"За разлика от другите два региона – Перник и Бобов дол, където местните власти са много по-напред, в Стара Загора още се говори за това как няма да отиваме никъде, мините и ТЕЦ-овете ще живеят още 60 години и това е общо разбиране на местните власти, местния бизнес и местната наука."
Това мнение изрази Петко Ковачев, експерт "Енергетика и климат" в Зелени закони.
Той оспори идеята за въглеродната долина, като я определи като "миш-маш от енергийни комбинации, без значение дали са на пазара, дали са в прототипен вариант или на хартия".
"Свидетели сме на изключително гигантоманска идея – дайте да направим от "Марица Изток" водородна долина за 15 милиарда евро, които някой да ни даде, с мешавица от малки ядрени реактори, прехвърляне на ТЕЦ-овете към по-чисто горене и улавяне на въглерод и т.н. Далече сме от реалистичния подход – да се обясни на работещите какво ги чака, какви са възможностите пред тях да намерят своето място в бъдещата трансформирана енергетика. Не се обяснява на бизнеса неговото място какво е, предприемачите са настръхнали", коментира Ковачев в предаването "Преди всички".
В Раднево и Гълъбово има идея за обща икономическа зона между двете общини, но нещата са спрели, има страх да се предприемат стъпки, отбеляза още експертът.
По думите му "България е силно централизирана държава, без никакво местно самоуправление, без никакви местни финанси и тези хора са длъжни да се молят на министрите за щяло и нещяло, като че ли се страхуват от иновативни подходи."
Комбинацията между страх от реалистични идеи и популизъм ще надделее в кампанията за местните избори, очаква Петко Ковачев.
"Сроковете, които ЕК поставя, са последните последни последни възможни. Юни месец е срокът, в който ако представим добри или сравнително добри планове, парите ще са спасени. Септември вече 50% е рискът и след септември 100% загубата е гарантирана. А изборите са точно след септември."
Плановете на Перник и Кюстендил са сравнително смислени и работещи. Проблемът е с териториалния план на Стара Загора, настоя Петко Ковачев.
"Имаме два месеца да се направят нещата както трябва. Трябва да се влезе в скорост, която в българските институции е непозната за работа. Напрежение, което рядко изпитват."
Планът на Стара Загора може да провали другите два, потвърди Ковачев. Затова има и предложение за разделянето на плановете, като двата готови бъдат изпратени в ЕК за одобрение, а "старозагорският да чака, докато стане готов", но засега това се очертава като невъзможен вариант.
"Така че Стара Загора виси като гюле на целите 1,2 милиарда евро. Да не забравяме, че вече загубихме 50 милиона евро миналата година, които трябваше да получим. Те не са прехвърлени към следващите години."
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...