Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формулата на управлението - от коя страна на новата "желязна завеса" ще сме

Владимир Левчев и Петко Георгиев пред БНР

2
Владимир Левчев и Петко Георгиев
Снимка: Савина Спасова

"Коалиционно правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ не може да има. Но някаква формула за програмен кабинет с много ясно разчертани приоритети и къс хоризонт, вероятно, за да се свършат някои важни неща, е наложително. ... Като говорене и като позициониране тези две политически формации нямат големи различия. Различията са в корупционния модел на ГЕРБ и Бойко Борисов, който се създава от много години". 

Това каза пред БНР писателят и преподавател Владимир Левчев, един от интелектуалците, подписал апела за съставяне на мнозинство в 49-ото Народно събрание, което да излъчи правителство.

Владимир Левчев
Той подчерта, че това е втора патова ситуация, след 48-ия парламент, и при евентуални нови избори може да се стигне до много по-лоша ситуация:
"Резултатите на "Възраждане" застрашително растат, вече имат 37 места в Народното събрание. Те са откровена пропутинска партия, която иска излизане от ЕС и НАТО, което нито една от другите партии не иска. ... Другата възможност, ако не тази - отиването на избори наесен, е в 49-ото НС хартиената коалиция, а можем да я наречем и коалиция "Магнитски", да състави кабинет, това няма да е добър вариант за България".

Петко Георгиев, журналист и анализатор, подчерта, че 75% от гражданите искат да има редовно правителство, което да гарантира, че България няма да изпадне от евро-атлантическата общност, в която е:

"25% от тези 75 са фенове на ГЕРБ, останалите 50% са разпределени в различни партии. Трябва да се намери такава формулировка, в която двете групи да намерят формула, в която да не бъде възпроизведен налаганият от години от ГЕРБ модел. Да не се използва евро-атлантизмът като смокиново листо на корупцията. ... ГЕРБ печелят изборите, нека да направят правителство. С първия мандат могат да направят дори правителство на малцинството, може да има достатъчно подкрепа от т.нар. хартиена коалиция, а по евро-атлантическите теми ще имат подкрепата на ПП-ДБ. Това е единият вариант. Другият е съставянето на някакъв тип кабинет, за който трябва да има гаранции, че няма да е някакво прокси на ГЕРБ, което ще управлява с подкрепа от други политически партии. ... Ако се намери формула, по която да бъде гарантиран въжделеният интегритет в управлението и да бъде проведена най-сетне тази съдебна реформа, която ГЕРБ спира от 15 години насам, тогава ще е намерен ключът към въпроса". 

Той подчерта, че влизането на България в Шенген ще стане през ВСС и промяна в прокуратурата.

Журналистът изтъкна, че в момента нова "желязна завеса" разделя континента:

"Започва от Баренцово море, по границата на балтийските държави и Полша, през Украйна, до Грузия. Има едни кресливи, пуснати нарочно, финансирани отвън антибългарски националисти, които искат да ни вкарат от обратната страна на тази "желязна завеса". Не говорим за геополитически избор, не говорим за ценности, а говорим за това, че агенти на чужда държава искат да ни наврат от обратната страна на "желязната завеса", където живяхме по времето на комунизма. Нещата стоят значително по-радикално, отколкото са описани в подписката (апел на интелектуалците - б.р.). 

Петко Георгиев

Интервюто на Диана Янкулова с Владимир Левчев и Петко Георгиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате във видеото.



По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17