Чикаго днес е българският град на Америка. Българската общност все по-успешно се вписва в живота на града със своите бизнес, културни прояви, с присъствието на сънародниците ни във всички области на живота. Българско присъствие има и в още много градове на САЩ.
В рубриката "Америка - илюзии и реалности" ще се опитаме да ви покажем какво вълнува българите, които живеят от другата страна на Океана, а от време на време ще се вглеждаме и в самата Америка.
Казват, че т.нар. "американска мечта" се е родила през 50-те години на миналия век. И днес все още светът вярва в нея, но проучванията и фактите показват, че тя става все по-трудно достижима не само за емигрантите, а и самите американци. Местните все по-трудно сбъдват собствените си мечти за собствен дом, за добро образование, дори за възможността всички да имат здравни осигуровки. За българите Америка продължава да бъде мит, легенда, а за мнозина вече и реалност.
Актрисата Джулия Стоянова, която е не само страстен почитател на стенд-ъп комедията, но и изпълнител:
"Стенд-ъп комедията се отнася много до лични преживявания, каквото ти е на сърце, каквото ти е в главата, това говориш и в последните 6 години това е всичко, за което мисля. Моят живот. Аз съм емигрантка, така че повечето премеждия, с които аз се сблъсквам ежедневно, са да бъда гост в чужда държава".
Видяното и преживяното актрисата Джулия се опитва да пресъздаде и да пренесе на сцената. Понякога със самоирония, понякога само като факт, който констатира, понякога със сарказъм. Тя е завършила НАТФИЗ, но вместо да прави класически театър в България, идва в САЩ с мечтата да прави любимата си стенд-ъп комедия. Преди 4-5 години съдбата я среща с Доналд Макнайр.
Театралният жанр, в който на сцената разказваш лични преживявания, случки и събития, които са те впечатлили, без декори и специални театрални костюми, ги сближава и обединява. И Доналд е влюбен в стенд-ъп комедията, има добрия шанс да се развива в родината си, но по стечение на обстоятелствата за младия американец съдбата е подготвила друга изненада. На пътя му застава друга българка, която открадва сърцето му, а Доналд разказва:
"Запознахме се в Чикаго преди 7 години. Тя беше студентка, за магистратурата трябваше да се върне към България. И аз казах - ок. Идвам. И от 4 години живеем в София. Аз съм в Чикаго само за почивка".
Така българката Джулия Стоянова идва в САЩ, а американецът Доналд Макнайр се озовава в България. Разменят местата си на пребиваване, но и двамата се чувстват добре и както изглежда, това не пречи и на общата им работа. Всеки търси своите преживявания, внимателно се вглежда в света около себе си и в края на деня го вписва в дневник. После част от записаното влиза в сценариите. Независимо че Джулия и Доналд виждат и търсят да сбъднат мечтите, разменили родината си, вече няколко години, дори и от разстояние, работят заедно. Направили са няколко представления в България, имат две и в Чикаго.
Някои от сънародниците ни за първи път гледаха техен спектакъл не много отдавна, а мнението на Румяна и Анета Христова - две дами от многото присъствали на спектакъла, си приличаше с мненията на почти всички присъствали, които бяха препълнили салона:
"Представлението беше много забавно, особено слушайки Доналд, когато разказва за българската култура видяна през неговите очи".
"Беше много приятно и много забавно. Американецът в България и неговите приключени".
Повече - чуйте в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..