Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евтин козунак и агнешки главички във фризера - това е част от стратегията му за осигуряване на празничната трапеза

Потребителско риалити с врачански пенсионер

"Така ни направиха тези хубавци - политиците и спекулантите, че трябва да си сървайвърец", казва Цветан Дочев

Цветан Дочев
Снимка: Ива Антонова

Пенсионерите ще посрещнат тази година Великден без добавка, но с увеличени пенсии. Ще им стигнат ли парите за празнично меню? Отговорите дава врачански пенсионер, с когото миналата година проучвахме за какво може да похарчи допълнителните средства. 

"Стягаме се да оцелеем. Така ни направиха тези хубавци - политиците и спекулантите, че трябва да си сървайвърец."

За врачанския пенсионер Цветан Дочев животът тече все така, като шоу програма по оцеляване. Демокрацията направи пенсионерите сървайвърци, обобщава печално ситуацията той.

С полупълна кошница си тръгнахме от хипермаркета преди година, не само заради цените, но и защото се оказа, че допълнителните седемдесет лева са усвоени авансово.

"Аз съм ги похарчил предварително за лекарства почти. На сиромах човек всичко му е скъпо."

А сега без великденска добавка дори не му се влиза в магазина.

"Положението е още по-недобро. Всеки път като влезеш, се изненадваш, че всичко е нагоре. Отчаян не съм, но съм разочарован. От тези мътни времена се възползваха спекулантите."

Дочев се кани да спести "от много неща" за празника. 1-2 лева отгоре за килограм агнешко за него не е малко. "Поне да замирише на агнешко" беше и миналата година стратегията на пенсионера при решаване на задачата по осигуряване на празничната трапеза. И преди, и сега - много преди Великден, за да е по-евтино.

"Засякох агнешки главички. Дочух, че ще бъдат много скъпи", разказва той. Затова купува агнешките главички по-рано, готви ги и ги замразява. После за празника по стара врачанска рецепта Цветан Дочев приготвя главичките "с много лучец".

Още миналата година стана ясно, че хладилната камера е важна част от оборудването на оцеляващия пенсионер. В нея има място не само за агнешки субпродукти. Основното й предназначение е да съхранява до празника трофеите от промоционалните цени.

"Знам как се съхранява козунак в камерата. Ако иска някой пенсионер да го съхрани, сега може да го вземе. Той се размразява и си е същият, както си го сложил."

Като истински "сървайвърец", както сам се определя, Цветан Дочев разполага с разнообразен арсенал от методи за обезпечаване на великденското меню.

"Яйценцата, от баба ми, калугерката знам, че не се боядисват толкова яйца накуп. Ще тичаме по гнездата на птиците, ще сберем яйченца", допълва с ирония той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00