решават кой ще живее и кой ще умре". 

Това каза пред БНР доц. Албена Танева, специалист по публична администрация и преподавател в Софийския университет. По думите ѝ "Кой е спасител на българските евреи?" е изключително невалиден въпрос, отговор на който не трябва да бъде търсен, "за да се украсим":

"Знанието за историята е, за да се равняваме с нея, със стандартите, които ни е завещала в доброто, и да се замислим и за мрачните страници, защото има и от какво да се засрамим. Когато умеем да гледаме цялата картина, тогава се научаваме на нещо. Българският случай не прави изключение - има преследване, има и защита".      

По думите на Албена Танева много важно е възникването на реакция срещу Закона за защита на нацията:

"Той е изключително репресивен закон, отнемащ на всички евреи гражданските и политически права в България. Той поставя забраната на международните организации в България. Реакцията срещу него е много, много важна. Да видим как реагират всички организации, които са най-различни, включително и БПЦ. Те са си направили труда да изпратят своите мисли и становища на институциите на държавната власт и да изискват да се спре това преследване. Всички, които се отнасят активно против репресиите, не казват ние искаме да защитим само нашите евреи. Те казват просто "Не се прави така!". Комисарството има своите регионални представители, то участва в организацията на депортацията (на евреите от новите земи - б.р.). Имаме и лошото, имаме и доброто. Когато мислим за тези процеси, трябва да внимаваме кой етикет на кое слагаме".    

Интервюто на Даниела Големинова с доц. Албена Танева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Главчев: Няма притеснения по споразумението в сектор "Сигурност" с Украйна

Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че правителството му не може да внесе за обсъждане в парламента удължителен закон за тазгодишният бюджет и критикува депутатите за бездействието им по темата. След настояването от страна на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев кабинетът Главчев спешно да внесе за обсъждане..

публикувано на 23.12.24 в 14:22
Никола Янков

Никола Янков: Да се увеличат чуждите и частните инвестиции, за да имаме икономически растеж през 2025 г.

България трябва да е по-амбициозна като държава и да не чака на подаяние. Мисля си, че финансовият министър предложи този бюджет, за да предизвика хаос и истерия сред политиците, за да ги предизвика да направят правителство.  Това коментира в интервю пред БНР икономическият експерт Никола Янков.  Главчев: Ако депутатите не отхвърлят..

публикувано на 23.12.24 в 14:04

Река Джерман подкопа участък от АМ "Струма"

Участък от автомагистрала "Струма" при село Усойка е подкопан от водите на река Джерман.  В участъка има съборени стълбове от оградата на магистралата, каза областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Проблемът е от месеци и се търси финансиране за възстановяване на оградата, което ще стане догодина, отбеляза областният..

публикувано на 23.12.24 в 13:53
Руският президент Владимир Путин разговаря със словашкия премиер Роберт Фицо, 22 декември 2024 г.

Русия определи като "сложна" продажбата на газ за европейските страни

Русия определи продажбата на природен газ за европейски страни като "сложна", тъй като споразумението за транзит на синьото гориво през Украйна изтича в края на годината. Това стана ясно след разговор между руския президент Владимир Путин и премиера на Словакия Роберт Фицо. Украйна е заявявала, че няма да поднови петгодишния договор за..

публикувано на 23.12.24 в 13:40
Диана Дамянова

Диана Дамянова: Ще дойде политическа сила и ясно ще изразява интересите на демократичната общност

Очаква ни интересен 5-годишен политически период, прогнозира пиар експертът Диана Дамянов в интервю пред БНР.  В предаването "12+4" тя коментира политическа ситуация в България през отиващата си година. "В историята като в бутилката с вода няма празни пространства, н о историческите процеси са по-бавни. Сега чувстваме безизходица..

публикувано на 23.12.24 в 13:27
Кириакос Мицотакис

Гърция иска повече финансиране за страните с външни европейски граници

Атина оценява необходимостта от повече финансиране към страните с външни европейски граници, заяви премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцките медии. Продължава бежанският натиск към гръцките острови в Егейско море. Засилване охраната на външните европейски граници е в основата на стратегията за ограничаване на нелегалната миграция, заяви пред..

публикувано на 23.12.24 в 13:22

Петиция на читалища заради твърде малък брой финансирани проекти

Група читалища организираха петиция относно резултатите от програма "Читалища" на Министерството на културата , които бяха публикувани на 9 декември. Те показаха, че много малко проекти са получили одобрение – под 6% от всички , които са пожелали да се включат в програмата. Според организаторите на петицията това показва няколко неща – че..

публикувано на 23.12.24 в 13:17