"Фокусът на законопроектите е прекалено силен върху процедурата за отстраняване на главния прокурор, но другите изменения, които се предлагат, са изключително съществени. Изключително важни са процедурите по избор на председатели на Върховния административен съд (ВАС), на Върховния касационен съд (ВКС) и на главния прокурор. Един от проблемите е, че непрекъснато се поставя знак за равенство между председателите на ВАС, ВКС и главния прокурор. Не може да има знак за равенство между решаващия орган в процеса и една от страните в този процес".
Това каза пред БНР съдията от Софийския градски съд Красимир Мазгалов.
И допълни, че останалите промени не са били просто бламирани, а така видоизменени, че изцяло да се обърне значението на законопроекта:
"И не само да бъде въведена процедура за контрол и евентуално разследване на главния прокурор, но и да бъде ликвидирана независимостта на съда. И той да се подчини на избор от прокурорската колегия, която видяхме, че е силно доминирана от политически влияния, да не кажа - и от криминални... Докато прокуратурата осъществява наказателната политика на държавата по наказателни дела и в същото време е свръховластена с възможности и функции по време на досъдебното производство, там се налага да има по-висок граждански контрол. Затова следва членовете на поркурорската колегия на ВСС да бъдат в по-голямата си част от обществената квота. При съдийската има международно приети стандарти, които казват, че в органа, който назначава, уволнява и се занимава с дисциплинарните производства за съдии, трябва да има превес на съдии, избрани от съдии, и да има гражданска квота. В момента този стандарт не е изпълнен".
В предаването "Хоризонт за вас" съдия Мазгалов посочи, че трябва да бъдат съблюдавани основни принципи и международно приети стандарти, които важат при избора на съдии и на главен прокурор:
"Изборът на главен прокурор трябва да бъде внимателно оглеждан от тази гледна точка, че той притежава голяма и несъразмерна власт върху всички наказателни производства, а и върху всички прокурори, членове на прокурорската колегия".
Интервюто на Силвия Великова с Красимир Мазгалов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл.
Столичната община не е информирана официално за решението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на ДНСК, че спира ремонта на ул. "Опълченска". В информацията до медиите бе посочено, че са използвани некачествени материали. ДНСК спира ремонта на столичната ул. "Опълченска" Да бъде преразгледан проекта настояват..
" Изказването на Бойко Борисов за грантовете и заплатите на журналистите е поредният му опит на черното да каже бяло , защото той си отглеждаше мисирки, той си финансираше някакви твърде съмнителни медии, той си отгледа кандидат за кмет като журналист и той му бил казал, че му била висока заплатата. Като го инсталираха за началник, сигурно му е била..
Председателят на Сената (втората най-висока държавна длъжност в Румъния) Илие Боложан ще бъде временно изпълняващ длъжността президент на Румъния, след като днес Клаус Йоханис подаде оставка от поста, предават местните медии, като се позовават на член 98 от Конституцията на страната. Румънският президент Клаус Йоханис подаде оставка В..
Полупразни бяха в първите часове на деня супермаркети в центъра на Букурещ, съобщава БТА. Клиентите, предимно пенсионери, залагаха на румънски продукти и купуваха основно хляб, яйца, мляко и картофи. “Изглежда са последвали призива на Калин Джорджеску”, коментира касиерка за БТА. В средата на миналата седмица бившият крайнодесен независим..
По особена е ситуацията с границата на България и Румъния след влизането ни в Шенген, защото продължава контрола, на книга то е за 6 месеца и е залегнало в споразумението, подписано в Унгария от България, Австрия и Румъния. Но това не е нещо сериозно, каза журналистът Момчил Инджов, кореспондент в Брюксел на Клуб Z, в интервю пред БНР...
Бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева остава в затвора. Окръжният съд в Ловеч прекрати съдебното производство по молбата на Иванчева за условно предсрочно освобождаване. Десислава Иванчева изтърпява шестгодишна ефективна присъда за корупция, като е излежала малко повече от 4 г. и 9 месеца от наказанието. Окръжният съд в..
Бившият служебен вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова оглавила Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), става ясно от сайта на институцията. Въпреки че към момента на проверката на БНР няма допълнителна информация за биографията на Петкова, от финансовото министерство потвърдиха информацията. Людмила Петкова беше..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..