На първи юни свой празник имат и децата с увреждания. Те не са невидими, увеличават се и им дължим грижа, казва д-р Анелия Георгиева, директор на Центъра за комплексно обслужване в град Дебелец.
„Децата към днешна дата са 121, които се обслужват от различни специалисти – кинезитерапия, логопед, ерготерапевти имаме вече двама, двама психолози, за да може да обхващаме по-пълно децата и да не им правим прекъсване на процедурите. Максимално се стремим да подобряваме дейността си“.
Стефана Стефанова е една от майките, които разказват, че терапевтите в центъра правят чудеса с децата с увреждания:
„Посещаваме центъра от половин година и въпреки неговата тежка диагноза имаме много голям напредък. Неговата диагноза е много особена, много рядка, но въпреки всичко ние използваме услугите на логопед, на кинезитерапевт, ерготерапевт, дори музикален педагог включихме, използваме всичко възможно. Детето е много доволно, усмихнато, щастливо е. Има напредък, особено при кинезитерапията. Просто сме благодарни на всички хора, които се занимават тук с тях“.
В последните години децата с увреждания непрекъснато се увеличават, споделя д-р Анелия Георгиева. По думите ѝ, една от причините е напредъкът в медицината:
„Все по-нови и нови синдроми излизат, които в старото време за нас в медицината са били неизвестни, така че, може би, това е едната от причините – развитието на медицината в тези посоки като генетични заболявания, хромозомни аномалии. Децата с преобладаващи диагнози са с церебрални парализи, с нарушения на говора, с психични отклонения, хиперактивни. Доста са децата от аутистичния сектор“.
Д-р Екатерина Попова е педиатър и общопрактикуващ лекар във Велико Търново от 39 години и споделя:
„Дете от аутистичния спектър сме чакали, дори и като студенти, два-три месеца да се яви в клиниката, за да ни покажат нашите преподаватели за какво става въпрос. В последните три години от 70-80 деца до двегодишна възраст имам около 20 деца с проблеми, което е огромен проблем. Дали ще е хипотония, дали ще е аутистичен спектър, дали ще е хиперкинетично разстройство или нарушение в речта, но това са много, много тежки неща“.
Не само напредъкът в медицината при диагностиката на различните увреждания е причина за увеличение на заболяванията, коментира д-р Попова:
„Дали е храната, дали са генетичните трансформации в растения, консерванти – всичко може да е причина. Хормоните, които се използват за стерилитет, за инвитро процедури, това, че на почти всяка бременна жена се дават стероиди, ако има възпаление, или естрогени. Ние не сме наясно каква е причината“.
Центърът за рехабилитация на деца с увреждания в Дебелец започна консултации и информационна кампания с общопрактикуващите лекари и педиатрите:
„Целта е децата да бъдат хващани навреме, с макар и минимални проблеми, които забележат, и отклонения в развитието на децата, да бъдат насочени по-рано към нас, защото, колкото по-рано се започне терапията при нас, толкова резултатите настъпват по-бързо“, посочи д-р Анелия Георгиева.
Общопрактикуващите лекари и педиатрите трябва активно да работят с родителите за по-ранно откриване и диагностика на проблемите в детското развитие, категорична е д-р Екатерина Попова:
„Между шестия и десетия месец, когато започва по-ускореното развитие на нервно-мускулната система, когато започне да сяда и ние правим упражнения с двигателната активност, още тогава ги намираме. Родители, които са отворени и започнат още тогава, нещата се случват добре. Тези, които не са сигурни и изчакват, и мине двегодишна възраст, нещата, за съжаление, много трудно се случват“.
9-годишната дъщеря на Олга Милушева е диагностицирана с тежко генетично заболяване и повече от четири години е на рехабилитация в центъра в Дебелец, където оборудването се обновява по проекти, с частни дарения или с финансиране от Министерството на здравеопазването, следвайки новостите в медицината и рехабилитацията:
„Детето ми има заболяване, при които се подразбира, че то ще се влошава, но когато постъпи тук, тя все още беше преди пика на заболяването и имаше напредък. Сега с нея се работи, за да се поддържа да не се влошава повече и ще кажа, че сме безкрайно доволни и сме много благодарни, защото наистина детето се чувства добре тук. Зависим от центъра и не си представям друга опция, честно го казвам“.
Борбата на родителите на деца с увреждания става още по-трудна, защото тези деца трябва да ходят на училище и имат нужда от ресурсни учители. Олга Милушева допълва как се справя с обучението на своята дъщеря:
„Трудно, но имаме бонус, че бащата е учител. Училището, в което е записана, е подкрепящо, иновативно и с голямо разбиране подхождат към ситуацията. Но като цяло, това допълнително предизвикателство пред родителите – влизането в образователната система на дете с увреждане“.
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..