Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Опозицията в Турция през последните години се учи от грешките си, но остава разнородна"

Мариян Карагьозов: Ердоган все още има карти, които ще изиграе по време на кампанията

Калъчдароолу не е особено харизматичен. Неговата кандидатура има и плюсове, и минуси, каза журналистът относно опонента на турския президент за предстоящия вот

Мариян Карагьозов
Снимка: Личен архив

Целият политически път на Ердоган е свързан с кураж. Никой не го е обвинявал в липса на решителност и борбеност.

Това каза пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН. Карагьозов е бивш кореспондент на БНР в Турция.

През 90-те години Турция е управлявана от поредица коалиционни правителства, шарени, често идеологически несъвместими и те докарват страната няколко пъти до икономическа криза. Тогава хората са уморени от раздробените партии, които не могат да придвижат страната в позитивна насока на развитие. Сега имаме дълготрайно управление, което успя да изгради свои медии, политически институции. Партията на справедливостта и развитието има огромна членска база от 10-11 милиона души, докато водещата опозиционна сила има милион – милион и половина, разликата е в пъти, отбеляза Карагьозов, запитан може ли да се прави аналогия с времената, в които изгря политическата звезда на Ердоган и изпитанието за него на предстоящите президентски избори. По думите му, аналогиите имат основание, но настоящата икономическа криза е "по-мека при всички случаи".

Опозицията в Турция през последните години се учи от грешките си, но същевременно остава разнородна, посочи Мариян Карагьозов. Според него турската опозиция в момента се опитва да привлече консервативните избиратели, извинявайки се за грешки, които е допуснала спрямо тях в миналото.

Виден турски социолог е изразил мнение, че в момента става въпрос за обединение на опозицията "Всички срещу Едроган". Въпросът е дали това обединение ще успее да се съхрани и как тези различни визии за турското общество ще могат да бъдат съчетани, поясни Карагьозов.

Говори се за 7 вицепрезидента, как точно ще работят заедно – остава открит въпрос, изтъкна журналистът.

Кемал Калъчдароолу  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кемал Калъчдароолу претърпя доста загуби срещу Ердоган – на местни, на президентски избори, както и на референдум, но през 2017 г. организира и забележителния Марш за справедливост от Анкара към Истанбул, припомни Карагьозов.

През 2019 г. той става и архитектът на обединяването на опозиционните сили и опозицията спечели 11 от 30-те най-големи общини в страната, сред които Истанбул, Анкара и Измир.

Калъчдароолу не е особено харизматичен, като оратор отстъпва на Ердоган, който успява с реториката си да наелектризира аудиторията, каза още в коментара си Мариян Карагьозов.

"Остава и проблемът, че е алевит – представител на религиозното малцинство в Турция. Мнозинството турци, знаем, са мюсюлмани сунити. Има и плюсове, и минуси неговата кандидатура."

Реджеп Ердоган  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Опозицията като че ли изглежда, че има повече шансове, отколкото преди няколко месеца. Сега изглежда малко е увеличила шансовете си, обобщи картината журналистът. Той изказа мнение, че при паритет между управленския и опозиционния блок, кюрдите биха имали решаваща роля на втори тур.

"За да се стигне до втори тур обаче не е ясно дали на първия тур президентът Ердоган няма да изиграе козове, които да му позволят да спечели дори на първи тур. Предстои обявяване на турския национален електромобил, произвеждат се първи прототипи на боен самолет, предстои откриване на редица инфраструктурни обекти. По време на кампанията, която тепърва започва, Ердоган все още има карти, които ще изиграе."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10