Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Основният проблем е така да се форматира мнозинство, че участниците да понесат минимални репутационни щети"

Страхил Делийски: Местните избори вероятно ще са част от залога в предстоящите лидерски разговори

Страхил Делийски
Снимка: Мария Филева
Лесно, когато има 100-110 депутата да направиш правителство на малцинството и то да бъде ефективно, но ако имаш 65, това е далече от всякаква здрава политическа логика. Това обясни пред БНР политологът Страхил Делийски. 

Политологът смята, че е все по-голямо осъзнаването, че една от основните функции на политическите партии е да успеят да формират мнозинство и правителство. 

"Основният проблем е как да се форматира евентуалното мнозинство така, че участниците в него да понесат минимални репутационни щети".

Ако партиите говорят на политически език, не би следвало да има проблем с компромисите, смята той. 

"Политическите програми и на двете големи коалиции са сходни. Нямаме конфликт по отношение на ключови параметри. Разговорът между политиците в България далеч не  е политически. Той е битово-репутационен". 

Ако съставянето на мнозинство и кабинет изглежда трудно,  то функционирането му ще бъде още по-трудно, прогнозира политологът.

Той посочи, че до момента виждаме само един списък със заглавия на законопроекти, които са договорени като приоритетни от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. 

"Това не изчерпва смисълът на един законопроект. Трябва да има съдържание, което е функция на виждане за определен тип политики. Те пък са функция на мнозинство, което  има заявката да ги реализира. Трудно ми е да разделя процеса на законотворчество от този по формирането на мнозинство".

И двете големи коалиции влязоха в този цикъл от избори с идеята да управляват, напомни той.

"Големият проблем, че е зад тях стоят по около 10% от българите с право на глас. Те не се ползват с достатъчно сериозна подкрепа. Трябва да се търсят други формули. Но каквото и правителство да се състави, то трябва да заговори не само на тези по около 600 хиляди души, а на максимална част от обществото. В противен случай, рискуваме да има правителство, което да бъде в ситуация на тежка непопулярност. Политика се прави не само с определен брой депутати, а и по силата на минимален праг на съгласие в цялото общество"

Предстоящите местни избори вероятно ще са част от залога в предстоящите лидерски разговори, отчете Делийски. 

"Местната власт е теренът, на който в най-голяма степен се случва разпределянето на публичен ресурс. От друга страна, винаги  е хубаво да влезеш в местни избори от позицията на властта. Бъдещите участници в едно редовно правителство имат интерес то да съществува, дори само заради това, че няма президентът да организира изборите".

Цялото интервю на Георги Марков със Страхил Делийски може да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов и Румен Радев

Президентът връчва първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на номинирания за премиер от ГЕРБ-СДС

В изпълнение на конституционната процедура първи проучвателен мандат за съставяне на правителство връчва тази сутрин държавният глава Румен Радев.  На "Дондуков 2" номинираният за премиер от най-голямата парламентарна група - тази на ГЕРБ СДС, ще получи в 09.00 часа папката от държавния глава. Кандидатът за министър председател   има седем дни,..

публикувано на 01.07.24 в 07:36

БНБ понижи основния лихвен процент

Българската народна банка определи по-ниско ниво от 3,63 на сто на основния лихвен процент от 1 юли. През май и юни основната лихва беше 3,78 на сто. Показателят е технически, но ясно отразява тенденция. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 01.07.24 в 07:34

Ваучерите за храна вече са електронни

Ваучерите за храна от днес са изцяло електронни. Някои търговци обаче все още имат проблеми с електронната система. Възможно е в началото да се отказва и плащането на битови сметки с подобни ваучери. Срокът на валидност на хартиените остава до датата на валидност, отбелязана на тях. "28,5% от работещите ползват ваучери, малко над 800 000..

публикувано на 01.07.24 в 07:31

От днес пенсиите се увеличават с 11 процента

От днес - 1 ви юли, пенсиите, отпуснати до края на миналата година, се увеличават с 11 процента. Това повишава   доходите на близо 2 милиона българи.  Минималната пенсия за стаж и възраст вече е 580,57 лева, а социалната за старост - 307,07 лева. По данни на Националният осигурителен институт, броят на възрастните с пенсии и добавки под..

публикувано на 01.07.24 в 07:16

Заседание в Истанбул на комитета на потивоминната оперативната група - Турция, България и Румъния

В Истанбул ще се проведе заседание на комитета на потивоминната оперативната група. Турция, България и Румъния подписаха създаването й в средата на януари. На втори юли противоминната група започва своя двуседмичен патрул. Трите държави ще осигуряват сигурността на търговския трафик в териториалните си води. Черно море и коридор за..

публикувано на 01.07.24 в 06:58
Калин Стоянов

България поема от днес председателството на Залцбургския форум

България поема от днес председателството на Залцбургския форум. Сред приоритетите по време на българското председателство ще са противодействието срещу трафика на нелегални мигранти и ефективното прилагане на трансграничното полицейско сътрудничество. Вътрешният министър Калин Стоянов допълни: "Това е неформална инициатива за..

публикувано на 01.07.24 в 06:52
Унгарският премиер Виктор Орбан.

Унгария поема председателството на ЕС за следващите 6 месеца

От днес Унгария поема председателството на ЕС в момент на учредяването на новия Европейски парламент, при сложни отношения с Европейската комисия и все по-усложняваща се геополитическа обстановка.  За България обаче има един положителен момент и това е фактът, че пълноправната ни интеграция в Шенген е един от неговите приоритети. Унгария поема..

публикувано на 01.07.24 в 06:42