Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ардинско както селата, така и политическите обещания тънат в забрава

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Ардинските села Паспал и Стояново са в района, където трябваше да бъде построен първият язовир от каскада "Горна Арда" – обещание на политиците, потънало в забрава. В забрава тънат и самите села, чиито местни жители се броят на пръсти. 

Път, по който коли вече не минават. Идва само белият автобус, който кара хляб. В ардинското село Стояново, високо в планината, някога са били 300 души. Сега са останали единици. 

90-годишната баба Бойка е един от местните жители. Тя е огорчена и не вярва на политиците. Няма да гласува, защото политическите обещания за достоен живот на старини още не са факт в Стояново.

"Няма значение партия, няма значение кой е. Пръснати децата, да няма кой да ни види. Човек, ако падне на двора, няма кой да ме вдигне. Виж пътя - няма кой да сипе две коли асфалт. Пет правнучета са ми се родили, по интернета ги гледам. На какво да се радвам?"

Илюстративна снимка: БГНЕС

"Тук какво чудо беше, като пуснаха тези тъпани, Бюлент Еджевит като дойде, земята трепереше от музика, от тъпани! Но какво стана, парите къде отидоха?!", коментира 70-годишният Христо Омаров от село Паспал. И това село е оставено на времето, в него жителите също са неколцина.

"Има от Мадан едно "момче", може би на 57-60 години, гледа телета ей там, на един баир. Дете тук не можеш да видиш."

Ако политиците бяха изпълнили обещанията си за Горна Арда, районът щеше да живне, "но всичкото отиде и свърши", жалва се Христо.

Днес в Кърджалийско изборите протичат спокойно. До момента има две жалби. От 9 аварирали машини 8 вече са поправени.

Избирателите по списък са над 260 000, но се очаква до урните да стигнат 4 пъти по-малко гласоподаватели. Това е така заради разминаване с броя на реално живеещите в района.

Много от избирателите все още не са решили дали ще гласуват.

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24