Това обясни в интервю за БНР Радослав Христов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).
Украинските фермери продават на страшно ниски цени, цената там е два пъти по-ниска от цените преди войната. Това рефлектира върху българския пазар и върху пазарите в Източна Европа, заяви той.
"Защо негодуваме? Вече се налага да продаваме под себестойност."
Това, че са премахнати митата, не значи премахнато изискване по отношение на качеството на храните, продуктите и суровините, които влизат в ЕС, очерта Христов един от проблемите на сектора с украинското зърно.
В България контролът е най-занижен, подчерта той. Според него хаосът с коридорите и търговията със зърно ще продължи, а държавата няма желание да контролира.
"Драстично спадна вносът на пшеница, поради факта, че доста от пробите бяха доста негативни като качества. Ние сме си правили лично отделни проби, от държавните институции. Пшеницата, която беше тръгнала към България, не отговаря на изискванията. При слънчогледа нещата са доста страшни. Качеството не е лошо, на украинския слънчоглед, който срина цените на пазара в България."
Сумата 15 милиона евро за България по неофициални данни е подигравателна, коментира Радослав Христов по темата за настояването на страната ни да се отвори кризисния резерв за селско стопанство на ЕС.
Сумата е цинично ниска предвид вредите, нанесени от войната, категоричен е той.
Ако сумата е наистина такава, Христов ще предложи на колегите си от УС на НАЗ да излязат със становище за връщане на тази сума обратно в резерва.
Защо се нормализираха доставките на огромна част от суровините, които бяха нарушени заради войната, цените се върнаха на нивата отпреди войната, а минералните торове в България продължават да бъдат с 300% по-скъпи в сравнение с периода преди войната. На какво се дължи този дисбаланс, попита още той.
"Към кого да протестираме в момента? Всички са вперили погледи към 2 април. Демагогия, популизъм. Наслушах се на всичко. В момента не говорим за печалба, говорим за реализиране на по-малки загуби", изтъкна Радослав Христов в предаването "Преди всички".
Запитан какво ще правят, ако новата реколта завари зърнопроизводителите с пълни складове, Христов коментира:
"Надяваме се да стане чудо. Да се пораздвижи пазара по отношение на експорта на зърно. Поради ниските цени в Черноморския басейн – на руската и на украинската пшеница, това влияние ще се удължава и разширява, наистина ще бъдем в много затруднено положение."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..
В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...