Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В кухнята на рисковите секции

Стоил Цицелков: Ще се справим с купения вот, когато изкореним екстремната бедност

Петя Алтимирска: Пускането на празни бюлетини е признак на натиск и зависимости

Стоил Цицелков
Снимка: Силвия Великова

"Там, където очаквахме най-големи проблеми, те си се случиха и нашите хора ги наблюдаваха директно. Някои от тези проблеми можете да ги видите на камерите за видеонаблюдение. (…) В Ихтиман, в Буковлък, в Пернишко. Имаше дори задържани хора вследствие на наши сигнали. Имахме и случаи на някой, който се разхожда с пари, води хора на друго място."

Така описа изборния процес в рискови секции Стоил Цицелков от Обединението за честни избори (ОЧИ).

Един човек настояваше бюлетини, които би следвало по правилата да са невалидни, да бъдат приети за валидни, даде друг пример Цицелков.

Активността беше по-скоро ниска за тези рискови секции, отбеляза той и изтъкна, че "ще има чувство за безнаказаност, докато няма наказани".

Предстои платформата ОЧИ да излезе с анализ въз основа на проведеното наблюдение от нейни екипи по места. Цицелков определи това като "лимитирана мисия, изпратена в проблемни места, която показва тенденции".

Снимка: БТА

Петя Алтимирска, която е била застъпник на последните парламентарните избори, а преди това е била и член на СИК, сподели свои наблюдения от вота в Северозападна България:

"Отидох в едно далечно село във Врачанско, където беше рискова секция. Седях от сутринта до края, след броенето. Следобед започнаха да идват на групички хора, семейства, роднини, от ромски произход, не знаеха точно какво да правят. Два часа преди края на деня кметът се завъртя наблизо, седя доста време пред самата избирателна комисия и тогава започнаха сякаш да идват малко повече хора. Най-фрапиращо беше, че след като започнаха да се броят самите бюлетини, имаше и доста празни бюлетини. Никога до този момент аз не бях виждала празни бюлетини. Имаше бюлетини със задраскани по няколко партии, имаше бюлетини със задраскани преференции без задраскани партии", разказа тя в предаването "Преди всички".

Алтимирска изрази предположение, че пускането на празни бюлетини е признак на натиск и зависимости, които в малките населени места са по-силни.

Според Стоил Цицелков ще се справим с този феномен, когато изкореним екстремната бедност в България. По думите му това прави възможно хората да продадат гласа си, да се чувстват контролирани, а въпросните празни, или задраскани с нещо нецензурно бюлетини са вид протест.

Снимка: БГНЕС

Партиите не могат да обучат и да изпратят в СИК кадърни хора и никой не ги задължава. Публичното финансиране на политическите партии не е обвързано с това те да образоват своите членове на избирателни комисии, коментира Стоил Цицелков. Според него вследствие на усложнения изборен процес много подготвени хора вече са се отказали да участват в провеждането на изборите.

"Има много митове в българските избори. Има нарушения, които се случват, но не влияят", каза още Цицелков.

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27