Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Може да има проблем с едно от главните обещания на опозицията – преминаването отново към парламентарна система на управление"

Мариян Карагьозов: Гръмките западни заглавия за демократичен завой в Турция се посрещат като психологическа война

"Ако в момента корабът на турската външна политика плува в по-открито море, може би ще има постепенна корекция на курса, по-близо до западните и атлантическите брегове", отбеляза журналистът, визирайки евентуалната смяна на властта

Мариан Карагьозов
Снимка: БГНЕС

"Турция в последните години има курс на стратегическа автономия. Опитва се да взема самостоятелно най-важните решения по отношение на своята външна политика, те на бъдат диктувани от един или друг алианс или членство в организация, а от турските национални интереси. Вероятно опозицията ще продължи да следва курса на стратегическа автономия. Ако в момента корабът на турската външна политика плува в по-открито море, може би ще има постепенна корекция на курса, по-близо до западните и атлантическите брегове."

Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът и историк Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН, който е и бивш кореспондент на БНР в Турция. 

Заявленията на турската опозиция за отношенията с Русия са малко неясни. Стокооборотът между двете страни достигна над 65 милиарда долара миналата година, 7 милиона руски туристи осигуряват значителни приходи за турската икономика, посочи в анализа си той.

"Русия неотдавна отложи плащания за природен газ на Турция за около 600 милиона долара, но една твърде враждебна политика на Анкара спрямо Москва би могла да доведе до преразглеждане на подобни решения", даде пример Карагьозов, очертавайки възможни промени в турската външна политика, ако опозиционният кандидат за президент Кемал Калъчдароглу спечели утрешните избори. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"В Турция ефектът на икономиката върху изборите се смекчава от други фактори – поляризацията в обществото, идеологическите и религиозни предпочитания на хората. В Европа политик, който доведе страната до такава инфлация, със сигурност би загубил властта. В Турция президентът Ердоган губи част от подкрепата си, но все пак запазва много високи нива на подкрепа. За редица турци страхът от неизвестното, дали евентуална промяна може да доведе до още по-голяма нестабилност, убеждението, че единствено силен и опитен лидер като президента Ердоган може да се справи с икономическата криза също оказват влияние. Това са все фактори, които смекчават оттеглянето на избиратели от управляващата коалиция", коментира Мариян Карагьозов в предаването "Събота 150".

"Буквално дни преди изборите беше увеличена с 45% заплатата на държавните служители. Редица постижения бяха демонстрирани във военната индустрия, първи турски електрически локомотив, не само автомобил. Това са част от мерките за мобилизиране на неговия електорат", посочи той и акцентира и върху мерките в засегнатите от земетресението райони области в Южна Турция – строеж на нови домове.

Реджеп Ердоган  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това са част от неговите най-силни козове. И, разбира се, създаването на усещането за "века на Турция" – един от слоганите, под които протича неговата кампания. Говорим за обещанието за икономически, технологичен, външнополитически просперитет и независимост на Турция."

Запитан наивни ли са очакванията на Запада, че кандидатът на опозицията Кемал Калъчдароглу може да спечели поста, Мариян Карагьозов изтъкна:

"Гръмките заглавия на западни колеги за демократичния завой, за очакваната промяна в Турция не се посрещат много добре в части от турския електорат. Посрещат се като психологическа война сред поддръжниците на Ердоган, посрещат се като опит за намеса във вътрешните работи на Турция, като диктуване от чужбина на дневния ред."

Според повечето социологически проучвания кандидатът на обединената опозиция има преднина, но известен журналист, близък до Ердоган е написал, че вътрешни проучвания на партията сочат възможна негова победа още на първия тур, поясни журналистът.

Има около 10% нерешили за кого да дадат вота си избиратели, като голяма част от тях – около половината, вероятно ще вземат решението си в последните часове, подчерта още Карагьозов.

Кемал Калъчдароглу  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно оттеглянето на антисистемния кандидат Мухарем Индже, Карагьозов уточни, че той взема около 22-23% от Ердоган, около 30% от Калъчдароглу и останалото – от националистите. За него биха гласували "млади избиратели, които не са доволни от Ердоган, но и не харесват опозицията" и големият въпрос е тези избиратели ще отидат ли изобщо до урните и ако да – за кого ще гласуват, каза още журналистът.

