Няма да има вдигане на данъци. В това увери слушателите на БНР Георги Ганев, ПП-ДБ.
"Може да се премахнат по- рано някои от преференциалните ставки. В никакъв случай няма да има компромис с разходите на държавата за трансфери към нуждаещите се групи и пенсионерите, както и по линия на заплати на държавните служители".
Ганев обясни, че дори представителите на Фискалния съвет, известни с песимистичните си нагласи и прогнози, не виждат проблем дефицитът да е 7 милиарда, а не 12.
"С някои от мерките, като прибиране на целия дивидент от държавните предприятия, а не само половината, слизаме на 6 милиарда. Някои от приходите със сигурност ще се преизпълнят до края на годината"
Ресорната парламентарна комисия подкрепи на първо четене проекта на правителството, с който се предлага да бъде удължено действието на т.нар. Удължителен закон. Той замества неприетият до момента бюджет за 2023 година.
"Всички проблеми бяха заровени, покълнаха и сега дават плод с решението да не се внесе редовен бюджет при редовно избран парламент в края на 2022 година. Беше нормално да се изготви бюджет, да се внесе и да мине през парламента. Проблемите на болниците и училищата са заради решението на президента и назначения от него кабинет да не внесе редовен бюджет в края на миналата година. Това няма нищо общо с възможностите да се направи нещо със сега внесения и закъснял бюджет за 2023 година".
Ганев обясни какво включва удължението
"Две неща – решение, че се продължава действието на съответната норма до приемане на нов бюджет и изменение на Закона за удължението, където са заложени политики, т.е. някои от увеличенията ще могат да се осъществят. Основното ограничение е държавният бюджет да прави трансфери към съответните съставни бюджети, особено на осигурителни институти и на здравната каса".
Ако се планира бюджетен дефицит и доколкото се планира такъв, би трябвало да се поема с емисия на нов дълг и да приемаме, когато се задават нарастващи лихви. Това е полезен урок, отбеляза още той.
Няма да се взимат пари от Сребърния фонд, увери Ганев.
"Има си неснижаема сума по фискалния резерв, която е 4.5 милиарда и няма проблем тя да се препотвърди. Това е повече от Сребърния фонд, който е около 3.7 милиарда. При фискален резерв около 10.01, ни остават едни около 6.4 милиарда, които са напълно достатъчни да поемат трансфери към други бюджети. Една част обаче са блокирани в полза на харчене по линия на еврофондовете и ПВУ. По-скоро бихме искали да видим изхарчването на тези средства да не се прави от служебното правителство. Има риск то да направи големи разплащания в седмицата преди да си тръгне и да постави новото правителство пред свършени факти. Проблемът е повече политически, отколкото на финансите на държавата".
Ако се избере редовно правителство, то ще трябва да потегли скоростно с два бюджета – за 2023 – та, който трябва да бъде преразгледан и за 2024 година, който трябва да се внесе през октомври, отбеляза Ганев.
"Не бих се изненадал, ако новият състав на Министерството на финансите вместо да говори за 12.6 дефицит, започне да говори за нормалните 5.5 милиарда и 3% дефицит"
Той посочи още, че минималната работна заплата не натоварва много бюджета.
Цялото интервю на Снежана Иванова с Георги Ганев може да чуете в звуковия файл.
Свирепите пожари, които горят в американския мегаполис Лос Анджелис, продължават да са извън контрол. Жертвите до този момент са най-малко 5. До този момент пламъците погълнаха над 11 хиляди хектара площ и изпепелиха хиляди домове, в това число и на холивудски звезди. Пожарите в Лос Анджелис излизат от контрол, хиляди жители бягат, горят къщи..
Борислав Сарафов, чийто избор като главен прокурор депутатите се опитват да спрат с приетите вчера на първо четене промени в Закона за съдебната власт, от днес е с още един заместник. По негово искане , Прокурорската колегия единодушно назначи на поста Ваня Стефанова, в момента ръководител на Отдел 1 "Специализиран" във Върховната прокуратура. Макар..
Споделеното родителство, една от промените в Семейния кодекс, спасява родителите от мръсна съдебна битка. Така адвокатът, експерт по семейно право, Карло Луканов коментира внесените промени в Семейния кодекс в интервю пред БНР. "Така законът им казва, "вие сте еднакво добри и оставате и двамата родители". Тази практика на запад показва, че..
Комисията по конституционни и правни въпроси прие единодушно да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в Закона за съдебната власт. Решението беше взето единодушно с 18 гласа "за". НС: ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура за "тримата големи" в съдебната система Вчера в пленарната..
Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието единодушно реши да поиска информация от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и "Български ВиК Холдинг" за това какви са причините за безводието в най-засегнатите райони на България и какви..
Челен удар между два тира затвори международния път Е79 край Монтана. Инцидентът е станал между селата Винище и Смоляновци Сигналът за катастрофата е подаден към 15:25 часа днес. Челно са се ударили два тира с български водачи. Шофьорите са откарани в болницата в Монтана, съобщават от пресслужбата на полицията. На място се извършва..
Кметът на Благоевград Методи Байкушев е поискал спешна среща с министъра на образованието проф. Галин Цоков във връзка с необходимостта от съкращаване на паралелки в средното образование заради по-малкия брой ученици в областта. Градоначалникът беше категоричен, че няма да съгласува предложения за намаляване на паралелките в нито едно училище...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...