Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Това не е коалиция, а отговорност

Ако беше коалиция, с Кирил Петков щяхме да сме двамата премиери, аргументира се Бойко Борисов

Борисов направи изявление в Пловдив, където участва и във футболна среща - 23 май 2023 г.
Снимка: БГНЕС

Това не се нарича коалиция, а отговорност, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в Пловдив в коментар за предложението Николай Денков и Мария Габриел да са премиери на ротация с втория мандат. 

Много ясно казах, че преговорите се водят от Мария Габриел, този, който ще е премиер и вицепремиер, трябва да има самочувствието, знанието, умението и авторитета да си проведе преговорите, посочи Борисов в отговор на въпрос как продължават преговорите за кабинета днес. 

Поздравявам всички, които имат смелостта и доблестта да извадят държавата от кризата, в която ни доведе.. знаете кой, каза още лидерът на ГЕРБ.

"Аз го наричам отговорно поведение на диаметрално противоположни като омраза партии и в същото време със 100 процента еднакви програми. И именно това дава възможност, ако се загърби егото, както направихме и аз, и Кирил Петков, и Христо Иванов, ако щете и генерал Атанасов, да преодолееме хаоса и кризата, бе хора. Как се наричало това? Как да го наричаме,  нови избори, още 100 милиона. Двата стадиона в Пловдив струват по-малко отколкото нови избори. Шест такива стадиона са загубени в последните шест избори".

"Видяхте уплаха в очите на всички и яростната атака от вчера. Защо - защото ще има редовен кабинет от евроатлантически партии. И изведнъж почваме -  коалиция ли се нарича, не, не се нарича коалиция, отговорност се нарича, само с една дума - отговорност. И евала на тея момчета, че правят това, което правим и ние". 

Това не е коалиция, ако беше, с Кирил Петков щяхме да сме двамата премиери, допълни Борисов.

Правителство и всичко останало в момента се прави от акад. Денков и Мария Габриел, не мога да знам имената на министрите. На Габриел сме дали 100% правата да прави компромиси, но да има правителство. От вчера има яростни атаки - това е отговорност, а не коалиция! Партията е възбудена, техните хора (на ПП-ДБ, бел. ред.) - също, но това е отговорно поведение, каза още лидерът на ГЕРБ.

"На 10 юни свършват парите за заплатите и пенсиите в държавата. И вие ме питате след 9 месеца какво ще стане - ами сигурно в Пловдив ще цъфнат налъмите", каза Борисов в отговор на журналистически въпрос дали след 9 месеца ще се сменят и имената на министрите.

Юни месеци няма да има държава, какво повече да ви обясня, попита Борисов. Затова настоях аз Асен Василев да е министър на финансите, за да може това, което е планирал, да го направи...Веднага трябва бюджет, да се довърши съдебната реформа, бързо - за месец, два - и като се случат 3-4 хубави неща, пак да отидем на избори. Ние няма да се заобичаме, допълни лидерът на ГЕРБ. 

Вчера Борисов също коментира темата за договореното ротационно правителство, като заяви:
От другите парламентарни сили въпросът беше коментиран от лидерите на "Възраждане" и ИТН:

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.

публикувано на 20.02.25 в 08:17
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако България влезе в еврозоната от 2026 г.

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..

публикувано на 20.02.25 в 08:13

Увеличава се броя на британските студенти по медицина в България

Студенти по медицина от Обединеното кралство се стичат към България на фона на недостига на места в колежи у дома. Университети в балканската държава помагат да се поддържа снабдяването с лекари и зъболекари във Великобритания, пише вестник "Файненшъл таймс" в обширна статия. Вестникът започва с историята на Аднан Пател, който въпреки..

публикувано на 20.02.25 в 08:13
Ивайло Вълчев (ИТН/Европейски консерватори и реформисти)

Ивайло Вълчев и Тошко Йорданов от ИТН на конференция на Американския консервативен съюз

Ивайло Вълчев и Тошко Йорданов от партия "Има такъв народ" са в Съединените щати за участие в конференция на Американския консервативен съюз във Вашингтон. Двамата са българските представители в Eвропейската делегация на Партията на европейските консерватори. Избирането на Доналд Тръмп за президент предоставя ключова възможност за..

публикувано на 20.02.25 в 08:03

Нов бойкот в Хърватия – този път и на банките и мобилните оператори

В Хърватия, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе",  се организира шествие под наслов "Пет минути предупредително мълчание". Протестът е срещу високите цени на продуктите и услугите. От гражданската платформа призоваха в неделя за блокиране и на банките и мобилните оператори. Миналия петък в Хърватия се проведе четвърти пореден..

публикувано на 20.02.25 в 07:57