Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В последните години Китай се превърна в копие на Русия"

Ивайло Иванов: Руско ядрено оръжие в Беларус е стъпка към асимилирането му като суверенна държава

"Китай демонстрира, че се позиционира като нова глобална сила"

Снимка: БНР

"Владимир Путин периодично повдига темата за ядреното оръжие, защото няма с какво друго да се похвали пред неговата публика. Настъпателната операция на Русия в Украйна не върви. Бахмут, който чакахме да падне до няколко дни, вече осем месеца не пада. Има огромен психологически удар и върху въоръжените сили на Русия, и върху руското население. За да се укрепи духът и на силите, и на обществото, трябваше да има разсейване от неуспехите".

Това каза пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална и международна сигурност.

И допълни, че Китай също не иска ниско сваляне на прага за използване на ядрено оръжие, защото това ще има негативни последици и върху неговата сигурност.

По думите на експерта разполагането на тактическо ядрено оръжие в Беларус е поредната стъпка към асимилирането му като суверенна държава от Русия.

"Има още две-три стъпки, за да видим как Беларус изчезва като суверенна държава. Това е гаранция и за Русия, и за Александър Лукашенко, че се гарантира сигурността на този режим... Но създаването на обща държава едва ли ще се посрещне с одобрение от обществото и от службите за сигурност. Няма да мине безпроблемно като при Крим".

В предаването "Нещо повече" Иванов посочи, че трудно може Китай да се квалифицира като безпристрастен медиатор между Русия и Украйна.

"Китай не подкрепя, но и не осъжда войната в Украйна. Може би Китай се опитва да демонстрира на света, че се позиционира като нова глобална сила, която донякъде ще се опита да измести САЩ... Дали ЕС ще успее да повлияе върху решението на Китай, пряко не. Китай трябва да реши основна дилема относно ролята си в конфликта - дали стратегически да жертва икономическите си интереси дългосрочно геополитически. 1/3 от китайския износ отива за страните от ЕС и за САЩ. Ако преди можехме да разчитаме на рационални механизми, които да определят китайската позиция, в последните години Китай се превърна в копие на Русия". 

Интервюто на Георги Марков с Ивайло Иванов в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15