Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради лъжливи теории антиваксъри рискуват здравето на децата

Има опасност от завръщане на полиомиелит и морбили

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През цялата отминала седмица една от темите в медиите бе ваксинацията. Това се свързва с Европейската имунизационна седмица и България е част от държавите, които трябва да насочат вниманието си към уязвимите групи и антиваксърски движения. Причината е, че само ваксините предпазват хората и обществото от наистина страшни болести.

До преди година само споменаването на думата "ваксина" разделяше хората на две - про и анти. Тогава ставаше дума за ковид и заради уж "второто мнение" на хора като Мангъров в България 38 326 души изгубиха живота си от вируса.

За нещастие обаче именно думата "ваксина" продължава да подхранва безумни теории, да всява страх сред по-неустойчивите и да дава храна за нови фантастични теории. Това нямаше да е толкова страшно, ако не беше опасно за живота. И не толкова за живота по принцип - ясно е, че българите не го ценим твърде, а за детския живот.

Две от опасните болести са полиомиелит и морбили, казва д-р Цветелина Мирчева от РЗИ – Русе.

Става дума за онази страшна болест, която бабите ни наричаха "детски паралич" и разказваха колко деца е отнесла или осакатила. Благодарение на имунизационния календар в България този проблем е до голяма степен решен.

Снимката е илюстративна

Антиваксърите се увеличават, казва д-р Искра Генева. Тя подчертава, че от други държави могат да бъдат пренесени болести.

Вниманието на европейските институции е насочено към уязвимите обности. При нас това са ромските и благодарение на здравните медиатори здравната политика достига до тях. Сред здравните медиатори са Людмил Стефанов, Милка Маринова и Илия Янакиев от Сеново, Бяла и Вятово. Стана ясно, че с ромите проблем няма. Проблемът е другаде. Назовава го д-р Росица Гецова, която има в листата си над 6000 пациенти.

„Става въпрос за малката възраст, новородените бебенца. Все още има единични случаи, когато майките са категорични.“

Мотивът е страха. Има дете без ваксини, което вече е в първи клас. Не са много но има родители, които трудно се убеждават.

Някъде бъркаме и може би работата е в образованието, за което е по-важно да знаеш теоремите на Питагор и Талес, отколкото за опасните болести, които заобикаляме с напълно безплатните ваксини!


Репортаж на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37