Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Ковачева: Домашното насилие трябва да намери място в приоритетната законодателна програма

Снимка: Таня Милушева

"Вярвам, уверена съм, надявам се, че народните представители ще включат законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие в тяхната приоритетната законодателна програма и тези изменения ще бъдат доведени до успешен край, т.е. ще бъдат приети на първо и второ четене от НС и ще станат част от действащото позитивно право". 

Това заяви пред БНР заместник правосъдният министър Юлия Ковачева.
 
"Министерството на правосъдието изрази положително становище по законопроекта, внесен в предишното НС и няма причина да се отклонява от това свое разбиране в подкрепа на законопроекта. В момента, в който бъде внесен за обсъждане в комисии и пленарна зала, той ще бъде подкрепен от екипа на Министерството на правосъдието", увери тя в интервю за предаването "Преди всички". 

В Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2023 година са формулирани целите, очакваните резултати, сроковете за изпълнение на програмата и отговорните институции, посочи Ковачева и добави:

"Целите са изграждане на институционални механизми за координиране и мониторинг на дейностите по превенция и защита от домашно насилие, повишаване информираността и чувствителността на обществото по проблема, повишаване капацитета на професионалистите и представителите на отговорните институции, осигуряване на качествена защита на пострадалите лица и услуги за тях". 

Освен че са в синхрон с действащия Закон за защита от домашно насилие, те предвиждат и мерки, които надграждат постигнатото до този момент, подчерта зам.-министърът. По думите й същественото е предвиждането на координационен механизъм и осъвършенстването на законодателството в областта на защита от домашното насилие. 

Според нея приемането на измененията и допълненията в закона ще спомогнат за постигане в пълнота на целите, залегнали в Националната програма. "В този смисъл считам за необхоидмо законопроектът да намери място в приоритетната законодателна програма на НС".

Законопроектът беше изготвен в правосъдното министерство от широк кръг експерти, припомни Юлия Ковачева и добави, че той отговаря на обществените очаквания за предприемане на по-сериозни мерки за защита на пострадалите от домашно насилие, както и за превенция на такива случаи. 

"Аргументите, с които беше отхвърлен законопроектът в пленарна зала, смятам, че стоят встрани от неговите предмет и формулирани цели. Законопроектът беше разгледан в съответните комисии в НС, преди да бъде внесен в пленарна зала, и там той срещна подкрепа от народните представители. Имаше и обструкции по отношение на отделни правни положения, но считам, това са въпроси, които не би имало пречка да бъдат обсъдени и да намерят разрешение при разглеждането му между първо и второ четене. Той обаче беше отхвърлен. Изложените съображения, опасения, страхове и притеснения по отношение на законопроекта не намират опора в текстовете, които бяха предложени". 

Тя припомни, че в законопроекта на Надежда Йорданова се предвижда създаване на консултативни центрове и защитени жилища. Предвиждаше се там потърсилите помощ да бъдат консултирани и да получават подкрепа. Предложенията в законопроекта на БСП също са насочени към защита на жертвите на домашно насилие. Министерството на правосъдието изрази положително становище по отношение и на двата законопроекта, категорична бе Ковачева: 

"Считам, че и двата законопроекта могат да бъдат обсъдени и да намерят своето място в бъдещите изменения и допълнения на Закона за защита от домашно насилие". 

В действащия закон е дадена дефиниция за домашно насилие, каза заместник правосъдният министър и уточни, че в кръга лица, които могат да потърсят защита, са лицата, които са били в семейна връзка и във фактическо съпружеско съжителство: 

"В законопроекта на Надежда Йорданова се разширява кръгът на лицата, които могат да потърсят защита от домашно насилие. В този кръг се включват лица, които са извършили домашно насилие и които може да не са в пряка роднинска връзка с лицата, но живеят в едно домакинство или които са кръг от тяхната семейна среда. По отношение на лицата, които са в семейна връзка или които са във фактическо съпружеско съжителство, законопроектът не предвижда изменение в тази дефиниция - не разширява кръга на тези лица и не предвижда лица, които са в интимна връзка, която попада извън обхвата на дефинираните в закона - семейна възка или фактическо семейно съжителство". 

