Броени дни преди изборите има сериозни неясноти около попълването на състава на секционните избирателни комисии в чужбина. В специално писмо до ЦИК, МвНР, МВР, българските посолства в различни държави, президентството, политическите партии, участвали в последното НС и до националните медии представители на неправителствени организации зад граница изразяват дълбокото си възмущение от отношението на държавните органи към сънародниците ни зад граница и най-вече към тези, които винаги са били в помощ на държавата при организирането на изборите.
ЦИК направи изменение и допълнение на предишното си решение -от 20 март, за назначаване съставите на секционните избирателни комисии извън страната. След постъпили предложения за промени в съставите и консултации с политическите партии и коалиции, както и с МвНР, е постигнато съгласие за това. Има освободени членове и назначени други. Имената на новите членове са в решението.
Много хора не са знаели до последно дали са включени в комисиите. Един от тях е Тодор Червенков. Той живее в Лион, Франция. Подал е жалба в ЦИК, защото смята, че се нарушава закона и така се дава възможност на партиите да назначат повече свои хора в СИК-овете в чужбина.
"СИК в Лион трябва да има 7 члена. Назначени са само двама. Това е в нарушение на Изборния кодекс. Нарушението се допуска от ЦИК, която фиксира 20 март като последен срок за назначаване извън страната".
Партиите разполагат с време, за да предложат членове за изборните комисии в чужбина, обясни още той.
"След това МвНР назначава едно служебно лице в изборните комисии. Останалите места трябва да бъдат попълнени до 12 дни преди провеждане на изборите с т.нар. доброволци. ЦИК обаче назначи единствено партийни кандидати и едно служебно лице, за да даде допълнително време на партиите незаконно да предложат още свои членове".
До 9 март българите в чужбина трябваше да предадат списъци с предложения. След това те бяха публикувани, разакза още Червенков в предаването "Преди всички".
"Проблемът се проявява във всички изборни комисии в целия свят. Идва единствено от ЦИК. Законът е ясен. ЦИК разполага с 12-дневен срок преди изборите, за да назначи пълния състав на секциите в чужбина. Така нарушават закона с една седмица. През това време партиите изпращат свои предложения и разширяват квотите си. Те не са фиксирани в чужбина".
Сънародникът ни в Лион обаче не възнамерява да бойкотира изборите.
"Проблемът е не какво ще направим ние, а защо ЦИК не прави това, което е предвидено от закона. Защо трябва хора, които са заявили, че имат желание да участват в комисиите, да чакат?
От 738 секции, които ще бъдат отворени на 2 април, само 166 са с комисии, подадени от координатори, обясни Диляна Бодурова, председател на културна асоциация „Рила“ в Бургос, Испания
"Всички останали са променени. 204 от тях са напълно заменени. Към днешна дата все още няма изпратени официално попълнени комисии. Не се познаваме и координаторите не знаем дали сме в тези комисии. Това се случва за първи път. Досега сме имали невероятна комуникация с представителите на посолството. Всичко е ставало бързо".
Тя очаква да има напрежение в изборния ден.
"Ние предлагаме хора с образователен ценз и технически опит. Един цялостен екип. На нас не ни трябват политически дейци. Не изразяваме политически пристрастия".
Протестното писмо е подписано от над 50 организации.
Иван Кондов, ръководител на работната група „Избори“ в МвНР обясни, че във всяка една секция ще има представител на държавата.
"534 човека ще командироваме от София. Останалите ще бъдат служители на нашите дипломатически и консулски представителства. Партийно заявените места са около 1900. Има такива, които все още не са запълнени от партиите. Общо 1500 места ще бъдат предоставени на нашите общности в чужбина. Има и резервни членове - около 1500. Дори някой от членовете на секционните комисии да се откаже, много бързо ще реагираме и ще запълним мясотото".
Цялото интервю на Веселина Миланова и Таня Милушева с Тодор Червенков, Диляна Бодурова и Иван Кондов може даСлужебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния..
Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение. Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия. Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако..
Отиваме към нови избори, въпросът е как. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС. И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..
Новият парламент няма да може да започне работата си по същество, след като и петият опит за избор на председател днес беше неуспешен. Изборът отново беше сведен до кандидатурата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и тази на най-възрастния народен представител Силви Кирилов, който председателства продължаващото 12-ти ден първо заседание. То ще..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..