Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради лъжливи теории антиваксъри рискуват здравето на децата

Има опасност от завръщане на полиомиелит и морбили

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През цялата отминала седмица една от темите в медиите бе ваксинацията. Това се свързва с Европейската имунизационна седмица и България е част от държавите, които трябва да насочат вниманието си към уязвимите групи и антиваксърски движения. Причината е, че само ваксините предпазват хората и обществото от наистина страшни болести.

До преди година само споменаването на думата "ваксина" разделяше хората на две - про и анти. Тогава ставаше дума за ковид и заради уж "второто мнение" на хора като Мангъров в България 38 326 души изгубиха живота си от вируса.

За нещастие обаче именно думата "ваксина" продължава да подхранва безумни теории, да всява страх сред по-неустойчивите и да дава храна за нови фантастични теории. Това нямаше да е толкова страшно, ако не беше опасно за живота. И не толкова за живота по принцип - ясно е, че българите не го ценим твърде, а за детския живот.

Две от опасните болести са полиомиелит и морбили, казва д-р Цветелина Мирчева от РЗИ – Русе.

Става дума за онази страшна болест, която бабите ни наричаха "детски паралич" и разказваха колко деца е отнесла или осакатила. Благодарение на имунизационния календар в България този проблем е до голяма степен решен.

Снимката е илюстративна

Антиваксърите се увеличават, казва д-р Искра Генева. Тя подчертава, че от други държави могат да бъдат пренесени болести.

Вниманието на европейските институции е насочено към уязвимите обности. При нас това са ромските и благодарение на здравните медиатори здравната политика достига до тях. Сред здравните медиатори са Людмил Стефанов, Милка Маринова и Илия Янакиев от Сеново, Бяла и Вятово. Стана ясно, че с ромите проблем няма. Проблемът е другаде. Назовава го д-р Росица Гецова, която има в листата си над 6000 пациенти.

„Става въпрос за малката възраст, новородените бебенца. Все още има единични случаи, когато майките са категорични.“

Мотивът е страха. Има дете без ваксини, което вече е в първи клас. Не са много но има родители, които трудно се убеждават.

Някъде бъркаме и може би работата е в образованието, за което е по-важно да знаеш теоремите на Питагор и Талес, отколкото за опасните болести, които заобикаляме с напълно безплатните ваксини!


Репортаж на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15