"При разлика между двамата основни опоненти буквално в рамките на статистическата грешка, 10% неопределили се избиратели и неяснота какво ще се случи с гласовете на Мухарем Индже, ние не знаем дори дали изборите ще свършат на първи или на втори тур."

Може да има проблем с едно от главните обещания на опозицията – преминаването отново към парламентарна система на управление, за което обаче има нужда от солидно парламентарно мнозинство, отбеляза Мариян Карагьозов.

За момента проучванията сочат, че за момента коалицията между Партията на справедливостта и развитието на президента Ердоган и Партията на националистическото действие с техните по-малки сателити ще имат относително мнозинство в парламента.

От 10% избирателната бариера за влизане в парламента е била свалена на 7%. Така има риск партии, които не достигнат 7%, да изгубят гласовете си в определени избирателни райони, допълни Карагьозов. Това по думите му прави нещата доста трудно предвидими.

"И парламентарните избори ще бъдат много интересни. Очертава се леко преимущество за управляващите."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще сложи ли споделеното родителство край на семейните войни при раздяла?

Хиляди деца у нас остават без равен достъп до двамата си родители след тяхната раздяла . Това е един от мотивите, с които Фондация "За споделено родителство" настоява за законови промени по темата. "Много е важно България да има закон за оборима презумпция за споделено родителство . Това ще намали конфликта между двамата воюващи родители в..

публикувано на 12.11.24 в 10:46
Симеон Сакскобургготски в Националния исторически музей (НИМ), който отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“. 3 октомври 2024 г.

Симеон Сакскобургготски – специален гост на видеоподкаста на БНР "Говори…"

Тази вечер Симеон Сакскобургготски ще бъде гост на видеоподкаста на Българското национално радио "Говори…" Епизодът ще бъде излъчен на сайта на Радиото от 20.30 часа и може да се гледа още в БНР Подкасти в YouTube . "Повече от 2 месеца водихме преговори с неговия адютант Явор Кирилов. Когато му разказахме каква е идеята на подкаста, той я..

публикувано на 12.11.24 в 10:01

Таксиметровите шофьори стягат национален протест

Таксиметрови асоциации изпратиха отворено писмо до президента, министър-председателя и лидерите на партии и коалиции в 51-вото Народно събрание. То е по повод застрахователната премия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за таксиметровите автомобили. Сезирани са и регулаторните комисии. Таксиметровите шофьори дават 15 дни на властта..

публикувано на 12.11.24 в 09:50

НС не успя да избере председател след балотаж между Рая Назарян и Андрей Цеков, ИТН предлага решение

Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия Киселова, Николета Кузманова, Петър Петров, Рая Назарян, Андрей Цеков, но нито един от тях не успя да спечели мнозинство от гласовете. Така на втори тур отидоха Рая Назарян (предложена от..

публикувано на 11.11.24 в 12:41
Силви Кирилов

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва

Силви Кирилов от "Има такъв народ" откри първото заседание на новоизбраното 51-о Народно събрание след регистрацията на 234 депутати. "Живеем в сложно и изключително динамично време, както във вътрешен, така и във външнополитически план. Това изисква трезва оценка и анализ на социалните, обществено политическите, финансово-икономическите и..

публикувано на 11.11.24 в 10:15

Бойко Борисов: Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало и без АПС

"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни идеологически семейства, както и без МЕЧ. Всички останали могат да направят правителство - ГЕРБ - СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН". Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов преди първото заседание на 51-я парламент...

публикувано на 11.11.24 в 09:37
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Появата на Радев ще донесе нормализация, по подобие на Тръмп в САЩ

"Юнакът" – Борисов, има пред себе си два пътя, които му дават кратка власт и отвратителен резултат . "Първият е към ПП и сглобка. Ние излизаме от този филм и този филм всички го мразят. Сглобка или суперсглобка ще има много лоша съдба . Да, ще удържи властта няколко месеца, година, но ще ги намразят. Другият вариант е съюз с г-н Пеевски ...

публикувано на 09.11.24 в 13:47