Как работи т. нар. система за проследяване на пътя на лекарствата у нас?
"Има пробойни в системата. Не визирам само системата за верификация на лекарства, а по цялата верига, която трябва да осъществява контрол."
Това коментира пред БНР д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването и бивш директор на Специализираната болница по онкология в София.
Министерството на здравеопазването трябва да каже какво прави по въпроса. Това сега се осветлява с тази серия от репортажи на Валя Ахчиева, но проблемът е известен отдавна, посочи Константинов.
Има класифициран доклад на ДАНС, който третира тази тема и говори за незаконна търговия с лекарства, уточни бившият здравен министър в предаването "Хоризонт до обед". По думите му "сякаш тази тема се замита, а благодарение на едно журналистическото разследването научаваме за върха на един айсберг, който плува в нашия здравен океан".
Изпълнителната агенция по лекарствата трябва да упражнява надзор по функционирането на регистрите и разследване при съмнение за случаи на фалшифициране. МЗ пък е принципалът, който трябва да контролира ИАЛ какво прави.
Над 800 милиона лв. годишно плаща Касата само за онкологични лекарства, подчерта д-р Стефан Константинов.
"Говорим за лекарства, които струват хиляди или десетки хиляди левове една ампула. Изкушението е огромно".
Тук не става въпрос за деяние от един или двама човека. Това изисква доста сериозна верига. Става дума за престъпни групи, смята Константинов.
"Течове е много мека дума. Това са си истински кражби".
"Това, което виждаме, надскача в пъти представата за скандал. Това си е типично престъпление и би следвало държавата да реагира като при такова. Представяте ли си как се чувства всеки пациент, който в момента е на лечение? Разклатено е и бездруго крехкото му усещане, че нещата са под контрол, че за него се прави най-доброто и това подклажда надеждата той да оцелее".
Това заяви от своя страна Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.
Относно европейските регламенти за проследяването на лекарства тя изтъкна:
"В сектор, в който се борави с много пари, с много сериозни обеми обществен ресурс, изкушенията не са малко. Тези директиви, мерки и предложения са именно с цел това да не се допуска".
Александрова вижда решение на проблема с пробойните в "тотална дигитализация за изсветляване на всички процеси".
Двете мнения по темата чуйте в звуковия файл.
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..