Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Неделчо Стойчев: Масовите убийци нямат адекватни възможности за преодоляване на нарцистичните травми

Снимка: стопкадър: БНТ

"Трагичните случаи в Сърбия не са новост в статистиката на масовите убийства. В САЩ и в други европейски страни има доста училищни убийства. Не трябва да се прави генерализиран извод, че оттук нататък ще се случват такива неща. Трябва да го разглеждаме като инцидент, случил се заради условията на социално и психологично функциониране на момчето, извършило масовото убийство в училището". 

Това каза пред БНР доц. Неделчо Стойчев, криминален психолог, бивш директор на Института по психология на МВР, бивш ректор на Академията на МВР. 

И допълни, че вторият случай в Сърбия е форма на психическо заразяване

"Епидемия на подражанието. Хората, които извършват масови убийства, имат сериозни проблеми, свързани с трайни депресивни състояния и с липсата на социална подкрепа. Трудно е да се каже дали е можело да се уловят предварително. При случаите с масови убийства обикновено извършителят е в ситуация на продължително неглижиране, унижение, на психически и/или на физически тормоз от връстниците, тоест, трудно се вписва в социалната среда. Той стига до ситуация, в която няма друг полезен ход, за да защити достойнството си и това за него е единствен изход. При такива подрастващи обикновено се забелязва дефицит на внимание, любов и разбиране от страна на семейството". 

В предаването "Хоризонт за вас" доц. Стойчев подчерта, че подрастващите с проблеми са видими за всички, защото спрямо тях системно се упражнява физическо насилие

"Изводите, които правят специалистите, занимаващи се със случаи на масови убийства, са, че те се извършват или от презадоволени деца, на които не им се обръща внимание в семейството, или от такива, които са отгледани от доминантен и авторитарен баща със силни изисквания и непрощаващ слабости на детето и от майка, лишена от възможността да компенсира неприятните преживявания. Така се формира поведенчески модел, който освен насилие като начин за решаване на проблемите, не разбира друг". 

Според психолога проблемът с масовите убийства не е свързан с достъпа до оръжие, защото този, който е решил, да извърши подобно престъпление, ще го направи, независимо с какво

"Проблемът е в системата от взаимоотношения, в която попадат извършителите. При тях основният проблем е липсата на адекватни възможности за преодоляване на нарцистичните травми. Проблемът е във функционирането на семействата, в ранните фази от развитието на децата, когато са още беззащитни спрямо влиянията, особено негативните. Трябва да се обърне внимание върху начина, по който родителите се отнасят към децата си". 

Интервюто на Снежана Иванова с доц. Неделчо Стойчев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51