Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Институциите няма да оцеляват още дълго време, защото са ерозирани отвсякъде"

Проф. Милко Палангурски: Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна

"При шести предсрочни избори да не стане така, че седмите да са за Осмо Велико народно събрание"

Снимка: Здравка Маслянкова

"Отношенията между съдебната сфера и политическите среди често са били на ниво силни любов и омраза. Това показва липсата донякъде на институционален опит, институционална традиция, на балканска фриволност. Системата на правосъдие винаги е била под някаква атака на изпълнителната власт. В отделни периоди се получава пропукване на тази монолитност и къде съдии, къде прокурори, къде министри са попадали под ударите на законодателството. Българската история е пълна с наниз от подобни противоречия". 

Това каза пред БНР историкът проф. Милко Палангурски в контекста на негов фейсбук пост по актуална тема.  

...По повод битов скандал през септември 1879 г. първият правосъден министър Димитър Греков е осъден на един месец затвор и глоба. Министърът, водач на консерваторите, който по Конституция може да бъде съден единствено от специален Държавен съд, уволнил превишилите правата си съдии – всичките те видни либерали: Н. Сукнаров (бъдещ вътрешен министър), Ст. Михайловски (известен като автор на "Върви народе възродени" и единственият народен представител, осъден за обида на владетеля) и Д. Десев (бъдещ депутат)... Тогавашните главни герои са френски и австрийски възпитаници и трябва да подчертая, че тази тяхна нетърпимост води до там, че само 18 месеца по-късно Второто Велико народно събрание суспендира Конституцията и е въведен режимът на пълномощията, а в страната се установява управление на руските генерали. Та, думата ми е, че до там ни докараха европейските възпитаници и ме е страх докъде ще ни докарат родните. След цялата политическа криза никак не е изключено президентът Радев след година да открива VIII Велико Народно събрание за промяна на Конституцията и лидерът на мнозинството К. Костадинов да полага клетва като национален лидер под благия поглед на руската посланичка. И да знаете, историята не винаги се повтаря като фарс. 

И допълни, че са притеснителни ескалацията и деградацията на обществената тъкан на парламентарната система, която винаги след такива кризи дава път на авторитарни и тоталитарни диктатури:  

"Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна. Много трудно може да се състави кабинет при тази ситуация". 

В предаването "Нещо повече" историкът подчерта, че погледнато назад в историята, при всички случаи на разпад на основните принципи на конституционното разделение на властите политическите въпроси се решават с насилие и власт, която произхожда от силовите ведомства. 

"Има опасност за демократичния строй. Ако говорим за шести предсрочни избори, да не стане така, че седмите да са Осмо Велико народно събрание. Неслучайно се шегувам, че историята невинаги е фарс, повтаря се като трагедия понякога... Парламентарната математика няма нищо общо с аритметиката. Парламентарната математика така е устроена, че понякога 121 гласа са повече от 170. Политиците трябва да разберат и да ни кажат какво искат да правят. Ако не го направят, ще дойдат други. Но те ще носят определен тип поведение, което ще е срещу сегашната ситуация, срещу конституционния режим". 

Според него институциите няма да оцеляват още дълго време, "защото са ерозирани отвсякъде и са като картотена кула, която при духването на вятъра ще изчезнат". 

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Посещение на президента Румен Радев в Сингапур

Румен Радев: Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми

Компании от Сингапур имат интерес да си партнират с български фирми, посочи президентът Румен Радев, който е на посещение в Сингапур. Днес той се срещна с президента, с премиера и с външния министър на азиатската държава и откри бизнес форум. Президентът Румен Радев откри бизнес форум в Сингапур, където е на работно посещение Визитата..

публикувано на 22.11.24 в 16:59

МЗ предлага нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка.  Здравната каса да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция, предвижда предложението. Идеята е да се..

публикувано на 22.11.24 в 16:55

Движението на товарни автомобили в района на граничния пункт "Дунав мост" остава натоварено

Движението на товарни автомобили в района на граничния пункт "Дунав мост" е натоварено и се очаква през почивните дни тази ситуация да продължи. Това е в следствие на временното спиране на работа на турските гранични власти заради въвеждане на нова система за обработка на товарите. Камионите, които изчакваха на българо-турската граница и..

публикувано на 22.11.24 в 16:22
ГКПП

Властите в Гърция пращат повече полицаи на граничния пункт "Промахон"

Властите в Гърция ще командироват повече полицаи за работа на граничния пункт "Промахон" за по-бърза обработка на документите на преминаващите хора и автомобили. Заместник-министърът по защита на гражданите Андреас Николакопулос, на когото е подчинена отговорната по въпроса Дирекция на полицията, се срещна с полицейския екип, работещ на..

публикувано на 22.11.24 в 16:03
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

Радостин Василев: БСП и ДБ са причината и днес да няма избран председател на НС

БСП и "Демократична България" са причината и днес да няма избран председател на НС. Такава е позицията на лидера на МЕЧ Радостин Василев, след като и днес парламентът не успя да започне. От първата сила ГЕРБ-СДС не се отказаха от председателската кандидатура на Рая Назарян, а тази на най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв..

публикувано на 22.11.24 в 15:56
Валери Славчев

Валери Славчев: За мен музиката е изкуство и се опитваме да защитаваме тази позиция

С 14 авторски песни е новият албум "Измислени истини" на рок група "Хоризонт", създадена през 1984 г. като ученическа.  " Албумът е кръстен така, защото истините, с които израснахме, че семейството и приятелството са значими за нашия живот, да знаеш, че когато прощаваш, си силен и думи като "чест" и "достойнство" имат смисъл.  На мястото..

публикувано на 22.11.24 в 15:56
Марчел Чолаку

Румънският премиер: Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025 година

Румънският премиер Марчел Чолаку написа във фейсбук, че Румъния и България ще влязат в Шенген на 1 януари 2025. Двете страни са изпълнили ангажиментите по охрана на външните граници на ЕС, предаде Радио Румъния.  Днес в Будапеща унгарското председателство обяви, че Австрия се e съгласила да вдигне ветото си върху присъединяването на София и..

публикувано на 22.11.24 в 15:55