Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планът на Стара Загора може да провали другите два - на Перник и Бобов дол, смята той

Петко Ковачев: Стара Загора виси като гюле на целите 1,2 милиарда евро за справедливия преход

Сроковете, които ЕК поставя за плановете за справедлив преход, са "последните последни последни възможни", изтъкна експертът от Зелени закони

ТЕЦ "Марица-изток" 2
Снимка: Таня Балабанова

Приключи последната информационна среща за напредъка на териториалните планове за справедлив преход, организирана от МРРБ. Ще загуби ли България 1,2 милиарда евро безвъзмездни средства от Фонда за справедлив преход, ще стане ясно през юни.

"За разлика от другите два региона – Перник и Бобов дол, където местните власти са много по-напред, в Стара Загора още се говори за това как няма да отиваме никъде, мините и ТЕЦ-овете ще живеят още 60 години и това е общо разбиране на местните власти, местния бизнес и местната наука."

Това мнение изрази Петко Ковачев, експерт "Енергетика и климат" в Зелени закони.

Той оспори идеята за въглеродната долина, като я определи като "миш-маш от енергийни комбинации, без значение дали са на пазара, дали са в прототипен вариант или на хартия".

"Свидетели сме на изключително гигантоманска идея – дайте да направим от "Марица Изток" водородна долина за 15 милиарда евро, които някой да ни даде, с мешавица от малки ядрени реактори, прехвърляне на ТЕЦ-овете към по-чисто горене и улавяне на въглерод и т.н. Далече сме от реалистичния подход – да се обясни на работещите какво ги чака, какви са възможностите пред тях да намерят своето място в бъдещата трансформирана енергетика. Не се обяснява на бизнеса неговото място какво е, предприемачите са настръхнали", коментира Ковачев в предаването "Преди всички".

В Раднево и Гълъбово има идея за обща икономическа зона между двете общини, но нещата са спрели, има страх да се предприемат стъпки, отбеляза още експертът.

По думите му "България е силно централизирана държава, без никакво местно самоуправление, без никакви местни финанси и тези хора са длъжни да се молят на министрите за щяло и нещяло, като че ли се страхуват от иновативни подходи."

Комбинацията между страх от реалистични идеи и популизъм ще надделее в кампанията за местните избори, очаква Петко Ковачев.

Снимка: БГНЕС

"Сроковете, които ЕК поставя, са последните последни последни възможни. Юни месец е срокът, в който ако представим добри или сравнително добри планове, парите ще са спасени. Септември вече 50% е рискът и след септември 100% загубата е гарантирана. А изборите са точно след септември."

Плановете на Перник и Кюстендил са сравнително смислени и работещи. Проблемът е с териториалния план на Стара Загора, настоя Петко Ковачев.

"Имаме два месеца да се направят нещата както трябва. Трябва да се влезе в скорост, която в българските институции е непозната за работа. Напрежение, което рядко изпитват."

Планът на Стара Загора може да провали другите два, потвърди Ковачев. Затова има и предложение за разделянето на плановете, като двата готови бъдат изпратени в ЕК за одобрение, а "старозагорският да чака, докато стане готов", но засега това се очертава като невъзможен вариант.

"Така че Стара Загора виси като гюле на целите 1,2 милиарда евро. Да не забравяме, че вече загубихме 50 милиона евро миналата година, които трябваше да получим. Те не са прехвърлени към следващите години."

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05