Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Опозицията в Турция през последните години се учи от грешките си, но остава разнородна"

Мариян Карагьозов: Ердоган все още има карти, които ще изиграе по време на кампанията

Калъчдароолу не е особено харизматичен. Неговата кандидатура има и плюсове, и минуси, каза журналистът относно опонента на турския президент за предстоящия вот

Мариян Карагьозов
Снимка: Личен архив

Целият политически път на Ердоган е свързан с кураж. Никой не го е обвинявал в липса на решителност и борбеност.

Това каза пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН. Карагьозов е бивш кореспондент на БНР в Турция.

През 90-те години Турция е управлявана от поредица коалиционни правителства, шарени, често идеологически несъвместими и те докарват страната няколко пъти до икономическа криза. Тогава хората са уморени от раздробените партии, които не могат да придвижат страната в позитивна насока на развитие. Сега имаме дълготрайно управление, което успя да изгради свои медии, политически институции. Партията на справедливостта и развитието има огромна членска база от 10-11 милиона души, докато водещата опозиционна сила има милион – милион и половина, разликата е в пъти, отбеляза Карагьозов, запитан може ли да се прави аналогия с времената, в които изгря политическата звезда на Ердоган и изпитанието за него на предстоящите президентски избори. По думите му, аналогиите имат основание, но настоящата икономическа криза е "по-мека при всички случаи".

Опозицията в Турция през последните години се учи от грешките си, но същевременно остава разнородна, посочи Мариян Карагьозов. Според него турската опозиция в момента се опитва да привлече консервативните избиратели, извинявайки се за грешки, които е допуснала спрямо тях в миналото.

Виден турски социолог е изразил мнение, че в момента става въпрос за обединение на опозицията "Всички срещу Едроган". Въпросът е дали това обединение ще успее да се съхрани и как тези различни визии за турското общество ще могат да бъдат съчетани, поясни Карагьозов.

Говори се за 7 вицепрезидента, как точно ще работят заедно – остава открит въпрос, изтъкна журналистът.

Кемал Калъчдароолу  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кемал Калъчдароолу претърпя доста загуби срещу Ердоган – на местни, на президентски избори, както и на референдум, но през 2017 г. организира и забележителния Марш за справедливост от Анкара към Истанбул, припомни Карагьозов.

През 2019 г. той става и архитектът на обединяването на опозиционните сили и опозицията спечели 11 от 30-те най-големи общини в страната, сред които Истанбул, Анкара и Измир.

Калъчдароолу не е особено харизматичен, като оратор отстъпва на Ердоган, който успява с реториката си да наелектризира аудиторията, каза още в коментара си Мариян Карагьозов.

"Остава и проблемът, че е алевит – представител на религиозното малцинство в Турция. Мнозинството турци, знаем, са мюсюлмани сунити. Има и плюсове, и минуси неговата кандидатура."

Реджеп Ердоган  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Опозицията като че ли изглежда, че има повече шансове, отколкото преди няколко месеца. Сега изглежда малко е увеличила шансовете си, обобщи картината журналистът. Той изказа мнение, че при паритет между управленския и опозиционния блок, кюрдите биха имали решаваща роля на втори тур.

"За да се стигне до втори тур обаче не е ясно дали на първия тур президентът Ердоган няма да изиграе козове, които да му позволят да спечели дори на първи тур. Предстои обявяване на турския национален електромобил, произвеждат се първи прототипи на боен самолет, предстои откриване на редица инфраструктурни обекти. По време на кампанията, която тепърва започва, Ердоган все още има карти, които ще изиграе."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09