И още - със законопроекта се предвижда създаване на национална информационна система и национален регистър. Според Юлия Ковачева когато постъпи сигнал, наличието на такъв регистър може да спомогне за по-бързата и ефективна организация и предприемане на мерки. 

Действащият закон изисква лицето лично да подаде молба за защита, отбеляза още тя, но: 

"Гражданите, които са станали свидетели на случаи на домашно насилие, не трябва да подхождат с безразличие и да подминават този проблем. Всеки трябва да бъде ангажиран с този проблем, за да бъдат предотвратени трагичните инциденти. Законът не омаловажава значението на отговорното поведение на всеки един от нас". 

По думите й в законопроекта се предвижда органите на МВР да следят изпълнението на съдебните заповеди за защита. Ако те не се изпълняват, лицето може да бъде задържано, а също така има предвидена и наказателна отговорност, посочи зам.-министрът на правосъдието.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Няма опасност пожарът до Ксанти да стигне до границата с България

Няма опасност пожарът до Ксанти да стигне до границата с България, категорични са гръцките огнеборци. Днес рискът от пожари се оценява като по-нисък. Синоптиците прогнозират последен ден с температури над 40 градуса. На места в Северна Гърция се очакват краткотрайни силни дъждове. Пожарната обстановка продължава да е критична,..

публикувано на 22.07.24 в 09:51

Две жертви на тежка катастрофа на АМ "Струма"

63-годишна жена и 8-годишно момиченце са загинали тази нощ при тежка катастрофа на магистрала „Струма“ край Бобошево. По непотвърдена официално информация са се ударили микробус и автомобил.  Четирима са били пострадалите, които са транспортирани към областната болница в Благоевград. Там е потвърдена смъртта на жената и осемгодишното..

публикувано на 22.07.24 в 09:31

Москва съобщи за свалянето на 75 дрона

Министерството на отбраната в Москва съобщи, че през нощта системите за противовъздушна отбрана са унищожили над регионите на Русия 75 дрона, от които 47 над Ростовска област, 17 - над акваторията на Черно и Азовско море. Осем украински дрона са свалени близо до черноморското пристанище Туапсе, където има рафинерия, собственост на петролния..

публикувано на 22.07.24 в 09:01
Бородянка

Експерт: "Грийнпийс" работи за зеленото възстановяване на Украйна дори по време на война

Още от началото на войната "Грийнпийс" работи по зеленото възстановяване на Украйна . Това каза пред БНР Христо Панчев, енергиен експерт на екологичната организация, който се завръща от Киев и Кременчук. "Решението не е едно. Една технология не може да е решение – независимо дали е соларна енергия, вятърна енергия", изтъкна той относно..

публикувано на 22.07.24 в 08:52

Първа копка на нов корпус на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов"

Първа копка на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия „Академик Любомир Чакалов“ в София ще се състои днес от 10 ч. На церемонията ще участва министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. Към учебното заведение ще бъдат изградени нова 4-етажна учебна сграда, физкултурен салон и многофункционална зала.

публикувано на 22.07.24 в 08:40
Община Плевен

Среща с депутатите от Плевенско за развитието на общината

В Плевен председателят на Общинския съвет Иван Малкодански организира среща-разговор с народните представители от региона за развитието на общината. Осем са депутатите от Плевен, които ще чуят от ръководството основните проблеми и подготвените проекти. "Целта е народните избраници от областта заедно с кмета и областния управител да..

публикувано на 22.07.24 в 08:33
доц. Албена Танева

Доц. Албена Танева: Партийната криза е предпоставка за политическата

Партийната криза е предпоставка за политическата криза, с която се сблъскваме. Това мнение изрази пред БНР доц. д-р Албена Танева, ръководител на Катедрата по публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". " Твърде много хора в нашето общество започват да смятат, че решението на всички тези въпроси е кардинална..

публикувано на 22.07.24 в 08:27