Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забавеното отчитане на протоколите беше ясно след промените в Изборния кодекс, подчерта тя

Цветелина Пенева: Снощи в 23 РИК почти по всеки протокол се задраскваше и коригираше

Снимка: БТА

Фирмата, която оперира с машините от техническа гледна точка, трябва да отговори - защо се случи така, че тази хартия не сработи на места. Това заяви пред БНР Цветелина Пенева - председател на Обществения съвет на ЦИК и член на Сдружение от независими наблюдатели.
 
Тя не смята, че е имало нежелание да се пусне машината

"Явно се е появил технически проблем. Нежеланието означава 1-2-5 секции. Ние наблюдавахме този проблем масово и това е индикация, че някъде някой не си е свършил работата".

Относно видеонаблюдението и това, че на някои места камерите не са давали качествен сигнал, Пенева коментира:

"Това не трябва да притеснява избирателите. Всичко, което се случи пред камерите, е записано на тяхната памет. След няколко дни всички тези записи ще бъдат достъпни на същия сайт, на който снощи се гледаше онлай стрийминга. Имаше предупреждения, че не навсякъде ще има добър стрийм поради технически проблеми. Записите ще стоят на сайта 1 година. Снощи присъствах на броенето в една секция в кв. "Христо Ботев" в София - нямаше никакви проблеми с видеонаблюдението там". 

По-дългото отчитане на протоколите беше ясно за всеки, който види промените в Изборния кодекс, подчерта Пенева в интервю за предаването "Преди всички". 

"Накарахме хората да броят бюлетини от машинно гласуване. Това са 2 вида различни бюлетини. Накарахме ги да събират, да вписват преференции. Даже при тази ниска избирателна активност, виждате какви затруднения изпитаха членовете на СИК с този протокол. Данните от протокола са изискуеми от Изборния кодекс. На миналите 3 избора, когато се гласуваше с машинно преброяване на резултатите - по това време вече почти нямаше необработени секции. А сега тепърва ще обработват, особено в големите РИК-ове". 

Снощи в 23 РИК почти по всеки протокол се задраскваше и коригираше, отбеляза тя. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тедрос Гебрейесус

СЗО настоява за спешно финансиране на борбата с туберкулозата

Световната здравна организация призова за спешни инвестиции, за да не бъде изгубен напредъкът в борбата с туберкулозата. Призивът на СЗО е по повод днешния Световен ден за борба с най-смъртоносното инфекциозно заболяване в света .  Темата тази година на инициативата за повишаване на информираността за болестта е "Да! Ние можем да спрем туберкулозата!..

публикувано на 24.03.25 в 00:18

Безплатни прегледи за туберколоза в белодробната болница в Троян

Белодробната болница в Троян организира "Седмица на отворените врати“ и ще предоставя безплатни прегледи за риск от туберкулоза от 27 до 28 март. Инициативата е  по повод световния ден за борба с туберкулозата, който се отбелязва на 24 март. Прегледите   ще се извършват в приемния кабинет на болницата от понеделник до петък от 8.00 до 16.00 ч.,..

публикувано на 23.03.25 в 19:40
Рустем Умеров

В Рияд започнаха украино-американските преговори

Делегати от Украйна и САЩ в саудитската столица Рияд започнаха преговори за условията, при които могат да бъдат прекратени бойните действия в Украйна, съобщава "Ройтерс". Ръководителят на украинската делегация е министърът на отбраната Рустем Умеров. Той съобщи, че разговорите днес ще са посветени преди всичко на начините за опазване енергийните обекти..

публикувано на 23.03.25 в 19:16
Премиерът на Канада Марк Карни

Предсрочни избори в Канада

Новият премиер на Канада Марк Карни свика предсрочни парламентарни избори. Те ще се състоят след малко повече от месец - на 28 април, половин година преди изтичането на мандата на настоящия парламент. Карни обясни, че се нуждае от силно мнозинство и пълномощия, за да се справи с новата заплаха от юг. "Изправени сме пред най-значимата криза в нашия..

публикувано на 23.03.25 в 19:08

Български гражданин е ръководил нелегална мрежа за продажба на фалшиви документи в Гърция

Български гражданин е ръководил нелегална мрежа за продажба на фалшиви документи на нелегални мигранти в Гърция, съобщават от полицията. Той и още двама гърци са арестувани. Българинът е на 66 години, от сирийски произход. От нелегална печатница в България се снабдява с голямо количество фалшиви лични карти, разрешителни за пребиваване..

публикувано на 23.03.25 в 18:52
Стив Уитков

Специалният пратеник Уиткоф: Не виждам желание у Путин да завладее цяла Европа

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф изрази оптимизъм преди преговорите в Саудитска Арабия за прекратяване на войната в Украйна и заяви, че вярва, че руският президент Владимир Путин иска да сложи край на тригодишния конфликт. Спецпратеник на Тръмп отхвърли плана на Стармър за Украйна В интервю за телевизия "Фокс Нюз“ Уиткоф каза,..

публикувано на 23.03.25 в 18:25
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал. Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че н началото на седмицата исканите промени са внесени и обссдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25