Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитализацията и неравенствата на пазара на труда

Томчо Томов, БСК: Засилва се дигиталното разслоение в работната сила

"Технологиите ни свързват, но и технологиите ни делят"

Снимка: архив

Дигитализацията, роботизацията и изкуственият интелект вече си проправят път в предприятията, въпреки че бизнесът и работещите все още трудно се адаптират към революционната промяна на трудовия пазар, която предстои

Високите технологии най-трудно навлизат в малките и средните предприятия - само 6% от предприятията използват големите информационни масиви, 10% използват услуги в облак и 3% изкуствен интелект. 

Данни от анализ на БСК показва, че 53% от работодателите у нас търсят високо дигирално образована работна сила, а само 38% от заетите притежават едва базови дигитални умения. Проучени са 16 икономически сектора и едва 19% от работещите покриват изискваното ниво на дигитална компетентност за заеманата от тях ключова длъжност. 

Притеснението на анализаторите е, че голямата част от хората не биха приели цифрово обучение, ако това не води до по-високо възнаграждение. А колкото по-ниска е позицията, толкова по-малко е желанието за допълнително обучение. Това от своя страна води до риск от отпадане от пазара на труда. 

В представите на работещите у нас дигитализацията и модернизацията на икономиката остават далечна перспектива. Така се задълбочават дигиталните и социалните неравенства между хората, защото процесите са свързани, предупреждат работодателите. 

Томчо Томов от БСК посочва, че се наблюдава все по-засилващо се дигитално разслоение в работната сила и пазара на труда. По думите му това разслоение взаимодейства с другите социални неравенства и ги засилва, което води до изпадане от пазара на труда и влошаване на качеството на живот.   

"Всеки трети от изследваните лица има посредствено, общо средно, ниво на базови дигитални умения. Тук става дума за софтуер, който е унифициран и широко популярен в практиката. Всеки трети е на ниско ниво и това са лица, заемащи ключови длъжности. 70% от хората, които заемат ключови позиции в предприятията, не отговарят в една или друга степен на стандартите за компетентност, които са изискани за тяхната позиция и длъжността. Процесите на цифровизация са засегнали в една или друга степен 70% от работните места според изследваните лица. Около 65% от тях посочват, че в последните няколко години са настъпили съществени промени в организацията на работа, в техните задължения, функции, изисквания към позицията. Всеки втори твърди, че тези промени са засегнали основно и самите бизнес процеси, и самият характер на работа. Технологиите ни свързват, но и технологиите ни делят". 

Зам.-министърът по социалната политика в служебния кабинет Наталия Ефремова изтъкна риска от задълбочаване на дигиталните неравенства между поколенията, регионите и не само. Тя подчерта, че това се отнася и до бизнеса. По думите й само 30% от трудоспособното население в България притежава основни цифрови умения, а само 8% от хората притежават дигитални умения над средните. Тя отбеляза опасността от дигитална маргинализация на населението.

От тук нататък всички страни в процеса трябва да имат еднакъв интерес и цели.

Дигитализацията, роботизацията и изкуственият интелект трудно, но все пак започват да навлизат в икономиката и работещите трябва да са готови да се учат и преквалифицират. Възможностите ще са все повече, каза Любослав Костов от КСНБ. Според него в България няма стратегия, а само замръзнала концепция.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38